1. Anasayfa
 2. Gezi Rehberi

Avustralya Gezi Rehberi ve Vize İşlemleri Hakkında Her Şey

Avustralya Gezi Rehberi ve Vize İşlemleri Hakkında Her Şey
Avustralya Gezi Rehberi
0

Avustralya Gezi Rehberi ve Vize İşlemleri Hakkında Her Şey, Avustralya Yeme/İçme Kültürü, Avustralya Ucuz Mu?, Avustralya Gezilecek yerler, Avustralya Ne Zaman Gitmeli?, Avustralya’da Başlıca Gezilecek Yerler, Avustralya’da Nerede Kalınır?, Avustralya’da Ulaşım,  Avustralya Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?, Avustralya Vize Evrakları Nelerdir? Avustralya Vize Başvuru Şartları Nelerdir?, Avustralya Vizesi Kaç Günde Çıkar?, ve Tüm detaylarla içeriğimiz sizlerle.

Avustralya Gezi Rehberi

Dünyanın belki de en güzel yolculuklarından yapıldığı coğrafyalardan biri Avustralya’dır. Avustralya Gezi Rehberi Kıta ülkesi Avustralya’nın bir tarafında dünyanın en büyük Mercan Denizi yer alırken, diğer tarafında ise uçsuz bucaksız çöller yer alıyor. Avustralya seyahati denildiğinde gözlerimizin önünde devasa bir ihtimalle Sydney Opera Binası ile köprüsü gelecektir. Fakat Avustralya, tek bir adanın üzerinde hiçbir ülke ile karadan sınırı bulunmayan bir konum özelliği taşımaktadır.

Avustralya Gezi Rehberi
Avustralya Gezi Rehberi

Avustralya Yeme/İçme Kültürü

Avustralya mutfak kültürü ile ilgili barbekü ön plana çıkıyor. Türkiye’deki mangal keyfini aşan millet, Avustralya’dır. Yediden yetmişe bütününün uzman olduğu bir an sırt çantalı gezi ise diğeri de barbekü yapmak. Çok Hummel ve Park alanlarında en az 3 adet barbekü alanı yer alan Avustralya’da, bu, oldukça ciddiye alınacak bir gelenek. Avustralya Gezi Rehberi Ülkenin simgesi olan kanguru, kulağa her ne kadar tuhaf gelse de aslında Avustralya mutfağının önemli bir parçası ve lezzeti. Ufkunu genişletmek isteyen gezginler açısından iyi bir fırsat. Şarap denildiğinde akla ilk gelen dünya ülkeleri arasında İtalya ve Fransa gelse de Avustralya, dünyaca ünlü şarap bölgeleri ile de adeta göz dolduruyor. Margaret nehri, Adelaide civarında bulunan Barossa vadisi ile Sidney yakınında Hunter vadisi bakıldığında Avustralya’nın en çok bilinen şaraplarının imalatının gerçekleştirildiği bağların bulunduğu bölgeler. Bir dönemler komşumuz İran’ın meşhur Şiraz şarabı bu ülkenin en iyi şarap türlerinden birisidir.

Avustralya Gezi Rehberi
Avustralya Gezi Rehberi

Avustralya Ucuz Mu?

Hiçbir ülke ile kara sınırı bulunmayan Avustralya, Avustralya Ucuz Mu? güney yarım kürede bir ada ülkesi olarak konumlanmıştır. Sakin, yaşam standardı oldukça yüksek, huzurlu bir ülke olduğu için yaşamak açısından tercih edilen yerlerden birisidir. Avustralya’da trafik ise son derece gelişmiştir.

Avustralya’nın ucuz olup olmadığı hususu ise genel itibariyle saatlik asgari ücretin kaç dolardan hesaplandığına bakılarak öğrenilebilir. Avustralya Gezi Rehberi Avustralya’da öğrenim gören 1 öğrencinin hem geçinip hem de diğer taraftan okuyabilmesi açısından kullanmış olduğu sistemlerden biri olan work and study, Avustralya açısından adeta biçilmiş bir kaftan özelliği taşımaktadır. Avustralya’da okuyan ya da aynı zamanda çalışan bir öğrenciyi saat başı 20.33 Avustralya doları ücret alıyor.

Yaşam standardı yüksek olduğu için Avustralya’da yaşamak, çok daha kolaydır. Ekonomik açıdan kendine yeten ve ihracatı gelişen bir ülke olmasının yanı sıra aynı zamanda Avustralya’da işe girmek de çok kolaydır.

Avustralya Ne Zaman Gitmeli?

Avustralya’nın iç bölgelerinde yaz aylarında hava sıcaklığı artar. Avustralya Ne Zaman Gitmeli?  Kuzey bölgelerinde ise yaz ayları genelde yağışlı geçer. Burayı ziyaret etmek amacıyla bahar ile sonbahar aylarının tercih edilmesi mantıklı olacaktır. Yine bölgelerde ise iklim sürekli gitmeye elverişlidir. Güney Yarım Kürede bulunan Avustralya’da yaz ayları Aralık , Ocak ile Şubat aylarına denk düşer.

Avustralya Gezi
Avustralya Gezi

Avustralya’da Başlıca Gezilecek Yerler

Avustralya nüfusunun büyük bir bölümü kıyılarda yaşamını sürdürüyor. Sydney ile Melbourne en büyük nüfuslu yerlerdir. Gelişmiş ve modern şehirler olarak bilinir. Avustralya’da Başlıca Gezilecek Yerler  Avustralya’nın doğu kıyıları sörf ve deniz tutkunlarının sıklıkla ziyaret ettiği bir yerdir. Darwin kenti tropik iklim sevenler açısından ve yakında bulunan Kakadu milli Parkı’na gitmek açısından oldukça ideal batıdaki Pert Şehri, deniz kıyısında büyük 1 şehri ziyaret etmek isteyen gezginlerin uğraması gereken bir yer. Tren tutkunları ise dünyanın en uzun tren yolculuğunu bu şehirden başlatabilir. Pasifik tren hattı totalde 4352 kilometredir ve Avustralya’nın iç bölümleri ise aborjinleri ve Outback Avustralya’yı merak edenler için oldukça idealdir.

Avustralya Gezilecek Yerler

Diğer ülkelerle kara sınırı olmayan Avustralya’nın genel itibarıyla deniz ve kıyı mercanları ile festivaller ve toplu halde plajda eğlenceler düzenlendiği mevsimler var. Bu eğlencelere ve aktivitelere katılmak isteyen kişilerin, zamanlamayı iyi ayarlamaları gerekir.

Avustralya’da Nerede Kalınır?

Kral dairesinde kalmak istiyorsanız Avustralya ziyaretinizde mutlaka bu otelleri gezmelisiniz. Eşsiz hizmet ve benzeri konfor ile birleşen lüks hayatin en yüksek standartları, elit yaşam şartlarına yatkın olan vatandaşlar açısından en çok tercih edilen konaklama seçenekleri arasında bulunmaktadır. Avustralya’da bulunan lüks oteller, en talepkâr konukları bile dahi tatmin edebilir. Avustralya Gezi Rehberi Kentin işlek yerleri ile çevrili Melbourne’nin iş merkezinde bulunmaktadır. Işık odaların ortamında adeta modern mobilyaları klasik mobilyalarla tamamlanmaktadır. Zarif iç mekanlar ile özgün tasarım daha da gelişmiştir. Konuklar, kapalı havuzda yüzebilir ya da jakuzide rahatlayabilir. Diğer taraftan spor ve spa merkezleri de aynı şekilde ziyaret edilecek diğer yerler arasında yer almaktadır. Büyük Melbourne oteli, lüks konaklama alanları ile zenginliğin bir araya gelmesinden meydana gelmiştir. Otel kompleksi diğer taraftan gece kulüplerine, kumarhanelere, çok şık barlara ve modern sinemalarda ev sahipliği yapıyor.

Avustralya’da Ulaşım

Avustralya‘da ana ulaşım yöntemlerine bakılmasın da fayda olacaktır ki tren, feribot, tramvay ile otobüs şeklinde şekil almıştır. İşin aslına bakılırsa, her kentin bir liman ya da nehir sistemi bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı feribotlar, hemen her yerde bulunmamaktadır.

Diğer taraftan şehir tramvayları da bütün kentlerde yoktur. Avustralya’da toplu taşıma ücretlerine bir yetişkinin Sidney kentinde vereceği ücreti yaklaşık olarak 3 dolar olurken 5 dolara kadar çıkabilir ve feribotlar ise bu rakamdan çok daha pahalıdır. Avustralya’da şehir merkezlerinin genelinde toplu taşıma sistemi genel itibariyle tramvay, tren ile otobüslerden meydana gelmektedir.

Uluslararası öğrenciler ise Sidney, Yeni Güney Galler’de bulunan genel halk genel itibariyle günlük işe gidip gelmek amacıyla raylı sisteme bağlı bir şekilde hareket etmektedir. Bu sistem ise en uygun ve makul şehir içi seyahati sunmaktadır. Hemen her gün seyahat edilmesi gerekiyorsa aylık bir seyahat kartının satın alınması mantıklı olacaktır.

Avustralya Gezilecek yerler
Avustralya Gezilecek yerler

Bu kartlar ise elektronik olarak ücretlendirilir ve seyahat edilecek mesafeye bağlı bir şekilde ücretleri de otomatik bir şekilde düşer. Her kentin bazı küçük değişikliklerle beraber kendi kart sistemi mevcuttur. Bazı alanlarda günlük seyahatlerde öğrenci indirimlerinin keyfini çıkarmanız mümkündür.

Evet, Brisbane içerisinde seyahat edilecek süreç içerisinde feribot, Avustralya’daki toplu taşıma araçlarının bir parçasını oluşturuyor. Brisbane Nehri, kentin içinden akmakta olan ve değişik varış noktalarında 24 terminale sahiptir. Brisbane belediye meclisi üyeleri, kent içerisinde su boyunca faaliyet gösteren 30 feribot filosuna sahip olduklarını açıklamışlardır. Avustralya Gezi Rehberi Devlet tarafından maddi bir şekilde desteklenen toplu taşıma araçlarının yanı sıra aynı zamanda bazı özel feribot seferleri de düzenlenmektedir.

Avustralyalı vatandaşlar, zengin olmalarına rağmen işe gidip gelmeler de bisikletten sıklıkla faydalanır. Örnek verilmesinde fayda olacaktır ki Hollanda’da insanlardan çok daha fazla bisiklet vardır. Bununla birlikte Avustralya’daki her kentin boğazdan büyüklüğü göz önüne alındığı takdirde bisiklet kampüsüne seyahat etmenin en iyi yolu olmayabilir. Ancak Avustralyalı vatandaşlar Birgül gerek akaryakıtı derdinden uzaklaşmak amacıyla gerekse de spor yapmak amacıyla işe gidip gelirken bisikletten faydalanır.

Sydney, Avustralya’da 26 Mayıs 2019 tarihinde açılmış bir hatta meydana gelen hızlı bir geçiş sistemine sahip tek şehir olma özelliğini taşımaktadır.

Avustralya Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Avustralya Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?  Resmi ve uzun adıyla Avustralya Milletler topluluğu, Okyanusya Kıtası’nda yer almakta olan bir ülkedir. Okyanusya kıtasının büyük bir bölümünü kaplayan bu ülkenin başkenti, 24.6 milyon nüfusu Canberra’dır. Türkiye’den Avustralya’ya gidecek olan vatandaşların umumi yani bordo pasaport, yeşil yani hususi pasaport ile gri yani hizmet pasaportu ve siyah yani diplomatik pasaport sahibi olmaları gerekir.

Bölge ayrımı bulunmaksızın Avustralya vize başvurularının genel itibarıyla Ankara’da yer almakta olan Avustralya Konsolosluğu’na yapılması gerekir. Seyahat acenteleri aracılığı ile gerçekleştirilecek başvurular açısından seyahat acentesine yetki verildiğini yönelik dilekçe kaleme alınıp yine Avustralya Ankara Konsolosluğu’na bildirilmesi gerekecektir. Avustralya Gezi Rehberi Avustralya’ya ne yazık ki Türkiye’den direkt bir şekilde uçuş bulunmamakla beraber yani en azından şimdilik… Aslında Türkiye’den Avustralya’ya uçmak amacıyla Emirates, Malasi, singapore, havayolları ile bir de kovan aktarmalı Türk Hava Yolları seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Avustralya vizesi açısından başvuruların internet ortamında online bir şekilde yapılması gerekir. Hatta online başvuru yapanları öncelik tanınmaktadır. Avustralya vize çeşitleri ise Türkiye’den başvuru yapılan Avustralya bize kategorileri değişiklik göstermektedir.

Avustralya vize başvurusunun genel itibarıyla Ankara’da yer almakta olan Avustralya Konsolosluğu’na yapılması gerekecektir. Başvuru açısından konsolosluğa gitmeye dahi gerek yoktur. Başvuru işlemlerinin online başvuru ortamda yapılabilmesi de mümkündür. Hatta ondan başvuruların önceliği vardır. Online başvuru yaparken öncelikli olarak Avustralya Büyükelçiliği resmi internet uygulaması üzerinden başvuru formunun İngilizce doldurulması gerekecektir.

Sonrasında ise talep edilen vize kategorisine görev seyahat sebebini kanıtlayıcı belgeleri sisteme yüklenmesi gerekecektir. Bu belgeler ise sisteme yüklendikten hemen sonra başvuru açısından onay kodu ile kayıt altına alınma süreci Böylelikle tamamlanacaktır. Avustralya Gezi Rehberi Online başvuru yapabilmek amacıyla yeni bir başvuru sistemi olan IMMI hesabının açılması gerekecektir. Online başvuru işlemlerinin sonrasında ise bize çeşitleri göre hazırlanması gerekli olan bazı bilgi ve belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanması gerekecektir. Evraklar bir araya getirdikten sonra posta yolu ile Ankara’da bulunan Avustralya Konsolosluğuna gönderilir.

Evraklar, uğraştıkları hemen sonra bize sonuçlanma süreci açısından inceleme artık başlayacaktır. Evrakların eksiksiz bir şekilde bir araya getirilmesi vize başvurusunun olumlu bir şekilde sonuçlanması süreci açısından oldukça önemlidir. Başvurusunu konsolosluk makamda direkli bir şekilde başvuru yapacaklarını ise randevu almaları gerekecektir.

Avustralya Vize Evrakları Nelerdir?

Avustralya Vize Evrakları Nelerdir?  Avustralya bize seyahati açısından konsolosluğa gönderilmek amacıyla hazırlanması gerekli olan bilgi ve belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Seyahat dönüşünden itibaren geçerli olmak şartı ile 6 ay daha geçerli ve en az 2 sayfası boş olan pasaport,
 • 2 adet 4.5 x 3.4 cm boyutlarında biyometrik fotoğraf (bu fotoğrafların en geç 1 ay içerisinde çekilmiş olması gerekir),
 • Nüfus cüzdanı ile nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Avustralya vizesi başvuru formu,
 • Vize başvuru dilekçesi,
 • Vize ücretinin (gişede ya da elektronik ortamda ödenmiş olduğuna yönelik),
 • Aktif olarak kullanılan bir banka hesabının son 3 aylık hesap hareketleri dokümanı ile en az 3 bin liralık bakiye,
 • Finansal durumu gösteren araç ruhsatı,
 • Tapu ile fotokopileri,
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği (nüfus müdürlükleri tarafından verilmektedir),
 • Seyahat Sağlık Sigortası,
 • Var ise yer Avustralya’da ziyaret edilecek kişi ya da aile bireylerinden gelen davetiye,
 • Konaklamanın yapılacağı yer ile alakalı belgeler,
 • Seyahat belgeleri,
 • İngilizce olmayan bütün belgelerini yeminli tercümanlar tarafından çevrilmiş ve onaylanmış hali,
 • Eğer ki vatandaş maaşlı bir şekilde çalışıyor ise; maaş bordrosu başta olmak üzere işe giriş bildirgesi gibi iş durumunu gösteren ek bilgi ve belgeler,
 • Eğer ki vatandaş, iş yeri sahibi ise o zaman vergi levhası başta olmak üzere fotokopisi ve faaliyet belgesi ile imza sirküleri ile Ticaret Sicil Gazetesi gibi bilgi ve belgeler,
 • Bu vatandaşın öğrenci olması durumunda diploma fotokopisi varsa olmak üzere varsa transkript,
 • Yurtdışı seyahati süreci içerisinde kendine sponsor olabilecek bir vatandaşın kişisel ve finansal bilgilerini gösteren dokümanlar,
 • 18 yaşından küçük bireyler açısından; ebeveynleri ya da yasal Vasisi tarafından Noter tasdikli muvafakatname gereklidir.
Avustralya Vize
Avustralya Vize

Avustralya’ya seyahat etmeyi istiyor olmanız durumunda bir önceki paragrafta maddeler halinde tek tek açıklamış olduğumuz evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanmasından sonra Avustralya Konsolosluğu ile Avustralya Elçiliği internet sayfası üzerinde açılacak pencerede yer alan başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekir.

Başvuru işlemleri ise formu doldurulmasından hemen sonra incelenmeye başlanacak ve kısa süre içerisinde Avustralya’ya gidiş için eksik bilgi ve belge varsa bunların tamamlanması ile giriş için herhangi bir problemin ortaya çıkması durumunda bunun vatandaşın elektronik posta adresine bir mesaj şeklinde gönderilmesi gerekir.

Vize başvuruları ise herhangi bir aksaklık meydana gelmemesi durumunda ortalama 20 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Seyahat planı ve programında problem yaşanmaması açısından başvurularını seyahat tarihinden itibaren en az 1 ay öncesinden yapılması işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Avustralya Gezi Rehberi

Avustralya Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

Avustralya’ya gidebilmek amacıyla Avustralya vizesinin öncelikli olarak çıkarılması gerekir ki bu nedenle bir önceki paragrafta maddeler halinde tek tek sıraladığımız bütün bilgi belgeler ile evrakların toplanması gerekir. Böylelikle Avustralya vize başvuru şartları tamamlanmış olacak.

Avustralya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Avustralya turistik vize başvuruları genel itibarıyla parmak izi verilmesi işleminin yapıldığı günden itibaren 5 iş günü içerisinde sonuçları. Avustralya Konsolosluğu tarafından beyan edilmiş olunan vize başvuru sonuçlanma süresi ise 6 hafta içerisinde gerçekleşmesidir.

Avustralya Vize Ücretleri

Avustralya vize ücreti 2022 senesi içerisinde aşağıdaki maddelerde belirtilen tarifelerden uygulanacaktır.

 • Kısa süreli eğitim vizesi almak amacıyla 140 Avustralya doları nın ödenmesi gerekirken 2022 senesinin gelmesi ile beraber bu rakamda biraz artış oldu,
 • Avustralya’ya aile ziyareti kapsamında gidecek vatandaşların almaları gerekli olan aile ziyareti vizesi için 140 ile 160 Avustralya doları arasında bir para ödemeleri gerekir,
 • Ticari vize ile turistik vize için yine aynı şekilde 2021 senesi içerisinde Avustralya gidecek vatandaşların 140 Avustralya doları ödemeleri gerekirken, 2022 senesinin gelmesi ile beraber bu rakamda biraz artış oldu.
Avustralya Vize işlemleri
Avustralya Vize işlemleri

Avustralya’nın Vize İstediği Ve İstemediği Ülkeler

Bir başka ülkeden Avustralya’ya geçiş yapacak olan vatandaşların vize almaları gerekir. Vize politikasına uygun bir şekilde Avustralya’nın E-Visitor uygulaması üzerinden Schengen ülkeleri, Avrupa Birliği üye ülkeleri ile bazı Avrupa ülkeleri faydalanabilmektedir. Avustralya Gezi Rehberi E-Visitor sistemine ek bir şekilde online başvuru sisteminden de Endonezya, Somali ve Hindistan haricindeki ülkeler faydalanabilmektedir.

Avustralya ziyaretleri açısından Türkiye’den gidecek olan bütün vatandaşların tüm pasaport çeşitleri açısından olmak üzere vize almaları gerekir.

Avustralya Vize Başvuruları Ne Zaman Açılacak?

Türkiye’de bulunan Avustralya vize başvuru merkezleri, 2021 senesinin 8 Temmuz tarihinden itibaren başlamak suretiyle ek operasyonel günler sunmuştur. Türkiye’deki Avustralya vize başvuru merkezleri, 2021 senesinin 26 Mayıs tarihinden itibaren biyometri işlemleri açısından yalnızca randevu ile sınırlı faaliyetlerine devam edeceğini açıklamıştır.

Parmak izi ile biyometri işlemlerinin yerine getirilmesi için Avustralya Konsolosluğu tarafından belirlenen gün ve vatandaşın, konsolosluk binasında olması gerekir. Bu işlemlerin tamamlanmasından sonra artık bize olumlu bir şekilde sonuçlanması ve Avustralya yolculuk için uçak biletinin alınması gerekir.

Türkiye’deki Avustralya Büyükelçiliği ile konsoloslukları pazartesi ile cuma günleri arasında Sabah saatlerinde 08.30 ile 12.30 ve 13.30 ile 17.30 saatleri arasında çalışmalarını sürdürüyor. Konsolosluk hizmetleri 08.30-16.45 saatlerinde verilmektedir

Avustralya Vize Türleri

Türkiye’den Avustralya’ya gidecek vatandaşların, gidiş amaçlarına uygun vize çıkarmaları gerekir.

Avustralya Turistik Vizesi

Turizm ve seyahat amacıyla Türkiye Cumhuriyeti devletinden Avustralya’ya seyahate çıkacak vatandaşların, Avustralya Konsolosluğu’na ya da Avustralya Elçiliği’ne başvuru işlemlerini gerçekleştirerek Avustralya turistik vizesi almaları gerekir.

Avustralya Fuar Vizesi

Fuar, sergi ve panayır gibi çeşitli etkinliklere katılmak amacıyla Türkiye’den Avustralya’ya gidecek vatandaşların Avustralya Başkonsolosluğu aracılığı ile düzenlenen Avustralya fuar vizesi başvurularını yapmaları gerekir,

Avustralya Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti devletinde oturan bir vatandaşın, Avustralya’da aile ve arkadaşlarının bulunması durumunda bir ziyaret gerçekleştirmeyi planlaması halinde Avustralya Konsolosluğu’na başvuru yaparak Avustralya aile arkadaş ziyareti vizesi için müracaat işlemlerini yerine getirmesi vizeyi alması gerekir.

Avustralya Kısa Süreli Öğrenim Ve Staj Vize

Türkiye ile Avustralya arasında eğitim açısından imza atılan antlaşmaları hükümlerine bağlı bir şekilde öğrencilerin, Avustralya’ya kısa süreliğine öğrenim görmek (üniversite okumak), veya staj görmeleri açısından Avustralya’ya seyahat etmelerinin gerekli durumlarda Avustralya kısa süre bir öğrenim ve staj vizesinin alınması gerekir.

Resmi rakamlara göre 2021 senesinde Avustralya’daki eğitim kurumlarının yanı sıra aynı zamanda dil okullarına ve kurslara toplamda 679734 uluslararası öğrenci kayıt yaptırmış bulunmaktadır. Halen ülkelerinde bulunan 160 binden fazla öğrenci ise 1 Aralık 2021 tarihinden itibaren Avustralya sınırlarının açılması ile beraber ülkeye giriş yapmaya başladı.

Avustralya Kültür, Sportif Faaliyet ve Konferansa Katılım Vizesi

Avustralya’da kültürel etkinliklere katılmak, spor müsabakaları faaliyetlerine katılmak ve konferansa davet edilmek açısından bu ülkeye gitmek isteyen vatandaşlardan Avustralya Konsolosluğu tarafından düzenlenmekte olan Avustralya kültürel, sportif faaliyet ve konferansa katılım belgesi başvuru işlemleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi gerekir.

Schengen ülkelerinin dahil olmuş olduğu kurallara bağlı bir şekilde ülkeye giriş ve çıkış işlemlerini gerçekleştiren Avustralya’ya bahsi geçen vizelerden birimi alan vatandaşların Avustralya gittikten sonra 6 aylık süreç içerisinde 90 günü geçmeyecek biçimde başvuru işlemlerini yapmaları ve vizesiz bir şekilde Avusturya’da kalmaları mümkündür.

Avustralya D Tipi (Uzun Süreli) Vize

Avustralya’ya gidiş amacına yönelik herhangi bir vize çeşidini çıkardıktan sonra bu ülkeye seyahat eden vatandaşların, Avustralya’da oturma izni ile çalışma izni gibi çeşitli avantajlara sahip olabilmesi için ve Avustralya’da daha uzun süreli bir şekilde kalabilmeleri için Avustralya D tipi yani uzun süreli vize başvuru işlemlerini Avustralya Konsolosluğu ile Avustralya Elçiliği makamlarına yapması gerekir.

Avustralya Transit Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti devletinden yola çıktıktan sonra Avustralya ülkesinde vardıktan hemen sonra Avustralya’da durmayıp aynı şekilde Avustralya üzerinden bir başka ülkeye geçiş yapacak vatandaşların Avustralya Konsolosluğu tarafından verilmekte olan Avustralya transit vizesi başvuru sürecini hemen başlatmaları gerekir.

Avustralya Vize Başvuru Merkezi Nerededir?

Tek tek açıklamış olduğumuz Avustralya vize türleri ile ilgili başvurularını yapacak vatandaşların, Ankara’da bulunan Avustralya Konsolosluğu ile irtibata geçmeleri gerekir. Ancak, Avustralya’ya seyahat etmek isteyen vatandaşların vize açısından gerekli olan bilgi ve belgeleri çıkarmaları yönünde yapmaları gereken ilk şey tabii ki de internet ortamı üzerinden online bir şekilde Avustralya vizesi başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmaktır.

Avustralya Konsolosluğu’na ait internet sayfası üzerinden Avustralya’ya gidiş niyetine yönelik vize çeşidinin seçilmesi ve daha sonrasında eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekir. Avustralya Gezi Rehberi Bu doldurma işleminden sonra kısa süre içerisinde Avustralya hükümeti tarafından belirlenen kriterler doğrultusunda Ankara’daki Avustralya Konsolosluğu, gidiş açısından gerekli olan bilgi ve belgelerin hazırlanması açısından kişinin elektronik posta adresine mesaj gönderir.