1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Bozcaada’da Yapılacak Aktiviteler Ve Gezilecek Yerler

Bozcaada’da Yapılacak Aktiviteler Ve Gezilecek Yerler
Bozcaada’da Yapılacak Aktiviteler Ve Gezilecek Yerler
0

Bozcaada’da Yapılacak Aktiviteler Ve Gezilecek Yerler Türkiye’nin coğrafi konumuna baktığımızda mükemmel bir yerde olduğunu görmekteyiz.

Bozcaada Gezilecek Yerler

Bu, Türkiye’ye gerek ekonomik gerek kültürel ve daha birçok anlamlarda kazançlar sağlayan bir durum olmuştur. İşte bu anlamda Bozcaada’da yapılacak aktiviteler ve gezilecek yerlere baktığımızda da Türkiye’nin coğrafi konumunun güzelliğinin bir yararını görüyoruz.

Bozcaada Gezi Rehberi

Geçmişten Günümüze Bozcaada Yapılacak aktiviteler ve gezilecek yerlerden bahsetmeden önce Bozcaada’nın coğrafi konumu ve tarihi yapısından biraz bahsetmek gerekir. Bozcaada deyince, akla ilk gelen şeylerden bazıları; deniz, kum, samimi insanlar ve minik bir adadaki huzurdur. Ege bölgesinde bulunan bu ada turistik olarak çok tercih edilen bir yer olmanın haricinde aynı zamanda emekliler için de tercih edilen uygun bir yaşam alanı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Türkiye’deki ilk 3 te yer alan adalara baktığımızda karşımıza; Gökçeada, Marmara Adası ve Bozcaada çıkar. Yani Bozcaada en büyük üçüncü adadır. Çanakkale’de bulunmaktadır. Aynı zamanda en büyük ada olan Gökçeada’da buradadır. Burada sadece bir alanda insanlar yaşamaktadır yani harici başka köy bulunmamaktadır. Buranın iklimine baktığımızda ise, bulunduğu bölgeden biraz daha farklı iklim yapısı vardır.

Yaz mevsimlerinin sıcak geçtiği ve kışları ise soğuk ve karlı geçtiği bir yerdir. Ama aynı zamanda ekstra çok fazla rüzgâr alan bir yer olarak bulunduğu bölgeden iklimi ayrılır. Tabi ki de rüzgârın çok olması yaz mevsimi için olmazsa olmaz ideal bir durumdur. Nüfus sayısına baktığımızda ise; burası Rumlar ve Türklerin bir arada yaşadığı bir yerdir.

İlerleyen yıllarda ise buradaki Rumlar azalmaya başlamıştır. Sadece tatil zamanlarında evlerini ziyarete gelirler. Yani nüfus kışın daha az ve sakinken turistik yer olması nedeniyle yazın daha kalabalıktır. Tarihi anlamda ise; Bozcaada konumu gereği sürekli gözlerin üstünde tutulduğu, alınmak istenen bir yer olmuştur. Buraya ilk adım atan; Pelags denilen bir devletvari yapıdır. Sonrasında Fenikeliler, Yunanlılar, Persler ve en son da Osmanlı Devleti buraya hâkim olmuştur. Lozan anlaşmasından sonra burası Türkiye’nin olmuştur.

Bozcaada’da Gezilecek Görülecek Yerler

Ada Sokakları;  Çok eski zamanlarda burada Türk ve Rumların sınırı olan bir nehir bulunmaktaymış ve adanın tam ortasından geçiyormuş. Daha sonrasında ise nehir kurumuş ve sınır ortadan kalkmıştır. Yani burası, bir tarafta Rum kültürü, diğer tarafta ise Türk kültürlerinden motifler görebileceğiniz muhteşem bir yerdir.

Ada Sokakları
Ada Sokakları

Bozcaada Kalesi; Çanakkale’nin, Bozcaada’nın tarihi yapısını bulunduran bir yapıdır. Feribot ile karşıya geçildiğinde sizi bu kale muhteşem manzarası ile karşılayacaktır. Venedikliler, Cenevizliler ve Fenikeliler tarafından geçmişte kullanılmış bir kaledir. Osmanlı döneminde ise savaşlardan dolayı hasar gören kale restore edilmiştir. Adeta yeni bir inşa haline gelmiştir. Aynı zamanda burası festivaller ve konserlerde aktif olarak kullanılan ve tercih edilen bir yerdir.

Bozcaada Kalesi
Bozcaada Kalesi

Şarap Fabrikaları; Bozcaada’nın kültürü ve Bozcaada deyince akla gelen ilk şeylerden birisi şaraptır. Bu nedenle burada bolca şarap fabrikaları bulunur. Şarap kültürlerin geçmişten bu yana mevcuttur. Örneğin; nasıl ki İzmir’de yaz zamanları bira+midye festivalleri varsa; burada şarap tadı festivalleri bulunmaktadır. Sadece bununla da kalmaz. Aynı zamanda insanları şarap hakkında bilgisinin artırılması adına bunun için turlar düzenlerler. Yani hem mükemmel şarap tadacakken aynı zamanda onun yapılışı ve tarihi hakkında bilgi almış olacaksınız.

Şarap Fabrikaları
Şarap Fabrikaları

Göztepe; Bozcaada’nın mükemmel manzarasını izlemek istiyorsanız, buraya kesinlikle gitmeniz gerekir. Burası aynı zamanda Bozcaada’nın en yüksek yeridir. Bozcaada’nın merkezinden yürüyerek yarım saatte buraya ulaşabilirsiniz. Burası yüksek olması sebebiyle sadece Bozcaada’nın manzarasını sunmaz. Aynı zamanda Gökçeada, Çanakkale boğazı gibi yerleri de buradan izleyebilirsiniz.

Göztepe
Göztepe

Bozcaada Müzesi; Eğer buranın tarihini ve kültürünü tanımak ve öğrenmek istiyorsanız buraya mutlaka uğramalısınız. Her geçen gün müzedeki koleksiyonda artış olmaktadır. Aynı zamanda çok geniş kapsamlıdır. Yani Osmanlı döneminden bu yana tüm fotoğrafları, eşyaları ve daha birçok şeyi burada bulmanız mümkündür. Bozcaada müzesi aynı zamanda UNESCO ödülü de alan bir müzedir.

Bozcaada Müzesi
Bozcaada Müzesi

Rüzgâr Gülleri; Rüzgâr güllerinin tarihi çok eskiye dayanmaz. 2000li yıllar da yapımı tamamlanmıştır. Bozcaada Gezi Rehberi Yine muhteşem bir manzara sunan ve huzur veren bu alan aynı zamanda gün batımını izlemek için de ideal bir yerdir. Bu anlamda da gerek turistler gerek ise halk tarafından tercih edilmektedir.

Rüzgâr Gülleri
Rüzgâr Gülleri

Bozcaada’da Nerede Yüzülür

Ayazma Plajı; Buranın denizi o kadar temiz ve berraktır ki suyun derinindeki taşlar sanki gün yüzünde gibi gözükür. Denizin rengi türkuazdır. Aynı zamanda burası çok bilinen ve tercih edilen bir alandır. Etrafında restoranlar ve tabi ki şarap evleri bulunmaktadır. Genellikle burada akşamları şarap keyfi yapılırken gündüz ise çoğunlukla tertemiz ve berrak denizde yüzülür.

Ayazma Plajı
Ayazma Plajı

Akvaryum Koyu; Burası da aynı şekilde çok bilinen ve tercih edilen bir yer olarak karşımıza çıkar. Genellikle yaz mevsimlerinin rüzgârlı zamanlarında daha çok tercih edilmektedir. İnsanlar buraya turlar ile ya da seferler ile gelerek günübirlikte buranın tadını çıkarabilirler. Bu koy aynı zamanda çok bereketlidir. İçerisinde oldukça fazla balık çeşidi bulundurmaktadır. Bu anlamda insanları cezbeden bir alandır.

Akvaryum Koyu
Akvaryum Koyu