1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Edirne Gezi Rehberi

Edirne Gezi Rehberi
Edirne Gezi Rehberi
0

Edirne Gezi Rehberi Edirne bildiğimiz gibi Türkiye’nin en batısında yer alan ve Trakya Bölgesine bağlı bir ilimiz. Edirne Osmanlı devletine başkentlik yaptığı için bir çok tarihi eser ve müzelere rastlayabilirsiniz. Edirne şehir merkezi Yunanistan’a 7 km Bulgaristan’a ise 17 km uzaklıktadır. Edirne eskiden beri balkanlardan ve diğer vilayetlerden çok göç alan bir ilimiz. Hadi gelin sizinle Edirne’de gezilebilecek yerleri keşfedelim.

Edirne Gezilecek Yerler?

  1. Selimiye Camii:

Osmanlı zamanında yapılmış ve Mimar Sinan’ın ustalık dönemim eseri dediği bu yapı görkemli ve zarif bir elif harfini andıran 4 tane minaresiyle gören herkesi büyüleme şansına sahip. Selimiye Camii UNESCO Dünya Miraslar listesine girmiş ve kendi mükemmelliğini kanıtlamış oldu. Edirne Gezilecek Yerler? Caminin yanında medreseler, el yazması kütüphaneler, eğitim kurumları bulunarak  Selimiye’nin sadece bir ibadet yeri olmadığını toplumla iç içe ve eğitimle birlikte yaşandığını çok güzel bir şekilde sunmaktadır.

  1. Karaağaç Tren Garı:

II. Abdülhamid zamanında yapılmış ve İstanbul’u Avrupa’ya bağlayan en önemli ulaşım yollarından birisi olan tren garı devrin en müthiş yapılarından birisi. Günümüzde tren garı Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olarak görevini devam etmektedir lakin endişe edilebilecek bir şey yok çünkü hayla tren garı özelliğini korumaktadır.

  1. Meriç Köprüsü:

Abdülmecid zamanında yapılan köprü Meriç nehri üzerinde yer almaktadır. Köprünün uzunluğu 263 metre olmakla birlikte köprünün genişliği ise 7 metredir. Köprünün üzerinde 12 hayvanlı takvim işlenmiştir ve bunun yanında 8 köşeli yıldız figürü görülmektedir. Köprü üzerinden gün batımını çok net ve güzel bir şekilde izleyebilirsiniz. Köprü 4 tane kemer üzerinde oturtulmuş ve ortasında devrin padişahının tuğrası bulunuyormuş lakin zamanla tuğra silinmiş.

  1. Enez Kalesi:

Enez Kalesi çok yüksek  bir tepede yer alarak balkanlardan gelen akınlara karşı  korunmak için yapılmıştır. Enez Kalesine ulaşmak için öncellikle Edirne’ye bağlı Enez ilçesine ulaşmalısınız. Enez ilçesinden kolaylıkla kaleye ulaşım sağlayabilirsiniz.

  1. Muradiye Camii:

Camii sultan II. Murat tarafından yapılmıştır. Edirne’nin en önemli şehir simgesi olma özelliği taşımaktadır. Camiinin içinde çok önemli çini süslemelerine ve büyük sanat işçiliklerine rastlayabilirsiniz. Camideki çinilerin çoğunluğu altıgen şekle sahiptir.

  1. Erikli Plajı:

Eğer ki Edirne’ye yazın gitme şansı bulduysanız Erikli plajına uğramadan geçmenizi tavsiye etmem. Erikli plajı Edirne’nin eşsiz doğa ve deniz manzarasını ayaklarınız altına sermektedir. Plaj denizin etkisi ile çok temizdir ve hafta sonları ve tatillerde çok yoğun olmaktadır.

Eğer ki konaklamam ihtiyacı duyarsanız  plajın yanlarında yer alan konaklama merkezlerini tercih edebilirsiniz.

  1. Kırkpınar Er Meydanı:

Hepimizin bildiği gibi Edirne deyince hepimizin aklına Kırkpınar güreşleri gelmektedir. Edirne seyahatiniz Temmuz aylarına yakın bir zamanda ve sizde bir güreş tutkunuysanız o zaman bu mekan tam size göre çünkü yağlı güreşlerin başladığı zaman tam da bu zaman. Er Meydanında bir çok etkinlikte yer almaktadır.

Bence Edirne Türkiye’nin tarihi açısından ve kültür mirası açısından çok zengin. Edirne daha birçok tarihi özelliği ile günümüze ve geçmişe ışık tutmaktadır. Edirne Gezi Rehberi Eğer ki  Edirne’yi gezme şansı bulursanız hepimizin bildiği gibi Edirne tava ciğerini yemeden gelmeyin çünkü Edirne’nin yemek listelerinin en başında yer alan Tava ciğeri hepinizi büyüleme imkanına sahip. Ulaşım konusunda ise sıkıntı etmenizi gerektirecek çok büyük bir durum yok çünkü otobüsle istediğiniz yere saniyeler içerisinde ulaşabilirsiniz hatta otobüs yerine bence yürümeyi de tercih edebilirsiniz. Edirne Gezilecek Yerler? Edirne Trakya bölgesinin en ama en iyi şehri bence çünkü eşsiz doğası ve tarihi içi içe büyümüş bir şehir