1. Anasayfa
  2. Nereye Gitsek

KAYSERİ DE GEZİLECEK YERLER

KAYSERİ DE GEZİLECEK YERLER
0

KAYSERİ DE GEZİLECEK YERLER

Kayseri farklı medeniyetlere beşiklik etmiş ve önemini korumuştur. Farklı medeniyetlerin izlerini Kayseri de görmekteyiz. Roma, Bizans, Türklerin Anadolu’yu feth etmesi ile birlikte Selçuklu ve Osmanlı eserlerini de görmekteyiz. Şehrin tam ortasında bulunan kale Roma imparatorluğundan kalma bir eser olup günümüze kadar iç kaleyi görmek mümkünken ne yazık ki dış kale zaman için de harap olmuş az miktar da günümüze ulaşmaktadır. Günümüzde Kale müze olarak kullanılmaktadır.

KAYSERİ DE GEZİLECEK YERLER
KAYSERİ DE GEZİLECEK YERLER

Selçuklu eserleri daha fazladır. Çünkü uzun yıllar Selçuklu şehri olmuştur. Hunat Hatun külliyesi Cami, medrese, türbe ve hamamdan oluşan bir Selçuklu eseridir. Ayrıca Dünya’nın ilk akıl hastanesi olan Gevher Nesibe Gıyasiye ve Şifahanesi müze olarak kullanılmaktadır.

Talas’a gidecek olursanız Osmanlı Sokağı, yer altı şehrini, Yaman dede cami (Panaya Kilisesi)  ve Yaman dede konağını da ziyaret etmelisiniz. Talas’ta bulunan yer altı şehrinin son kısmında sarnıç bulunmaktadır. Önce yer altında bir ziyaret daha sonra Kayseri paraşüt ile gökyüzüne çıkmanızı tavsiye ederiz. Her hangi bir özel eğitime ihtiyacınız olmadan pilotlarınızın size vereceği bilgilendirme ile Kayseri yamaç paraşütü ile harika dakikalar geçireceksiniz.

Daha sonra Kayseri’nin en serin yerlerinden biri olan sönmüş volkanik dağı olan Erciyes’e doğru 20 dakikalık bir yolculuk ile yazın sıcağında serinleyebilirsiniz. Kış mevsiminde geldi iseniz kayak, snowboard, kızak gibi farklı aktivitelere katılabilirsiniz.

Erciyes’ten sonra kuşlara merakınız var ise 50 km kadar uzaklıkta Sultan Sazlığı (Kuş Cenneti) gitmenizi ve orada farklı kuş türleri gözlemlemenizi tavsiye ederiz. Fotoğraf merakınız var ise Sultan sazlığı sizin için biçilmiş kaftan olacaktır. Ayrıca yılkı atlarını da görmenizi tavsiye ederiz.

Zamanınız kaldı ise Dünyaca ünlü mimarımızın doğduğu evi de ziyaret etmelisiniz. Mimar Sinan’ın evine gitti iseniz oradan da Kültepe ve Koramaz vadisine gidip kayseri turunuzu tamamlayabilirsiniz.