1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

Kapadokya’ya nasıl gidilir?

Kapadokya’ya nasıl gidilir?
Kapadokya'ya nasıl gidilir?
0

Kapadokya’ya ilk defa geleceğinizi, neler beklediğinizi yaptığınız araştırmaları, daha önce gitmiş olanlar tarafından verilen ipuçlarını ve gördüğünüz resimlerin çok dışındaki farklı atmosferleri size söyleyeceğiz. Kapadokya’ya nasıl gidileceği, Kapadokya’da nerede gezileceği, nerede yenilecek, ne yiyeceğiniz vb., Sitemizde ve farklı atmosferlerin yarattığı huzurda kendinizi bulacaksınız.

Kapadokya’ya nasıl gidilir?

Kapadokya, tarih ve doğa için ayrıldığınızda geride bırakacağınız büyülü bir yerdir. Yolculuk programınıza uyduğunuz ve görmekten mutlu olduğunuz birçok yer olduğunu görüyorsunuz, o zaman göremediğiniz yerler için endişeleniyorsunuz. Yolcuların çoğu Kapadokya’ya bir defadan fazla gelir ve geldiklerinde farklı yerler keşfederler. Yeraltı şehirlerinin hikayeleri, hiçbir zaman peri bacasının silüetleri, eski taş evler, geniş tonozlar ve daha fazlası birbirini yeniden tanımaktadır. Büyüyen iletişim ve ulaşım ağı ile dünyanın en uzak köşesindeki insanlar bile bölgenin adını biliyorlar. Ve dünya o kadar küçük ki Kapadokya her yıl bir milyondan fazla yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.

Kapadokya’nın Kapadokya bölgesinden biri olmak istiyorsanız ve buralara nasıl ulaşacağınızı görmek için oraya nasıl gidileceğini ve Kapadokya’ya Türkiye içinde vereceğimiz rotasyonda olacak.

Kapadokya Nerede
Kapadokya Nerede

Kapadokya’ya uçakla nasıl gidilir?

Biletlerinizi erken satın aldığınızda, hava kararlaştırdığınız tatil dönemi için en ekonomik uçuşları yakalayabilirsiniz. Bu süre, seyahat tarihinden önce 6 aya kadar uzatılabilir. Karşılaştırmalı uçak bileti sunan şirketlerin sitelerini ve kampanyalarını takip ederek ekonomik uçuşlar yapabilirsiniz. Kapadokya’ya ulaşmanın en iyi yolu uçakla! Bunun için Nevşehir veya Kayseri uçak biletlerine göz atmanız gerekiyor.

Kayseri’den Kapadokya’ya Nasıl Gelir?

Ayrıca, Türk Hava Yolları, Onur Air, Pegasus, SunExpress, Atlas Jet, İstanbul’dan Anadolu Jet ve İzmir ve Antalya’dan Kayseri Havalimanı gibi havayolu tercihlerinden birini de kullanabilirsiniz. THY, Onur Air ve Pegasus şirketlerinin İstanbul ile Kayseri arasında günlük tarifeli seferleri vardır. Kapadokya’ya nasıl gidilir? İzmir ile Kayseri arasında sadece Sunexpress’in tarifeli uçuşu var. İstanbul Kayseri uçak yolculuğu 52 dakika sürüyor. Kayseri Havalimanı ayrıca KKTC ve Almanya’ya da uluslararası uçuşlara sahiptir. Kayseri Havalimanı, Kayseri’nin merkezine 100 km uzaklıktadır.

Kayseri Havalimanı Kapadokya’ya transfer için kalacağınız, otelin bu hizmeti sunup sunmadığı hakkında bilgi alabilir, taksi ve Havaş gibi diğer ulaşım seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Taksiyi kullandığınızda ödeyeceğiniz daha az şey olmayacağını ve Havas’ı kullanmanızı öneriyorum.

Her iki uçuş rotası için, aldığınız koltuğa bağlı olarak bilet fiyatları 100 TL ile 450 TL arasında değişmektedir.

Kapadokya’ya araba ile nasıl gidilir?

Kapadokya’ya en kolay uçak, en keyifli araba ile gidebilirsiniz. Gittiğinizde bir mola verebilir ve döndüğünüzde, fotoğraf çekebilirsiniz, kendi rahatınızı kendiniz yaratabilirsiniz. Ancak, giderken rotanızı oluşturmak ve nereye gideceğinize karar vermek önemlidir, çünkü Kapadokya’nın birden fazla girişi vardır. Anayola giden yolda, Kapadokya’nın kurucu yanılsamaları; Nevşehir, Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Niğde ve Konya’nın izleri, doğru yolda olmanın bir işareti olacaktır. Bu ana merkezlerden, görmek istediğiniz yöne göre gidebileceğiniz Kapadokya girişine gidebilirsiniz.

Kapadokya'ya nasıl gidilir?
Kapadokya’ya nasıl gidilir?

İstanbul gibi çıkış noktasını tekrar düşünüyorsanız, İstanbul’dan Ankara’ya, iki şeritli yollardan, Ankara’dan Kapadokya’ya devam edebilirsiniz. Rota, 730 km ortalama sürer ve sizi Ankara’dan sonra iki hedef seçeneğiyle karşılaştırır; Konya yolunu tercih ederseniz, bu yol Gölbaşı – Koçhisar – Aksaray ve son olarak Nevşehir’e ulaşır. Kış koşullarında bu yol daha kolay ilerlemeyi sağlar. Kapadokya’ya nasıl Ulaşılır Bu rotayı takip ederseniz Tuz Gölü’nü yakından görebilirsiniz, Ihlara’yı ziyaret edebilirsiniz. İkinci seçenek ise Samsun’dan takip edilecek ve Kırıkkale, Kırşehir – Mucur – Hacıbektaş – Nevşehir yolunu takip edecektir. Bu yol, diğer yönden daha tenha ve daha kısadır. Kırşehir rotası size yolda Hacı Bektaşi Veli’nin türbesini ziyaret etme fırsatı verecektir.

Ege bölgesinden Kapadokya’ya geldiğinizde İzmir – Afyon – Konya – Aksaray – Nevşehir bulacaksınız.

Akseki – Seydişehir – Konya – Aksaray – Nevşehir,

Karadeniz bölgesinden geliyorsanız Samsun – Merzifon – Çorum – Yozgat – Boğazlıyan – Nevşehir istikametini takip etmelisiniz.

Ortalama olarak, İstanbul dışındaki diğer yanılsamalardan Kapadokya bölgesinin kalbi Nevşehir’e geleceğiniz mesafeler şunlardır;

Ankara 295 km, İzmir 770 km, Bursa 630 km, Adana 287 km, Trabzon 700 km, Antalya 540 km, Eskişehir 500 km, Çanakkale 920 km, Edirne 960 km, Diyarbakır 680 km, Konya 238 km.

 

Kapadokya’ya otobüsle nasıl gidilir?

Kapadokya’ya otobüsle nasıl gidileceğini sorarsanız, sadece büyük şehirden değil, diğer şehirlerden de otobüsle Kapadokya Bölgesi’ne ulaşabilirsiniz. Metro Turizm, Öncü Göreme Turizm, Nevşehir Seyahat, Kamil Koç gibi birçok otobüs firmasından ortalama 75 TL’lik bir bilet bulmak mümkün. İstanbul Kapadokya otobüs yolculuğu yaklaşık 10 saat sürüyor. Bu dönemi uzun süre bulursanız ve uyuyarak seyahat ederseniz, gece otobüslerinden birini seçebilirsiniz.

Ankara’dan geldiğinizde, otobüsler Aksaray’dan geçerek Tuz Gölü’nün güzel manzarası eşliğinde sizi 3,5 saat içinde Kapadokya’ya getiriyor.

Kapadokya’ya otobüsle gelenlerin otele, otogazdan otele kaldıkları otele transfer edip etmediklerini sormaları tavsiye edilir.

Kapadokya’ya trenle nasıl gidilir?

Tren yolculuğunu sevenleri ve nostaljik gezileri sevenleri seviyorsanız, Kapadokya’ya da trenle gidebilirsiniz. Lütfen sadece Kayseri veya İstanbul’dan kalkan trenlerle Kayseri’ye gidebileceğinizi unutmayın. Kayseri istasyonundan (yaklaşık 8 km) otobüs terminaline gidebilir ve Kapadokya’nın her yerinde bir araç bulabilirsiniz. Kayseri ile Nevşehir arasındaki mesafe ortalama 80 km’dir. Kapadokya’ya nasıl gidilir? Yazımız umarım seyehat edeceklere fayda sağlamıştır.