1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Gümüşhane Gezi Rehberi

Gümüşhane Gezi Rehberi
0

Gümüşhane Nerede? Doğu Karadeniz’de yer alan Gümüşhane Türkiye’de gezilmesi görülmesi gereken güzel bir ilimizdir. Doğuda Bayburt batıda Giresun, kuzeyde Trabzon ile komşudur. Az nüfusa sahip olan Gümüşhane’nin beş ilçesi vardır.

limli gölü gümüşhane
limli gölü gümüşhane

Gümüşhane Gezilecek Yerler

Gümüşhane küçük bir ilimiz olmasına rağmen gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir.

Canca Kalesi

Şehrin batısında bir kayalık üzerinde kurulmuştur. Kale doğu-batı yönünde arka arkaya üç bölümden oluşur ve iki kapısı bulunur. Günümüzde batı ve kuzey duvarları yıkılmıştır. Bu eser orta çağdan kalmıştır.

Vank Kilisesi

Şehre 6 kilometre uzaklıktaki Vank Köyündedir. Gümüşhane Gezi Rehberi Bizans eseri olan yapı dikdörtgen bir plan üzerine kurulmuştur. Yapının çatısı ve duvarları sağlam olmasına rağmen iç duvarları harap olmuş bir haldedir.

Eski Gümüşhane

Şehir merkezine 4 kilometre uzaklığı olan Eski Gümüşhane (Süleymaniye Mahallesi) gümüş ve altın madenlerinin zenginliği, ipek yolu ürerinde olması gibi etkenlerden dolayı önemini hiç kaybetmemiştir.

Bölgede birçok medeniyet hüküm sürmüştür;

Asurlar, Urartular, Medler, Persler, Pontus Rum Krallığı, Romalılar, Emeviler, Selçuklular ve Osmanlı Devleti. Günümüze cami, kilise, hamam, köprü dükkan vb tarihi alanlar korunarak gelmiştir. Burası doğal sit alanı olmasının yanında aynı zamanda bir turizm merkezidir.

Tomara Şelalesi

Şelale Gümüşhane’nin Şiran ilçesine bağlı Seydibaba Köyü sınırları içerisinde yer alır. İlçeye 25 km uzaklıktadır. Şelale ile çevresinin muhteşem görüntüsü görülmeye değer güzelliğe sahiptir. Tomara Şelalesi kış aylarında daha yoğun akarken yazında suyu biraz azalma gösterir. Şelale çevresi aynı zamanda piknik alanı olarak da kullanılıyor. Şelaleye giriş ücreti alınmıyor fakat otoparkı ücretlidir.

Karaca Mağarası

Gümüşhane’deki mağaralar içerisinde halka açık olan tek mağara Karaca Mağarasıdır. Şehrin 17 km kuzeybatısında yer alır Burası 1996 yılında görücü karşısına çıkmaya başlamıştır. Mağarayı sarkıtlar, dikitler, sütunlar, mağara çiçekleri, traverten basamakları, mağara güller ve traverten havuzları ile görülmeye değer muhteşem bir yerdir.

Limni Gölü

Limni Gölü Torul ilçesi Zigana köyünde bulunur. Bu yer 1999 yılında mesire alanı olarak ilan edilmiştir. Şehrin önemli turizm alanlarından biri haline gelen bu göl çevresinde oturmak, gezmek, dinlenmek ve temiz havasını içinize çekmek sizin bir hayli huzurlu olmanızı sağlar.

Artabel Gölü ve Tabiat Parkı

7 farklı gölü ile muhteşem bir görüntüye sahiptir. Yolu pek güzel değildir ancak oradaki doğa güzelliğini görmeye değer.

Taş Köprü Yaylası

Temiz hava almak ve dinlenmek için gidilebilecek muhteşem bir yerdir.

Gümüşhane Ne Zaman Gidilmeli?

Karadeniz Bölgesinde olmasına rağmen karasal iklime sahip olan Gümüşhane soğuk ve sert bir kış mevsimi geçirir. Sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde ise yağışı bol olmasına rağmen yayla manzaraları ve çağlayan şelaleleri görülmeye değerdir.

Gümüşhane Nerede Kalınır?

Her bütçeye uyacak en güzel yer Öğretmenevidir. Gümüşhane Gezi Rehberi Küçük bir şehir olmasından dolayı çok fazla oteller ve apartları olmayan Gümüşhane de kalacak yer çeşitliliği azdır.

Gümüşhane Gece Hayatı

Küçük bir şehir olmasından dolayı Gümüşhane gece hayatı olmayan bir şehirdir. Belirli bir saatten sonra özellikle kışın sokaklarda kimseyi göremezsiniz.