1. Anasayfa
  2. Dünya Coğrafyası

Bolivya Gezi Rehberi Bolivya Nerede Kalınır Nereler Gezilir?

Bolivya Gezi Rehberi Bolivya Nerede Kalınır Nereler Gezilir?
Bolivya Gezi Rehberi
0

Bolivya Gezi Rehberi Bolivya Nerede Kalınır Nereler Gezilir? Bolivya Güney Amerika kıtasında yer alan ve 11 milyondan fazla nüfusu bulunan bir ülkedir. Ülkenin güneyinde Arjantin, batısında ise Peru bulunmaktadır. Ülke oldukça zengin kaynaklara sahip olmasına rağmen, en yoksul ülkeler arasında yer almaktadır. Bolivya’nın resmi dilleri ise Aymara, Quchaua ve İspanyolcadır. Ülkenin yerel saati Türkiye’ye göre 6 saat geridir. Ülkenin iki başkenti bulunmaktadır. Bunlar La Pazi ve Sucre’dir.

Bolivya Gezi Rehberi
Bolivya Gezi Rehberi

Bolivya Gezi Rehberi

Bolivya tropik iklim bölgesinde yer almaktadır. Bolivya Gezi Rehberi Bu nedenle ülkenin yüksek yerlerinde soğuk hava yaşanırken, alçak kesimlerde ise oldukça sıcak havalar yaşanmaktadır. Ülkenin hava durumu her bölgede değişiklik göstermektedir.

Bolivya’da en çok tüketilen gıdalardan birisi ettir. Et yemeklerini oldukça baharatlı olarak tüketilen ülkede patates de oldukça fazla tüketilmektedir. Bolivya’ya gelmişken yemeklerin tatmadan gitmemenizi öneririz.

Bolivya Nerede Kalınır Nereler Gezilir?

Bolivya’ya gideceğiniz zaman hava sıcaklıklarını göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Gideceğiniz bölgenin hava durumu hakkında iyice araştırma yapmalısınız. Bolivya gezi rehberi ile ülkede gezebileceğiniz yerler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bolivya Nerede Kalınır Nereler Gezilir? Üstelik Bolivya’da 90 günden fazla kalmayacaksanız vize almanıza da gerek yoktur.

Bolivya Titicaca (Titikaka) Gölü

Titicaca Gölü, Peru ve Bolivya arasında yer almaktadır. Bu göl Güney Amerika kıtasında bulunan en büyük iki gölden biridir. Yine bu göl, rakım olarak da dünyanın en yüksek konumda bulunan gölüdür. Titicaca Gölü’nün içerisinde ve çevresinde adacıklar bulunmaktadır. Bu adacıklarda Bolivya’nın yerli halkı yaşamaktadır.

Adacıklarda şu anda Uros halkı yaşamaktadır. Bolivya Gezi Rehberi Halk zorunlu olmadığı sürece karaya çıkmayı reddetmektedir. Burada yaşayan halk modern yaşam tarzını reddediyor. Uros halkının en önemli gelir kaynağı ise turizmdir.  Gölün içerisinde bulunan büyük adalardan bazıları ise kutsal kabul ediliyor. Güneş Adası (Isla Del Sol) en meşhur adalardan biridir. Yolunuz Bolivya’ya düşerse mutlaka bu muhteşem gölü ziyaret etmenizi öneririz.

Sucre

Sucre hem ülkenin başkenti hem de en güzel şehirlerinden biridir. Şehrin kendine has mükemmel bir mimari dokusu vardır. Şehre geldiğiniz zaman kendinizi zamanda yolculuk yapıyormuşsunuz gibi hissedebilirsiniz. Sucre oldukça sessiz ve huzurlu bir şehirdir. Bolivya’da gezilecek yerler arasında yer alan şehir, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Hem seyahat etmek hem de dil İspanyolca öğrenmek istiyorsanız bu şehir tam size göre bir yerdir. Gezi sırasında İspanyolca eğitimleri almanız mümkün. Hem de fiyatlar oldukça uygundur.

Mercado Central

Mercado çarşının bir kısmı açık bir kısmı kapalıdır. Sucre şehrine geldiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken çarşıda oldukça uygun şeyler bulabilirsiniz. Bolivya Gezi Rehberi Çok uygun fiyatlara bir sürü meyve sebze alabilirsiniz. Üstelik çarşı içerisinde kokteyl yapan satıcılar bulunmaktadır. Gezinize kokteyl içmek için kısa bir ara verebilirsiniz. Tüm meyveler karıştırılarak hazırlanan bu içeceklerin fiyatları da oldukça uygundur.

Plaza 25 de Mayo

Şehrin kalbi burada atıyor desek yeridir. Sucre şehrinin en önemli tarihi yapıları, müzeleri ve çarşıları bu bölgede yer alıyor. Sucre’de mutlaka gezmeniz gereken yerler arasında bu bölge en önemli ve dikkat çekici bölgelerden biridir.

Amboro Ulusal Parkı

Amboro Ulusal Parkı Bolivya’nın Cochabamba şehrinde yer almaktadır. Amboro Ulusal Parkı ilk kez 1984 yılında ziyarete açılmıştır. Bu park Bolivya’nın en büyük koruma alanlarından biri diyebiliriz. Park yaklaşık 4.500 kilometrelik kocaman bir alan üzerinde yer alır. Bu parkta 912 kuş türü ve en az 177 memeli hayvan türü bulunmaktadır. Ayrıca 3 bin türde bitki bulunan parkı şehre gelenler mutlaka ziyaret etmelidir.

Valle de la Luna

Valle de la Luna vadisi, La Paz şehrinin 10 kilometre uzağında yer almaktadır. Vadi Bolivya ile Şile sınırları arasında yer almaktadır. Bolivya Nerede Kalınır Nereler Gezilir? Ülkenin en meşhur vadilerinden biri olan Valle de la Luna, bizim dilimizde “Ay Vadisi” anlamına gelmektedir. Vadi içerisinde kule şeklinde yapılara bulunmaktadır. Valle de la Luna vadisi her sene binlerce turist ağırlamaktadır. Bolivya geziniz de burayı ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Tiwanaku

Tiwanaku, ülkenin önemli harabelerinin bulunduğu küçük bir şehirdir. Bu şehirde birçok tarihi yapı bulunur. Pre-İnka kültürüne ait bu şehri mutlaka ziyaret etmelisiniz. 2000 yılından beri Unesco tarafından korunma altına alınan şehri Bolivya gezinizde gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.

Cochabamba

Bolivya’nın en önemli şehirlerinden biri olan Cochabamba şehri “Bahçeler Şehri” veya “Sonsuz Bahar Şehri” olarak bilinmektedir. Ülkenin diğer şehirlerine göre burada neredeyse tüm sene bahar havası yaşanmaktadır. Bolivya’nın en güzel şehirleri arasında yer alan Cochabamba’da en büyük ikinci İsa Heykeli yer almaktadır. 40 metre uzunluğundaki heykele teleferik yardımı ile veya 2 bin basamaklı merdiveni kullanarak çıkabilirsiniz.

Şehir merkezine 120 kilometre uzaklıkta bulunan Toro Milli Parkı’na mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz. Toro Milli Park’ta cip turları ile parkta gezintiye çıkabilirsiniz. Bolivya Gezi Rehberi Parkın içerisinde mağaralar, dinozorların ayak izleri, şelaleler ve kanyon bulunmaktadır. Mağaralar derken küçük mağaralardan bahsetmiyoruz. 4300 metre derinliğinde mağaralar bulunan parkta mağaralara inmek oldukça aksiyon istiyor.

Potosi

Potosi, 4 bin metrelik rakımı ile dünyanın en yüksek şehri unvanını almaktadır. Potosi şehrinin en önemli özelliği ise gümüş madeni yataklarına sahip olmasıdır. Eski zamanlarda Potosi, Amerika kıtasının en büyük şehriymiş. Şehrin rakımı yüksek olması oksijen alımını zorlaştırmaktadır. Bu şehirde ağır işler yapmak insanları oldukça zorlamaktadır. Bolivya’da görülmesi gereken yerler arasında olan Potosi’yi mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Şehirde bulunan tur hizmetleri ile şehrin her köşesini ziyaret edebilirsiniz.

Bolivya’da Nerede Kalınır?

Ülkeye gelenlerin en çok araştırdığı konulardan biride Bolivya’da nerede kalınır?  Ülkeye geldiğiniz zaman bütçenize uygun otel bulabileceğinizin garantisini verebiliriz. Bolivya seyahat edebileceğiniz en uygun ülkeden biridir. Bolivya’da konaklayabileceğiniz otellerden bazıları şunlardır:

  • Hostal CasArte Takubambu: 2 yıldızlı bu otel Sucre şehrinde bulunmaktadır. Otel şehir merkezine sadece 0,7 kilometre uzaklıktadır.
  • Casa Treveris: 2.5 yıldızlı otel Sucre şehrinde yer alıyor. Bolivya Gezi Rehberi Şehir merkezine 0,8 kilometre uzaklıkta yer alan olan otel, oldukça uygun fiyatlıdır.
  • Mi Pueblo Samary Hotel Boutique: 3.5 yıldızlı puana sahip otel Sucre şehrinde bulunmaktadır. Otelde açık büfe kahvaltı ve ücretsiz internet hizmetleri sunulmaktadır. Şehir merkezine yakın olan otel temiz ve kaliteli hizmet vermektedir.
  • Parador Santa Maria La Real: Sucre şehrinde yer alan otel 4 yıldıza sahiptir. Otel restoran, ücretsiz internet ve bar hizmetleri verilmektedir. Bu otel şehrin en pahalı otelleri arasında yer almaktadır.
  • Hotel Europa La Paz: 4 yıldızlı otel La Paz şehrinde yer almaktadır. Otel Ulusal Arkeoloji Müzesine yakın bir konumda yer almaktadır. Bolivya Nerede Kalınır Nereler Gezilir? Otelde erkenden rezervasyon yaptırırsanız uygun fiyatlara konaklayabilirsiniz.
  • Stannum Boutique Hotel & Spa: 4 yıldızlı olan otel La Paz şehrinde yer almaktadır. Otelde ücretsiz açık büfe ve ücretsiz internet hizmetleri sunulmaktadır. La Paz şehrindeki en meşhur otellerden biridir.
  • Marriott Santa Cruz de la Sierra Hotel: 5 yıldızlı olan bu otel Santa Cruz şehrinde yer almaktadır. Otelde spa ve açık havuz hizmetleri sunulmaktadır. Şehrin en lüks otellerinden biri olan otelde ücretsiz otopark imkânı da sunulmaktadır.