1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Karaman Gezi Rehberi

Karaman Gezi Rehberi
Karaman Gezi Rehberi
0

Karaman Gezi Rehberi Karaman, son yıllarda gezi turlarında ziyaret eden sayısıyla öne çıkmış bir tatil bölgesidir.

Karaman Nerede?

Karaman Nerede? Diye soran okurlarımız İç Anadolu Bölgesin sınırları içerisinde bulunan Karaman ili, 9 kilometrelik bir alanla sınırlanmakta. Batısında ve kuzeyinde Konya ili, güney bölgesinde Mersin ili, güneybatısında ise Antalya ili bulunmakta.

İç Anadolu Bölgesinin temel iklim özelliklerine sahip olan Karaman ili, yaz ayları sıcak ve kurak olup kışları ise soğuk ve kar yağışlı olmakta. Türkiye’nin bütün illeri gibi Karaman ilimizde birçok medeniyete beşiklik etmektedir.

Karaman ilimizin kuruluş tarihi bilinmese de yapılmış olan kazılarla çok değerli bir yerleşim yeri ile önemli bir kültür merkezi olduğu kazılarla belgelenmiştir

Karaman Gezilecek Yerler

Karaman ili Şeyh Edebali, Yunus Emre gibi önemli Türk büyüklerinin yetişmiş olduğu bölgedir. Karaman; yer altı şehirleri, doğal güzellikleri ve inanç merkezleri açısından dikkat çekici turistik alanlara sahip olmaktadır.

Karaman Gezilecek Yerler arasında İncesu Mağarası, Meraspolis Mağarası, Zeyve Pazarı, Ermenek Vadisi gibi mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlere sahip olmakta. Karaman ilinde Çeşmeli Kilise, Karaman Kalesi, Tartan Evi köklü geçmişe ışık tutacak özellikte olan yerlerdendir.

Karaman Ne Zaman Gidilmeli?

Karasal iklimin hakim olduğu bir yerleşim yeri olduğundan dolayı turizm amacıyla bu bölgeye gidecek vatandaşlar için bu bölgeye ilkbahar ve sonbahar döneminde gidilmesi Karaman Ne Zaman Gidilmeli sorusunun cevabıdır.

Karaman ilimizin yıllık bazda sıcaklık ortalaması 12 derece olmaktadır. Karaman ilinde yılın en yüksek sıcaklığı Temmuz Ağustos aylarında olup en düşük sıcaklar ise ocak şubat döneminde olmaktadır. Karaman ilimize düsen yağış miktarının en fazla olduğu az ise Aralık ayıdır. Bu ayın ortalama 10 günü yağışlıdır.

Karaman Nerede Kalınır?

Karaman Nerede Kalınır?  Diye soran okurlarımız için;

Karaman ilimizin merkez ilçesinde birden fazla otel ve pansiyon bulunmaktadır. Ayriyeten merkez ve ilçe beldelerde otantik, yöresel evlerde kalma ihtimaliniz de bulunmakta. Karaman’da oteller yılın hemen hemen her zamanı 100 TL ila 300 TL arasında değişmekte. Karaman ilinde bulunan oteller genellikle merkezde yer almakta. Grand Karaman Otel, Nadir Otel ve Nas Otel gibi oteller konaklama amacıyla tercih edilen oteller arasında bulunmaktadır.

Karaman Gece Hayatı

Karaman Gece Hayatı renkli bir gece var desek doğru olmaz. Ama fasıl veya gece kahveleri gibi arkadaşlarınızla, dostlarınızla, ailenizle keyifli vakit geçireceğiniz yerler çokça bulunmakta.

Bu yerlerden bazıları;

  • Kervan Osmanlı Kahvesi, Karaman Yıldız Gazinosu gibi yerledir.
  • Karaman ilinde sevdiklerinizle neşeli vakit geçirmek için akşam vakitlerinde gidebileceğiniz yerler de bulunmakta.

Bu yerler;

  • Albeyaz Cafe, Bamboo Cafe gibi yerlerdir.
  • Karaman ilinde bulunan Kültür Sokağı’nda uygun fiyatlarla güzel zaman geçirebileceğiniz pek çok mekan bulunmakta.

Bu bahsettiğimiz eğlence yerlerinde ışıklar ve sahnelerle hem turistlerin hem de bölge halkının gelip eğleneceği, kafa dinleyeceği güzel ve eğlenceli ortamlar müşteriler için cazip ve dikkat çekicidir.