1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Bayburt Gezilecek Yerler

Bayburt Gezilecek Yerler
Bayburt Gezilecek Yerler
0

Bayburt Gezilecek Yerler Binlerce senelik kültürel ve tarihi dokusu, eşsiz doğal güzellikleri ile bir adım öne çıkan Bayburt, mutlaka görülmesi gereken şehirlerimiz arasında yer alıyor. Küçük bir kent olmasına rağmen birçok güzelliği bünyesinde barındırıyor. Ülkemizin en büyük nehirlerinden olan Çoruh Nehri ve binlerce sene süresince İpek Yolu üzerinde konumlanmasıyla da isminden söz ettiren şehirlerimizden. Daha çok Gezi rehberi için bizi takip ediniz.

Bayburt Gezilecek Yerler

Doğa harikası alanları ve ödül almış müzeleri de bulunan Bayburt, herkesin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Üstelik şehir, küçük olmasından ötürü yalnızca bir günde gezilebiliyor. Bu yazımızda Bayburt gezilecek yerler sizler için listelendi.

Baksı Müzesi

Kentin önemli yapılarından olan Baksı Müzesi, ülkemizdeki en özel müzelerden biri oluyor. Farklı tarzdaki modern mimari tasarımı ise görenleri hayrete düşürüyor. Bayburt Gezilecek Yerler Konumu ve tasarımı haricinde bu müzenin öne çıkan pek çok özelliği var. Müzeyle alakalı çalışmalar ilk olarak 2005 senesinde yapıldı. Ardından devletten herhangi bir yardım almadan 2010 senesinde açıldı. Çoruh Vadisi manzarası ile fark yaratan müze, herkesin deneyimlemesi gereken yerlerden. Hatta 2014 senesinde de Avrupa Konseyi Müze Ödülünü almıştır.

Kenan Yavuz Kültür Evi ve Etnografya Müzesi

Bayburt gezilecek yerler arasında bulunan Kenan Yavuz Kültür Evi ve Etnografya Müzesi, şehrin ilgi çeken kurumlarından biri. Burada kültürel etkinlikler ve çeşitli aktiviteler de düzenleniyor. Bundan dolayı yerli halkın da uğrak noktalarından. Kent merkezine kırk kilometre uzaklıkta yer alıyor. Dört mevsim boyunca eğlenceli zamanlar geçirmenize olanak tanıyor.

Yakupabdal Tabiat Parkı

Şehir merkezine altmış kilometre uzaklıkta konumlanan tabiat parkı, kent sakinlerinin özellikle de hafta sonlarında keyifli zamanlar geçirmelerine yardımcı oluyor. Sessiz ve sakin atmosferi ile öne çıkan tabiat parkı, eşsiz manzara deneyimi de vadediyor. Burada piknik ve mesire alanları, yürüyüş parkurları ve çocuk oyun alanları da bulunuyor. Özellikle çocuklu aileler için harika bir yer.

Kaleardı Şehir Parkı

Bayburt gezilecek yerler arasında bulunan Kaleardı Şehir Parkı, 2016 senesinde belediye tarafından inşa edilmiştir. 2017 senesinde de hizmete açılmıştır. Son derece geniş bir alana yapılan park, kentin sosyal etkinlik ve dinlenme yerlerinden biridir. Burada oturma kamelyaları, mangal ve piknik alanları yer almaktadır. Bayburt’ta sosyalleşmek için uygun lokasyonlardan biridir.

Kop Dağı Kayak Merkezi

Sakin ve eğlenceli atmosferi ile dikkat çeken Kop Dağı Kayak Merkezi, kış aylarında yoğun turist çeken yerlerden biri. Kış turizminde farklı bir destinasyon denemek isteyenler için çok ideal bir yer. Bayburt Gezilecek Yerler Erzurum ve Bayburt’un kesiştiği alanda konumlanan kayak merkezi, 3000 metrelik bir rakıma sahip. Çok geniş bir alanda bulunan merkez, aynı zamanda kolay ulaşım olanağı ile de göz dolduruyor. Birbirinden farklı zorluklara sahip farklı kayak pistlerini içeren Kop Dağı Kayak Merkezi, keyifli bir kış tatili yaşamanıza destek oluyor.