1. Anasayfa
 2. Dünya Coğrafyası

Gürcistan’da Gezilecek Yerler

Gürcistan’da Gezilecek Yerler
Gürcistan’da Gezilecek Yerler
0

Gürcistan’da Gezilecek Yerler Ülkemize komşu olan Gürcistan’a vizesiz giriş imkânı mevcuttur. Hem kış tatili için hem de yaz tatili için oldukça uygun yerleri bulunan bir ülkedir. Tarihsel olarak da birçok etkileyici yapılara sahiptir. Kültürel olarak birçok miras bulundurmaktadır. Gürcistan’ın başkenti Tiflis’tir. En büyük iki şehri ise Tiflis ve Batum’dur. Karadeniz’e kıyısı olan komşu ülkelerimizden biridir. O yüzden kültürel olarak ortak noktalarımızda bulunmaktadır. Batum ve Tiflis ise tatil için ve ziyaret yeri için oldukça tercih edilen şehirlerdendir.

Gürcistan’da Gezilecek Yerler

Gürcistan Doğu Avrupa’nın en güvenilir ülkelerinden biridir. Çünkü suçlara verilen para cezalarının miktarı çok yüksektir bu yüzden de suç oranı çok düşüktür.

Gürcistan’da İngilizce konuşan sayısı oldukça azdır. Türkiye ile gidiş geliş kolay olduğu için Türkçe konuşan kişilerin sayısı da bir hayli fazladır. Azerbaycan’ın da sık uğrak yeri olduğu için Türkçe’ye hâkimiyetleri vardır. Gürcüce yoğun olarak kullanılmaktadır. Gürcüce alfabesi bizim alfabemizden oldukça farklıdır.

Gürcistan Gezi Rehberi

Türkiye ve Azerbaycan’a sınır olan Gürcistan’ın yemek kültürü, Türk yemek kültürüne oldukça yakındır. Tek farklılık olarak bize yabancı olmayan yemeklerin içine alkol konulabiliyor. Türkiye’den gidenler için küçük bir uyarı yemeklerin yapılış şeklini sormaları gerekmektedir. Çünkü alkol katılarak yemekler pişirilmiş olabilir.

Türkiye dışında Türkiye’ye de sınır olan ülkelerle sınırı bulunmaktadır. Bunlar; Azerbaycan, Ermenistan, Rusya’dır. Gürcistan’a geçen kişiler bu ülkeleri de gezebilme şansı elde edebilirler.

Gürcistan’ın iklimi kışları soğuk yazları ise kurak geçmektedir. Gürcistan’da Gezilecek Yerler Kafkas dağlarına yakınlığından dolayı kışı soğuk geçirmektedir. Deniz kenarı bulunduğu için yazları da nemli ve kurak geçirmektedir. Deniz kenarı bulunduğu için birbirinden güzel plajları da bulunmaktadır.

Alkolün sık tüketildiği hatta şarabın kutsal içecek olarak görüldüğü bir ülkedir. Dolayısıyla eğlence mekânlarında çok fazla alkol tüketilmektedir. Kutsal olarak görülen şarap mezar ziyaretlerinde kabirlerin üzerine dökülmektedir. Alkol bu sebepten ucuzdur.

Gürcistan
Gürcistan

4 milyon nüfusa sahiptir. Hristiyan sayısı fazla olan ülke de Ateist sayısı da oldukça fazladır. Türkiye ile ilişkileri yoğun olduğu için Müslüman sayısı da hayli fazladır. Hristiyan sayısı fazla olduğu için birçok tarihi kiliseler de bulunmaktadır.

Gürcistan’a gittiğinizde taksiye binecekseniz dikkat etmeniz hususlar mevcuttur. Bu hususlardan biri taksiye binmeden önce taksiciyle ücreti konuşmanız gerekmektedir. Gürcistan’da taksimetre kullanılmamaktadır. Polisin sıkı denetimlerinden dolayı taksiciler turistlerden çok fazla para alamamaktadır. Taksi dışında şehir içi minibüsler de mevcuttur. Genellikle sarp kapısından girdikten sonra taksi veya Batum’un şehir içi minibüsleri kullanılmaktadır.

Gürcistan’da Gezilesi Yerler Nereler

Gürcistan’ın kış ve yaz ayları tatillerine uygun olmasından kaynaklı olarak yabancı ve yerli turistlerin genellikle gezmek için gittiği birçok yer mevcuttur. Gürcistan Gezi Rehberi Türkiye için ise en kolay gidilecek ülkelerden biridir. Batum şehrine sınırı olduğu için Doğu Karadeniz’de yaşayanların yaz tatili için sık uğrak yerlerinden biridir. Türkiye’den Gürcistan’a yılbaşı eğlenceleri içinde gidilmektedir. Gürcistan’ın birçok gezilecek yerleri mevcuttur. Sizlere fikir olması amacıyla gezilecek yerleri sıralayalım.

 • Batum: Batum Gürcistan’ın en büyük şehirlerinden biridir. Türkiye’nin Doğu Karadeniz bölgesine sınır olan bu kentin birçok güzel mekânları mevcuttur. Üstelik Gürcistan’a geçecek olanların mecburen Batum’dan geçmesi gerekmektedir. Dolayısıyla Gürcistan’a geçerken Batum’u gezmeden geçmemelisiniz. Karadeniz’e olan muhteşem kıyısı olan bir kenttir. Batum’da gezilecek yerler;
 1. Ali ve Nino Anıtı
 2. Batum Feneri
 3. Chacha Saat Kulesi
 4. Poseidon Heykeli
 5. Alfabe Kulesi
 6. Ermeni Apostolik Kilisesi
 7. Virgin Mary Kilisesi
 8. St. Nicholas Ortodoks Kilisesi
 9. Mtirala National Park
 10. Piazza Meydanı Piazza Square
 11. Batum Botanik Bahçesi (Botanical Gardens)
 12. Astronomik Saat (Astronomical Clock)

Bu yerleri görmeden Batum gezinizi sonlandırmamalısınız.

 • Tiflis: Gürcistan’ın başkentidir. Aynı zamanda en büyük ve görkemli kentlerinden biridir. 1,3 milyon nüfusa sahip olan bu kentte birçok farklı ırktan ve dinden insanlar yaşamaktadır. Ermeniler, Ruslar, Gürcüler ve az miktarda da olsa Türkler bulunmaktadır. Buraya her yıl birçok Türk vatandaşı gelmektedir. Gelmişken görmeden gitmemeniz gereken birçok gezilecek yer mevcuttur.
 1. Rustaveli Caddesi
 2. Barış Köprüsü
 3. Old Town (Eski Şehir)
 4. Narikala Kalesi
 5. Funicular
 6. Mtatsminda Park
 7. Aerial Tramway (Teleferik)
 8. Kartlis Deda
 9. Jvari Kilisesi
 10. Svetitskhoveli Cathedral
 11. Mtatsminda Pantheon
 12. Georgian National Museum

Gezi listenizde kesinlikle bulunması gereken yerler burada mevcuttur. Bir gezi planı düzenleyerek bu yerler de güzel vakitler geçirebilirsiniz.

 • Kazbegi Dağı ise kış tatili için tercih edeceğiniz bir yerdir. Oldukça kayak için uygundur.

Gürcistan’da Yapılacak Aktiviteler

Gürcistan’da en çok tercih edeceğiniz iki kenti vardır. Bunlardan biri başkenti olan Tiflis, diğeri ise Türkiye’ye giriş kapısı olan Batum’dur. Bu iki kentte de birçok müze gezerek güzel vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıyeten tarihi kiliselerini de ziyaret etmeyi unutmamalısınız.

Gürcistan renkli ve eğlenceli bir ülkedir. Gürcistan Gezi Rehberi Yılbaşı eğlencelerini kaçırmamalısınız. Giriş çıkış kimlikle yapılabildiği için bunaldığınız zamanlarda bavulunuzu hazırlayıp yaz tatilleri için de Gürcistan’ın oldukça eğlenceli olan sahillerine gidebilirsiniz.

Deniz tatili için ise plajları bir hayli güzeldir. Alkolün ucuz olmasından kaynaklı gece mekânları da oldukça renklidir. Eğlenmek için gece mekânlarını da tercih edebilirsiniz. Gürcistan, Türkiye için en çok tercih edilen ülkelerden biridir. Gürcistan’da Gezilecek Yerler Sizlerin de yolu düşerse sıraladığımız yerleri gezmeden dönmemelisiniz. Üstelik yazımızda bahsettiğimiz birçok aktiviteleri yaparken eğleneceğiniz garantisini verebiliriz. İyi eğlenceler.