1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Doğubeyazıt Gezi Rehberi

Doğubeyazıt Gezi Rehberi

Doğubeyazıt Gezi Rehberi Tarihi Urartulara dayanan Doğubayazıt Ağrı ilinin en gelişmiş ilçesidir. Nüfusu 125 bine yakın olan şehir tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Çaldıran savaşından sonra Osmanlı yönetimine girmiş ve 1927 yılına kadar vilayet merkezi olmuştur.

Doğubeyazıt Nerede?

Türkiye’nin en doğu ucunda yer alan Doğubayazıt Ağrı merkeze 93 km uzaklıkta bulunuyor. İran’la arasında ise 35km var. İlçe dağlık ve engeli araziye sahip olsa da şehir merkezi düz arazi üzerinde bulunuyor.

Doğubeyazıt Gezilecek Yerler

Tarihi ve doğal güzellikleriyle Doğubeyazıt ülkemizin ilgi çeken şehirlerden birisidir. Özellikle geçtiğimiz yıllarda aslına uygun şekilde restore edilen İshak Paşa Sarayı tarih ve gezi meraklılarını ağırlıyor. 7600 m2 alana kurulan saray Osmanlıdan günümüze ulaşan tek saray olarak biliniyor. 1784 yılında 2. İshak Paşa döneminde yaptırılmıştır. Oldukça büyük olan sarayın 366 odası bulunuyor. İshak Paşa Sarayı her gün 09.00-19.00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlıyor.

Doğubeyazıt Bölgesi Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı Doğubayazıt’tan seyredilebiliyor. İki zirveden oluşan Ağrı Dağı volkanik dağ özellikleri gösteriyor. Kutsal kitaplarda da adı geçen Ağrı Dağı’nda efsaneye göre Nuh’un Gemisi’nin karaya oturduğu söyleniyor. Dağa yapılan tırmanışlar genellikle Doğubayazıt ilçesinden başlıyor. Ayrıca çeşitli tur firmaları da dağa tırmanışlar düzenliyor. Doğubeyazıt Gezi Rehberi ile sizlerde rotanızı oluşturun

Doğubeyazıt pasajları hediyelik eşya ve günlük alışverişleriniz için oldukça fazla seçenekler sunuyor. Özelikle çoğu el dokuması halı ve kilimler şehrin kültürel zenginliğini gözler önüne seriyor. Bu pasajlardan bazıları Büyük Beyazıt Pasajı, Vina Pasajı, Ortadoğu Pasajı ve İsmailoğulları Pasajıdır.

İlçede görülmeye değer yerlerden birisi de Doğubeyazıt merkeze 60km. uzaklıktaki Balık Gölü. 2300 rakıma sahip göl Türkiye’nin en yüksek göllerinden olmasıyla dikkat çekiyor. Ayrıca Balık Gölü son yıllarda çadır ve kamp tatilini sevenler arasında da oldukça rağbet görüyor. Gölün çevresindeki hayvan çeşitliliği de doğaseverlere harika manzaralar sunuyor.

Doğubeyazıt İlçe Merkezi Uzaklığı

Doğubayazıt ilçe merkezine 35 km uzaklıkta her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği bir karstik çöküntü bulunuyor. Her ne kadar bölge halkı meteor düştüğünü iddia etse de kesinlik bildiren bir kanıt bulunamıyor. Yine de çöküntünün adı Meteor Çukuru diye geçiyor. Derinliği 60 metre çapı ise 35 metre olan karstik çöküntü 1988 yılında 2. Derecede doğal sit alanı ilan edilmiştir.

Ayrıca ziyaret edilebilecek yerlerden bir tanesi de İshak Paşa Sarayının kuzey doğusunda yer alan Doğubayazıt Kalesidir. Diğer adı Cinviz olan kalenin 4.yüzyılda Urartular tarafından yaptırıldığı düşünülüyor.

Doğubeyazıt Nerede Kalınır?

Doğubayazıt’ta her bütçeye uygun güzel manzaralı otel seçenekleri bulunuyor. Ayrıca Balık Gölü etrafında 1985 yılında hizmet vermeye başlayan konaklama tesisleri her yıl yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor. Doğubeyazıt Gezi Rehberi İlçe merkezinden 55km uzaklıkta da Diyadin Kaplıcaları bulunuyor. Doğubeyazıt daha detaylı bilgi

Doğubeyazıt Ne Zaman Gidilmeli?

İklimi çok sert olmamakla birlikte kışın az da olsa kar yağan Doğubayazıt’ta yaz aylarında ziyaretçi sayısı artsa da yılın her mevsimi çeşitli şehir ve ülkelerden ziyaretçilerini ağırlıyor.

Doğubeyazıt Gece Hayatı

Yerel halkın kültürel yapısından ilçede aktif bir gece hayatı bulunmuyor. Bu açıdan Ağrı merkezi ziyaretçilerine daha fazla seçenek sunuyor. 

Yorum Yap

Yorum Yap