1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Karaman Gezilecek Yerler

Karaman Gezilecek Yerler
Karaman Gezilecek Yerler
0

Karaman Gezilecek Yerler Romalılar, Frigyalılar, Lidyalılar ve Hititlerden kalıntılar taşıyan Karaman, tarihi özelliklerine ek olarak aynı zamanda doğal güzellikleriyle de ön plana çıkar. Bu kadim şehir, adını Karamanoğulları Beyliği’nden almıştır. Belirli dönem de bu beyliğe başkentlik etmiştir. Karaman geziniz için yaklaşık olarak iki gün ayırmanız yeterli olacaktır.

Karaman Gezilecek Yerler

Karasal iklimin hâkim olduğu Karaman, kış aylarında genelde karlıdır. Bu kenti ziyaret etmek için en uygun dönem ise sonbahar ve ilkbahardır diyebiliriz. Bu yazımızda sizler için Karaman gezilecek yerler sıralandı.

Karaman Gezilecek Yerler
Karaman Gezilecek Yerler

Karaman Müzesi

Karaman merkezde konumlanan müze, kentin tarihini çok daha iyi bir şekilde anlamanıza olanak tanıyor. Karaman Gezilecek Yerler Karaman ve çevresindeki kazılardan elde edilen çeşitli eserler bu müzede sergileniyor. İki ayrı salonu olan müze, ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebiliyor.

Aktekke Kent Meydanı

Karaman gezilecek yerler arasında bir adım öne çıkan meydan, şehirdeki en büyük meydanlardan biridir. Aynı zamanda en yoğun caddelerden biridir. Burada birçok şeye kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz. Karaman geziniz esnasında sevdiğiniz insanlara ufak hediyeler almak istiyorsanız; bu cadde üzerinde çok sayıda hediyelik eşya dükkânı da var.

Karaman Tanıtım Merkezi

Kent merkezinde konumlanan merkez, çok fazla zamanınızı harcamanıza gerek kalmadan kolay bir şekilde gezebileceğiniz bir yer. Karaman Belediyesi tarafından faaliyete açılmıştır. Karaman kentini doğru bir şekilde tanıtmayı amaçlayan merkez, yerli ve yabancı turistlerin ilk uğrak adreslerinden biri olmaktadır.

Zeyve Pazarı

Karaman gezilecek yerler söz konusu olduğunda dikkat çeken bir yerdir. Yaylapazar ve İkizçınar Köyleri arasında konumlanır. Neredeyse altı yüz senelik bir geçmişe sahiptir. Anadolu’da eşine rastlanmayan bir Pazar alanıdır diyebiliriz. İçinde üç yüz civarında çınar ağacı vardır. Sahip olduğu doğal güzellikler oldukça fazladır. Otantik bir atmosferi sizlere özenle sunar. Burada Haziran ve Ekim ayları arasında yerli halkın ürettiği sebze ve meyveler de satışa sunulur.

Kuğulu Park

Karaman’ın en yoğun caddelerinden biri olan İsmet Paşa’da yer alır. Şehrin en gözde parklarından biridir. Başta yaz mevsimi olmak üzere her dönem popülaritesini korur. Yerli halkın sık olarak uğradığı bir parktır.

Ermenek Turkuaz Barajı

Kente yüz altmış km uzaklıkta olan baraj, etrafındaki yeşillikler ile süslenmiştir. Karaman Gezilecek Yerler Turkuaz rengindeki suyundan dolayı bu ismi almıştır. Görünümü adeta insanları büyüler. Harika fotoğraflar çekebilmeniz için ideal lokasyonlardan biri kabul edilir.

Gökçe Çamlığı

Karaman gezilecek yerler listesine Gökçe Çamlığı da eklenebilir. Burası popüler bir mesire alanıdır. Çam ağaçları, restoranlar, mesire alanlar bu doğa harikasını en iyi şekilde tamamlar.

Yerköprü – Göksu Şelalesi

Karaman gezilecek yerler arasında bulunan şelale, hem yerli halkın hem turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Karaman Gezilecek Yerler Habiller Köyü yakınında konumlanan bu şelale, kendine has görünümü ile dikkat çekmeyi başarıyor. Yeşilliği ve güzel suyu görülmeye değer olarak kabul ediliyor.