1. Anasayfa
 2. Bilgi

 İstanbul’da gezilecek yerler

 İstanbul’da gezilecek yerler
 İstanbul’da gezilecek yerler
0

 İstanbul’da gezilecek yerler  İstanbul Türkiye’de ki nüfusa göre en kalabalık ve en çok göç alan şehridir. Dünyanın da en kalabalık 10 şehri arasında yer alır. Ekonomi, tarih, kültür açısından önde gelir. Çok kalabalık bir şehir olan İstanbul Marmara bölgesinde yer alır. 8 bin yıllık bir yerleşim yeridir. İstanbul’un Asya ve Avrupa olmak üzere iki kıtaya da kenarı vardır. Anadolu, Asya yakası; İstanbul’un Asya kıtası üzerindeki bölgedir. Avrupa, Rumeli yakası Avrupa yakasındaki bölgedir. Sayısız gezilecek, görülmesi gereken yere sahip olan İstanbul’un bu yerlerine bir göz atalım;

 İstanbul Gezi Rehberi

Ayasofya

Ayasofya camii dünyanın en bilinen ibadet yerlerinden birisidir. 3 defa inşa edilip son haline 537 yılında gelmiştir. Bir Bizans mimarisidir.

Ayasofya
Ayasofya

Kapalı çarşı

550 yıldır varlığını sürdüren çarşı Beyazıt’ta bulunuyor. Bu çarşının kuyumcuları oldukça meşhur. İstanbul Gezi Rehberi ve detaylarla gezimize devam edeceğiz sırada galata.

Kapalı çarşı
Kapalı çarşı

Galata Kulesi

Günümüzde tepesine çıkıp manzarayı seyretmek için önünde fazlaca insanın sırada beklediği kule oldukça gözde bir yapıdır. 528 yılında inşa edilmiştir. Bir dönem zindan olarak da kullanılan kulenin en büyük ve en popüler rivayeti kuleye birlikte çıkan aşık insanların birbirleriyle evlendikleridir, oldukça ilgileneni vardır.

Galata Kulesi
Galata Kulesi

Rumeli Hisarı

İstanbul’un fethi zamanında Fatih Sultan Mehmet’in Karadeniz’den Bizans’a gelme ihtimali olan yardımlara engel olmak için yapılmıştır. Yapılması 90 gün sürmüştür. Hisar günümüzde müze olarak ziyaretçilerini bekliyor.

Rumeli Hisarı
Rumeli Hisarı

Taksim meydanı

Taksim İstanbul’da ki en meşhur meydandır. Meydan da Cumhuriyet Anıtı yer alır. Taksim meydanına gelenlerin bir sonraki durağı elbette meydanın ilerisinde yer alan tüm gün ışıkları sönmeyen İstiklal caddesidir.

Taksim meydanı
Taksim meydanı

Galata köprüsü

Eminönü ile Haliç i birbirine bağlayan galata köprüsü Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılmış, Abdülaziz tarafından ise genişletilmiştir. 490 metre uzunluğundadır. Balık tutmayı sevenler için Haliç e olta atmak gelenek olmuştur.

Galata köprüsü
Galata köprüsü

Mısır çarşısı

Bu ismi almasının sebebi tarih boyunca Mısır’dan gelen ürünlerin burada satılmasıdır. Mısır çarşısının en çok satan ürünleri arasında Türk lokumları, baharatlar , çeşitli aromalara sahip bitki çayları yer alıyor.

Mısır çarşısı
Mısır çarşısı

Yerebatan Sarnıcı

527 yılından bu zamana Bizans imparatorluğunun bize bıraktığı bir hediye diyebiliriz. Turistlerin gözdesi. Günümüzde müze olarak her gün ziyaret etmeniz mümkündür. Girişi ücretlidir.

Yerebatan Sarnıcı
Yerebatan Sarnıcı

Topkapı Sarayı

600 yıllık bir tarihe sahip olan saray İstanbul’un fethinden sonra yapılmıştır. Bugün müze olarak gezilebilen yapıda devlet işlerine ayrılan kısımlar, avlu, park ve bahçe de bulunuyor. Fatih Sarayburnu semtinde yer alıyor. İstanbul tarihinden birçok koleksiyon yer alıyor.

Topkapı Sarayı
Topkapı Sarayı

Dolmabahçe Sarayı

Boğaz kıyısında Sultan Abdülmecit tarafından 1856 yılında inşa ettirilmiştir. Mimari açıdan görkemli görüntüsüyle İstanbul’un en önemli yapılarından birisidir. Atatürk’ünde son günlerini geçirdiği saray Türkiye’nin en büyük sarayıdır.

Dolmabahçe Sarayı
Dolmabahçe Sarayı

Yedikule zindanları

Yapı Bizans döneminde misafir gelen kralların ağırlanması için inşa edilmiştir. Fatih Sultan Mehmet döneminde ise askerî bir yapıya dönüştürülmüştür. Fatih’te yer alır.

Yedikule zindanları
Yedikule zindanları

Anadolu Hisarı

Anadolu Hisarı
Anadolu Hisarı

Beyazıt döneminde boğaza girişlerin kontrolü amacıyla kurulan Hisar günümüzde kıyısında ki kafeler ve balıkçı tekneleriyle huzurlu bir yerdir.  İstanbul’da gezilecek yerler yazımızda sizlere tüm detayları iletmeye çalışıyoruz.

 1. Haydarpaşa Tren garı
 2. Alman çeşmesi
 3. Heybeliada ruhban okulu
 4. Aya Yorgi manastırı
 5. Sultanahmet Camii
 6. Süleymaniye camii
 7. Eyüp Sultan camii
 8. Pierre Loti tepesi
 9. Belgrad ormanı
 10. Kız kulesi

Üsküdar sahilden tekneyle ulaşılabilecek kız kulesinde evlenme teklifi etmek oldukça popüler bir hâle gelmiştir. İstanbul Gezi Rehberi 2000 yılında restore edilip restoran olarak misafirlerini ağırlamaya başlamıştır.

 İstanbul Gezilmesi Gereken Yerler

İstanbul yapısında bir sürü doğal güzellik bulunduran bir şehirdir.  İstanbul’da gezilecek yerler Türkiye’de kesinlikle görülmesi gereken ilk şehirler arasında yer alır. İstanbul’un daha birçok görülmesi gereken yerleri vardır bu şehri doyasıya gezmek isteyen insanların göze değer bir vakit ayırması gerekir.