1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Güneydoğu Anadolu Görülmesi Gereken Yerler

Güneydoğu Anadolu Görülmesi Gereken Yerler
Güneydoğu Anadolu Görülmesi Gereken Yerler
0

Güneydoğu Anadolu Görülmesi Gereken Yerler açısından, birinci sırada gelmekte ve tarihi eserleri bünyesinde barındırmaktadır. Bu tarihi eserleri içerisine alan bazı şehirler ise, mutlaka ülkemiz insanının gitmesi ve görmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Güneydoğu Anadolu Gezilecek Yerler Bölgeye gitmeniz için sadece o bölgenin insanı olmanıza gerek yoktur. Çünkü bölge insanı yerli ve yabancı turistlere karşı oldukça nazik ve kibardır. Misafirperverliği seven Güneydoğu Anadolu Bölgesi insanı, kendi ekmeklerini paylaşmayı seven insanlardan oluşmaktadır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi ise hem tarihi eserleri ile ünlü, hem de lezzetli yöresel yemeklere sahip olan bölgedir.

Güneydoğu Anadolu Görülmesi Gereken Yerler Nereler

Bu bölge içerisinde yer alan küçük ve büyük şehirler bulunmaktadır. Bu bölgenin en büyük şehirlerinden bir tanesi olan Gaziantep ise, dünyaca ünlü mutfağı ile meşhur olmuş bir ilimizdir. Bu şehirde gelipde, bazı yerleri gezmemek ve yöresel lezzetlerini tatmamak, hayatınızda kaçırmış olduğunuz fırsatlar arasında gelir ve sizlerin pişman olmanızı sağlar. Gaziantep gibi bölgenin başka şehirlerine gelerek, hem tatilinizi yapabilir hem de görülmesi gereken tarihi yerleri, ziyaret edebilirsiniz.

Güneydoğu Anadolu Görülmesi Gereken Yerler ve Özellikleri Nelerdir?

Ülkemizin en güzel bölgelerinden bir tanesi olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi, özellikle sıcak insanların bulunduğu yerler arasında bulunmaktadır. Bu bölgede çok fazla ilimiz olmasa bile mevcut illerde yaşayan insanlar, bölgeyi ilk defa ziyaret eden kişilere karşı oldukça hoşgörülü davranmaktadır. Kendilerine ise bölgeyi ve özelliklerini anlatmaktadırlar. Güneydoğu Anadolu Görülmesi Gereken Yerler ise, farklı özellikleri ile bilinmektedir.

Güneydoğu Anadolu Gezilecek Yerler

Bu yerlerden bazıları ise şunlardır.

  • Mardin ilinde yer alan Deyrulzafaran Manastırı, 639 yıl boyunca Süryanilerin ibadet merkezi olmuştur.
  • Diyarbakır’da yer alan Malabadi Köprüsü ise, taş köprüler arasında bulunan ve en geniş kemere sahip olan yerdir. Bu özelliği ise bu köprüyü, dünyaca ünlü yapmıştır.
  • Antep fıstığı ile dünyaca ünlü olan Gaziantep ilimiz, aynı şekilde biribirinden farklı ve lezzetli yemekleri ile meşhur olmuştur.
  • Peygamberler şehri olarak bilinen ve Balıklı Göl’ü ile meşhur olan Şanlırurfa ise, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.
  • Kartal Yuvası ismi ile meşhur olmuş olan Mardin ilinin Mardin Kalesi ve UNESCO tarafından dünya mirası ilan edilme özelliğine sahip olan, Adıyaman’ın Nemrut Dağı ise Güneydoğu Anadolu görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.