1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Aydın Gezi Rehberi

Aydın Gezi Rehberi
0

Aydın Gezi Rehberi Ege Bölgesi’nde yer alan Aydın’ın merkezi, bölgede kalan diğer ilçeler olan İzmir ve Denizli arasında bir uğrak yeridir. Kulaktan dolma bilgilerle Aydın’da deniz olduğu söylentisi insanlar arasında yayılmış bir söylem olsa da, Aydın’ın merkezinde deniz yoktur. Ancak Aydın’ın Kuşadası, Didim gibi ilçelerinin denize kıyısı vardır. Her ne kadar merkezde deniz olmasa da, denize kıyısı olan bu ilçelere merkezden ulaşımın sağlanması hem kolay hem de oldukça kısa sürelidir.

Aydın Gezi Rehberi

Aydın Gezilecek Yerler

Aydın denince akla gelen yerlere kısaca değinmek gerekirse:

  1. Kuşadası ve Didim: Aydın’ın bu iki güzide ilçesinde güneş ve kumsala doyabilirsiniz. Yaz tatilinizi değerlendirmek için ülkemizde yer alan en güzel sahil şehirlerinden ikisini Aydın’da bulabilirsiniz.
  2. Bozdoğan: Aydın’a olan uzaklığı yaklaşık olarak 75 km olan bu ilçede turistik olarak önem arz etmektedir. Arapapıştı Kanyonu Aydın’a gidildiğinde görülmesi gereken doğal güzelliklerden birisidir. Kanyonu; botla gezip, dağların arasında geçerek ziyaret edebileceğiniz gibi, tepeye çıkarak suyun dağlar arasında kıvrılışını da kuş bakışı da görebilirsiniz.
  3. Atça: Küçük Paris. Aydın Gezi Rehberi Atça’yı Paris’e olan benzerliği ile duymayan kalmadı. Fransa’nın başkenti Paris’in mimari yapısına olan benzerliğiyle ün kazanan Atça’da bütün sokaklar aynı yere çıkıyor. Evet şehir öyle bir düzende bölgeye yerleşmiş ki, kaybolmak mümkün değil. Eğer ki Aydın merkeze gelip de Arapapıştı Kanyonu’na gitmeyi düşünür iseniz yol üzerinde yer alan Atça’ya uğramadan geçmeyiniz.
  4. Karacasu: Afrodisias Antik Kenti’ni ziyaret etmeden Aydın sınırlarından çıkmayınız.
  5. Buharkent: Termal kaynaklarıyla meşhur Buharkent’te aradığınız şifayı bulabilirsiniz. Pek çok kaliteli hizmet veren termal otellerden birini tercih ederek mutlu bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

Aydın Ege Bölgesi’nde yer alan bir ilimizdir.

Aydın Ne Zaman Gidilmeli?

Şehirde ve ilçelerinde etkili olan Akdeniz iklimi, Aydın’a olan ziyaretlerinizin mevsim fark etmeksizin gerçekleştirilebilir olmasına olanak sağlamaktadır. Havanın insana bu armağanı ulaşımda pek çok engeli ortadan kaldırıyor. Aydın’a geliş sebebiniz, denize kıyısı olan ilçelerinde tatil yapmak, kışın yorgunluğunu Didim’in ya da Kuşadası’nın kumsallarında atmak ise o halde yaz ayları tercih edilmelidir. Ancak her ne kadar yaz ayları denize girmek için insanlarca uygun olarak kabul görmüş bir zaman aralığı olsa da, sonbaharın başlangıcında da Kuşadası ve Didim’in görülmeye değer olacağı söylenmelidir. Aydın’a geliş amacınız güneş ve kumsal değil de, Aydın’ın ilçelerine yayılmış olan antik kentleri ve diğer turistik yerleri görmek ise mevsimin yaz veya kış olması fark etmeyecektir.

Aydın Nerede Kalınır?

Aydın’da kalabileceğiniz pek çok otel bulunmaktadır. Durumunuza göre istediğiniz özelliklere göre tercihlerde bulunabilirsiniz.

Aydın Gece Hayatı

Aydın merkezde özellikle sevgi yolu olarak tabir edilen sokaktaki yerleri ziyaret edebilirsiniz. Aydın Gezi Rehberi Özellikle görmeniz gereken yerlerin başını Kuşadası Barlar Sokağı çekmektedir. Didim’de iseniz sahilde yer alan eğlence mekanlarında doyasıya eğlenebilirsiniz.