1. Anasayfa
  2. Dünya Coğrafyası

Estonya Gezi Rehberi-Estonya Gezilecek Yerler

Estonya Gezi Rehberi-Estonya Gezilecek Yerler
Estonya
0

Estonya Gezi Rehberi  Avrupa’nın en seyrek nüfusuna sahip ülkesi olan Estonya turistlerin ilgi odağı olan bir ülkedir. Sovyetler Birliği’nden ilk bağımsızlığını ilan eden ve kendine ait parasını basan ülkedir. Ülkenin yarısı ormandır. Doğası bakımından turistlik bir ülke olan Estonya da 1500 tane Ada bulunmaktadır.

Estonya Gezi Rehberi

Rağbet görmesinin en büyük sebebi adalarıdır. Estonya Gezi Rehberi Teknolojik olarak ileri seviyede olan bu ülke, internet hızı konusunda dünya da en çok gelişmiş bir ülkedir. Halkın birçoğuna ücretsiz Wi-fi verilmektedir. Estonya’da birçok işlem vergi, seçim gibi işlemler online yoldan yapılmaktadır.

Estonya Gezi Rehberi
Estonya Gezi Rehberi

Elektronik yoldan ilerleyen sistemleri sayesinde resmi işlerde kâğıt kullanımı olmamaktadır. Estonya Gezilecek Yerler Ülkenin vatandaşları oy verme işlemini internet üzerinden nerede olurlarsa olsunlar gerçekleştirebilmektedir. Teknoloji kullanımını hayatının her noktasında uygulayan Estonya, merak uyandıran bir ülke olmaktadır.

Parnu’da bulunan beyaz kumsallar Estonya’nın yaz mevsimi için ideal tatil yeri olduğunu göstermektedir. Başkenti olan Tallinn’in Old Town Meydanı UNESCO Dünya Miras’ı listesine girmeye hak kazanmıştır. Dijital hale gelen ülkenin gelir durumu da hızla yükselmektedir. 15 ayrı yönetim birimine ayrılan Estonya, turistlerin merak konusu olan bir ülkedir.

Estonya Gezilecek Yerler

Yönetim olarak, ekonomik olarak farklı işleyen sistemleri olan Estonya ülkesi tam bir dijital ülke haline gelmiştir. Türkiye’den İstanbul ile Estonya’nın başkenti olan Tallinn’e direkt ve aktarmalı olarak uçuş imkânı vardır. İstanbul’dan Tallinn’in Lennart Meri Havaalanı’na direkt uçuş yapıldığında 3 saat 15 dakika sürmektedir. Aktarmalı olduğunda 5 saate yakın sürmektedir. Estonya Gezi Rehberi  Kışları sert ve bol kar yağışlı olduğu için yaz mevsiminde seyahat etmek daha mantıklı olacaktır.

Estonya’nın insanları çok sevecen oldukları için önyargı bulundurmadan ziyarete gidilebilecek bir ülkedir. Estonya dijitale verdiği önemden anlaşıldığı üzere okuma yazmanın en çok olduğu ülkelerden biridir. Taciz, ensest ilişki, tecavüz gibi yüz kızartıcı suçların en az olduğu ülkelerden biri olan Estonya internet özgürlüğüyle ilgi çekmektedir.

Akşam saat 19:30 gibi insanlar evlerine çekilmektedir. Trafik sorunu olmayan bir ülkedir. Tramvay ağları yoğunlukta olan ülke de otobüs ile de ulaşım sağlanmaktadır. Turistlerin en çok memnun olduğu durum ise toplu taşıma araçlarının ücretsiz olmasıdır. Estonya Gezilecek Yerler Kadınların yoğunlukta olduğu Estonya’da insanlar çok yardımsever ve konuşkandırlar. Bar, pub ve clup gibi gece hayatı mekânları mevcuttur.

Hediyelik eşya olarak kehribar taşı alınabilir. Kehribar taşı Estonya’nın sembolü gibidir. Birçok hediyelik eşya alınacak Estonya’ da en çok tercih edilen bir diğer hediyeler ise; Estonya çikolatası, Vana Likörü’ dür. 1981 senesinden itibaren birçok şarkı festivalleri düzenlenmiştir.

Estonya Gezi Rehberi
Estonya Gezi Rehberi

Bu yüzden Estonyalılar en büyük koroyu oluşturmuş toplu halde şarkı söyleyen ulus olarak bilinmektedir. Bu şarkı festivallerinden bazıları Estonya ve Viljandi Folk Müzik Festivalidir. Bu festivallere başka ülkelerden sanatçılarda katılmaktadır. Avrupa’nın en büyük festivallerinden birisi olan folk müzik festivali, 4 gün boyunca devam etmektedir. Eğlenceli günlerin yaşandığı festival günlerinde en çok uğrak yeri olan ülkelerden biridir.

Ekonomik olarak da hızla gelişen Estonya’nın ekonomisi sanayiye dayanmaktadır. Estonya Gezi Rehberi  Tarımda ve hayvancılıkta da ekonomiye katkı sağlayan Estonya şehri tarım alanı kısıtlı olduğu için hayvanları beslemek için olan bitkiler üretilmektedir. Estonya Gezilecek Yerler Sığır ve domuz ağırlıkta hayvancılık yapılmaktadır. Estonya’da da resmi tatillerin olduğu zamanlar mevcuttur.

  • Estonya Milli Günü (Bağımsızlık Günü) (24 Şubat)
  • Paskalya (her yıl farklı günlere denk gelebilmektedir.)
  • Noel (24-25-26 Aralık)
  • Estonya’nın Bağımsızlığının Yeniden Tesisi Günü (20 Ağustos)
  • Estonya Zafer Günü (23 Haziran)
  • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
  • Yılbaşı (1 Ocak)
  • Yaz ortası Günü (24 Haziran)

Bu günlerde resmi tatiller uygulanmaktadır.

Estonya’nın Gezilecek Yerleri

Avrupa’ya seyahate çıktığınızda seyahatinizi Avrupa’nın en gelişmiş ve güzel doğaya sahip ülkesi Estonya’yı gezmeden sonlandırmamalısınız.  Aleksandr Nevski Katedrali, Estonya’da bulunan Toompea Tepesi’nde bulunmaktadır. Dışardan bakıldığında muhteşem mimariye sahip olan katedral ücretsiz gezme şansı tanımaktadır.

Estonya’nın Gezilecek Yerleri
Estonya’nın Gezilecek Yerleri

Lahemaa National Park, şehrin gürültüsünden uzaklaşmak ve ruhu dinlendirmek için muhteşem bir mekândır. Yarısı orman olan bir ülkede doğanın bu kadar güzel işlenmesi turistler tarafından ilgi görmesine sebep olmaktadır.

Estonya Kumu Sanat Müzesi, farklı şekilde sergiye sahip sanatsal bir müzedir. Modern sanat ile geçmişte yapılmış sanatları sunan müze ziyaret esnasında keyifli zamanlar geçirilmesini sağlamaktadır.

Kadriorg Palace, imparatorluk yazlık ev olarak kullanılan tarihi bir mirastır. Estonya genellikle mimari açıdan göz alıcı yapıtlarla ilgi çekmektedir. Kadriorg Palace’ de onlardan biridir.

Eski kaptanların ortak kararıyla kurulan Estonya Denizcilik Müzesi, içerisinde deniz mayını, gemi halatları, tekneler gibi denizciliği ve denizi sevdiren tarihi ürünler bulundurmaktadır. Denizciliği ve denizi sevenlerin ilgiyle gezdiği bir müzedir.

Savunma kalesi olan Narva Kalesi, Estonya da turistler tarafından en çok ziyaret edilen tarihi yapılardan biridir. Turizme açıldığı günden beri eski işlevini yitirmiştir.

Tallin Lengend, korku ve heyecanı bir arada barındıran efsaneler müzesi diye adlandırabileceğimiz bir yerdir. Oldukça ilgi görmekte olan Tallin Lengend, Estonya’ da anlatılan efsaneleri içermektedir.

Estonya modern bir şehirdir fakat Estonya Açık Hava Müzesi’yle eski kırsal halini tanıyabilirsiniz. Açık Hava Müzesini gezerken yangın istasyonu, değirmenler, eski bir kilise, okullar ve köy evleri gibi tarihi yapıları görmek mümkündür.

1820-1827 yıllarında Luigi Rusca tarafından inşa edilen Saint Nicholas Kilisesi, Estonya’nın Başkenti olan Talin ’de bulunmaktadır. İlk klasik kilise olduğu için turistler için merak uyandırmaktadır. Estonya Gezilecek Yerler Birçok tarihi, sanatsal ve doğal güzellikleri bulunan Estonya turistlik bir ülkedir. Avrupa seyahati düşündüğünde Estonya uğrak yeriniz olmalıdır. Avrupa’nın gözdesi olan Estonya’ya bir uğramalısınız.

Estonya’da Nerede Kalınır?

Genellikle başkenti Tallinn’de bulunan konaklamalar mevcuttur. Merkeze yakın, şehrin manzarasını gören konaklamalar mevcuttur.  Tallinn City Apartments Tallinn’ in merkezinde bulunan bir oteldir. Temizliği, konumu ve uygun fiyatta olmasıyla tercih sebebi olmaktadır.

Merkezi konumda olmasıyla tercih sebebi olan bir diğer otel Estonishing Stay Apartments’ dir. Bu otel ise yakınlarında gezecek birçok yer barındırmasından dolayı memnun kalınan bir oteldir. Estonya’da genellikle binaların gösterişli yapısı turistleri etkilemektedir. Estonya Gezi Rehberi  Tallinn’ de de gösterişli yapılar mevcuttur.

Genellikle uygun fiyatlı olmasından dolayı tercih edilen City Hotel Tallinn memnun kalınan imkânlara da sahiptir. Temiz ve müşterilerle samimi ilişkiler kurulduğu için müşteri memnuniyeti almaktadır. Birkaç eksiği olsa da konumundan dolayı tercih sebebi olmaktadır.

Pandemiden ötürü temizlik önemli bir kriter haline gelmiştir.  Tallinn City Apartments Old Town Suites temizlikten %100 müşteri memnuniyeti almaktadır. Yürüme mesafesiyle şehrin gezilebilecek yerlerine gitme imkânı ise ikinci tercih sebebidir. Üstelik fiyatı da ortalama bir fiyattır.

Estonya’nın Ees- Karupea konumunda bulunan çevresi ormanla çevrili olan Karumetsa Apartment, şehrin gürültüsünden uzak bir mekândır. Estonya Gezilecek Yerler Sakinliği ve doğayla iç içe olmasından dolayı turistlerin tercihi olmaktadır. Ulaşım olarak havaalanlarına ortalama 35 km uzaklıktadır.

Popup Living, bir diğer konaklama mekânıdır. Tallinn Lesta bölgesinde bulunan otel okyanus manzarasıyla müşterilerde müthiş etkiler bırakan özelliklere sahiptir.

Tallinn’in tam merkezinde bulunan Studios In Iconic Building – Mere Boulevard 8 oteli mimari yapısıyla ilgi çekmektedir. Konumu, gezilecek yerlere yakınlığı ve müşteri memnuniyetinin fazla olmasıyla tercih edilme sebebidir. Estonya Gezi Rehberi Estonya’ya ziyaretiniz olduğunda tercih edeceğiniz birçok konaklama mekânı mevcuttur.

Aralarında en çok tercih edilen ve memnun kalınan oteller bu şekildedir. Genellikle Tallinn’e yakın olan mekânlar şehrin konser salonlarına, eğlence mekânlarına yakın konumdadır. Estonya Gezilecek Yerler Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinden olan Estonya’yı ziyaret etmek için birçok sebebiniz bulunmaktadır. Güzel bir tatil sizi beklemektedir. Ayrıca Hamburg’da Gezilecek Yerler Sayfamızı Ziyaret etmenizi öneririz. İyi tatiller.