1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Amasya Gezilecek Yerler

Amasya Gezilecek Yerler
Amasya Gezilecek Yerler
0

Amasya Gezilecek Yerler Amasya, Fatih Sultan Mehmet, Yıldırım Bayezid, Mehmed Çelebi ve Yavuz Sultan Selim gibi Türk tarihi ve dünya tarihine damgasını vurmuş sultanların yetiştiği ilimizdir.

Amasya Gezi Rehberi

Binlerce yıllık geçmişi ile ülkemizin en eski yerleşim yerlerinden biri olma özelliğini taşımaktadır. Amasya, renkli doğası, tarihi yapıları ve kültürel değerleri ile Anadolu’nun en özgün ve en güzel şehirlerindendir.

YALIBOYU EVLERİ

Amasya’daki ilk ve en önemli noktalardan biri olan Yalıboyu Evleri, Amasya’nın sembollerinden biri olarak kabul edilmektedir. İl merkezinde bulunan Yeşilırmak kenarındaki bu tarihi evler, dik bir dağın bittiği yerde yerde bulunduğundan son derece ilgi çekici ve estetik bir manzara ortaya çıkarmaktadır.

Çoğunlukla iki ya da üç katlı olan Yalıboyu Evleri, beton ve ahşap malzeme kullanılarak inşa edilmiştir. Amasya Gezilecek Yerler Zaman zaman restore edilen tarihi evlerin olduğu bu alanı görmek isterseniz, Yeşilırmak kenarına mutlaka gelmelisiniz.

AMASYA KALESİ

Amasya Kalesi, listemizin olmazsa olmazlarından biridir. Amasya’nın şehir merkezine tepeden bakan bu görkemli yapı, ziyaretçilerini adeta büyülemektedir. Harşena Dağı’nın üzerindeki kalenin üzerinde bir kitabe olmadığından dolayı kim tarafından ve ne zaman yaptırıldığı net olarak bilinmemektedir.

FERHAT İLE ŞİRİN AŞIKLAR MÜZESİ

Şehrin önemli müzelerinden biri olan Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi görülmeye değer lokasyonlardan biridir. Amasya, efsanevi aşıklar Ferhat ile Şirin’in yaşadığı yer olarak bilinmektedir. Amasya Gezi Rehberi Şirin’e olan aşkı uğruna dağları delip, suyu getiren Ferhat’ın anısı ise hala “Ferhat Su Kanalı” olarak Amasya’da yaşatılmaktadır.

BORABAY GÖLÜ

Şehrin doğa harikalarından biri olan ünlü Borabay Gölü Amasya’nın doğal güzelliklerinden biridir. Aynalı Göl adıyla da bilinen doğa harikası park, Amasya’nın Taşova ilçesinde yer almaktadır. Borabay gölüne ulaşabilmeniz için, göle 3 kilometre mesafedeki Borabay Köyü’ne gelmeniz gerekmektedir. Deniz seviyesinden 1050 metre yükseklikteki gölün, yemyeşil manzarasıyla ilk gördüğünüz anda bile sizi büyüleyeceğini söyleyebiliriz.

YEDİ KUĞULAR KUŞ CENNETİ

Amasya’ya geldiğinizde kesinlikle uğramanız gereken bir diğer gezi noktası da Yedi Kuğular Kuş Cenneti’dir. Suluova’nın 9 kilometre ilerisinde yer alan tabiat parkı, 35’e yakın kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Amasya Gezilecek Yerler Hayvanları ve doğayı seviyorsanız Yedi Kuğular Kuş Cenneti’ni ziyaret etmek sizin için mükemmel bir gezi hatırası olabilir.