1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Iğdır Gezilecek Yerler

Iğdır Gezilecek Yerler
Iğdır Gezilecek Yerler
0

Iğdır Gezilecek Yerler Gezi duraklarının önemli adreslerinden biri de Iğdır olur. Doğu Anadolu Bölgesinde konumlanan kent, Tuzluca, Karakoyunu ve Aralık olmak üzere üç tane ilçeye sahiptir. Bununla beraber İran, Azerbaycan ve Ermenistan ile sınır komşusu durumundadır. Ülkemizin üç ülke ile sınırı olan tek şehridir. Sadece bu özelliklerle kalmayan Iğdır, aynı zamanda Ağrı Dağını da bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca Güneş ilk olarak Iğdır kentimizde doğmaktadır. Doğal ve tarihi güzellikleri ile görülmeye değer bir yerdir. Bu yazımızda Iğdır gezilecek yerler sıralandı.

Iğdır Gezilecek Yerler

Iğdır Gezilecek Yerler
Iğdır Gezilecek Yerler

Tuzluca Tuz Mağaraları

55 dönümlük bir araziyi kaplamaktadır. Solunum yollarına iyi geldiği tahmin edilen ve bu sağlık sorununu yaşayan kişilere ziyaret etmeleri önerilen bir yerdir. Iğdır Gezilecek Yerler Ülkemizin yüz senelik tuz gereksinimini karşılayacak bir imkana sahip olan bir mağaradır. 60 ton tuz üretme kapasitesi içerir. Gizemli bir atmosfere sahip olduğundan dolayı çoğu insanın ilgisini çeker.

Tarihi Bebek Mağarası

Merkeze on kilometre uzaklıktadır. İki odalı olarak şekildedir ve turizm bakımından önemli bir yerdedir. Bu tür yerleri görmeyi sevenler için biçilmiş kaftan. Yerli ve yabancı turistlerin Iğdır’da sık olarak ziyaret ettiği bir destinasyondur.

Şahmeran Tepesi ve Mağarası

Iğdır gezilecek yerler listesinde yer alır. Merkeze yaklaşık olarak beş kilometre uzaklıktadır. Farklı öykü ve masallara konu olduğunu söyleyebiliriz. Burada yontma taş devrine ait olan bazı eşyalara rastlanmıştır. Burada çok eski dönemlerde yaşayan insanların kalıntıları da bulunmuştur. Diğer gezi rehberi içeriklerimize bakabilirsiniz.

Bulakbaşı Karasu Mesire Alanı

Yerel halkın sıkça uğradığı bir yerdir. Taşburun Köyü sınırları dahilinde bulunur. Iğdır Gezilecek Yerler Çayın çevresi çok güzel bir manzaraya ev sahipliği yapar. Burada kuşlar, su kaplumbağaları, su samuru ve su maymunu gibi birçok farklı hayvan türüne rastlanır. Ek olarak; tatlı su balığı avlamak isteyenler için harika bir yerdir. Bir diğer yazımız Eskişehir Gezi Rehberi sayfamıza göz atınız.

Tuzluca Mesire Alanı

Doğu Karadeniz yaylalarını andıran bir görünüşü vardır. İçinde doğal güzellikleri, yabani hayvan türlerini, su kaynaklarını, işlenmiş taşları, farklı bitki türlerini barındırır. Aynı zamanda tarihi kalıntıları da içerir. Çoğu insanın dikkatini çeken doğal bir alandır. Doğayla iç içe zamanlar geçirmenize izin verir.

Aras Nehri

Iğdır gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken bir yer. Bir bölümü Erzurum sınırları içindedir. Harika bir manzara sunan Aras Nehri, muazzam fotoğraf kareleri elde etmenize olanak tanır. Doğayı deneyimlemek isteyenlerin ilgi odağı konumundadır. Hafta sonları biraz kalabalık olsa da hafta içinde sakindir.

Balık Gölü

Ülkemizin en önemli doğal güzelliklerinden biridir. Aynı zamanda Türkiye’nin en yüksek gölü olma özelliğine sahiptir. Gölde pek çok farklı balık türü vardır. Kıyısında ise piknik yapabilir, kaliteli zamanlar geçirebilirsiniz.

Pamuk Dağı

Iğdır gezilecek yerler arasında bulunan Pamuk Dağı, kentin popüler alanlarındandır. Doğal oluşumdur. Kış zamanlarında karla kaplı bir görüntü vadeden dağ, destansı bir güzelliğe sahiptir. Iğdır Gezilecek Yerler Burası dağ yürüyüşü, tırmanış ve trekking için son derece uygun.