1. Anasayfa
  2. Gezdiğim Yerler

Keşan Gezi Rehberi

Keşan Gezi Rehberi
Keşan Gezi Rehberi
0

Keşan Gezi Rehberi ​​​​​​Edirne’nin bir ilçesi olan Keşan, Trakya’nın 5. büyük yerleşim merkezidir. Rakımı 100 metre olan Keşan, bir yerleşim merkezi olmakla birlikte turistik açıdan da oldukça ilgi gören bir ilçedir. Pikniğe uygun ormanları, temiz denizi, dalış turizmine ve doğa yürüyüşüne elverişli oluşu gibi özellikleri Keşan’ı cazip bir turizm merkezi haline getirmiştir.

Keşan Gezilecek Yerler

Keşan’da pek çok açıdan aktiviteye olanak sunan yerler mevcuttur. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Saroz Körfezi: Pek çok yerli ve yabancı turistin her sene uğrak yeri olma özelliğine sahiptir. Dünyada kendi kendini temizleme özelliğine sahip olan 6 körfezden biri olan Saroz Körfezi’nin suyu oldukça temizdir. Sahip olduğu canlı çeşitliliği ile su altı sporları için de tercih edilen bir körfezdir. Ayrıca Dünyada ‘windsurf’ sporu için uygun olan 3 yerden biri olan Saroz Körfezi, bu özelliği ile de oldukça ilgi görmektedir.
  • Hersekzade Ahmet Paşa Camii: İlçe merkezinde yer alan bu camii, 16. yüzyıla ait bir yapıdır. Keşan Gezi Rehberi  Kare mimarisi ve kurşun kaplı kubbesinin yanı sıra iç duvarlarında kullanılan kalem işçiliği görülmeye değerdir.
  • Erikli: Keşan denilince akla gelen tatil beldelerinden biri kesinlikle Eriklidir. Geniş ve temiz kumsalları, her yıl düzenlenen geleneksel festivalleri ve canlı eğlence mekanlarıyla özellikle yaz aylarında tatilcilerin uğrak yeri olmuştur.
  • Gökçetepe Tabiat Parkı: Doğal yapısı korunmuş, özellikle çam ağaçlarının bulunduğu ormanlık bir bölgedir. Dalış ve benzeri su sporlarına ev sahipliği yapar ve Saroz Körfezi’ne de yakındır. Su sporlarının yanı sıra yamaç paraşütü, ‘offroad’ ve izcilik gibi aktiviteler de yapılmaktadır. Ayrıca burada doğal ürünler satılan yerler de ilgi görmektedir.

Keşan Nerede?

Keşan, Marmara Bölgesi’nde bulunan Edirne iline bağlı bir ilçedir. İstanbul ile arasında 230, Ankara ile arasında ise 680 kilometre bulunmaktadır. Karayolu ile İstanbul istikametinden gelindiğinde Tekirdağ-Malkara-Keşan yoluna girildikten sonra ve sırasıyla Çanakkale-Mecidiye sapakları takip edilerek Keşan’a varılır. Ayrıca pek çok şehirden Keşan’a otobüs seferleri düzenlenmektedir.

Keşan Ne Zaman Gidilmeli?

Özellikle yaz koşullarına uygun aktiviteler barındıran mekanlara sahip olması sebebi ile Keşan, en çok yazın turist alır. Deniz sporları ve çeşitli doğa faaliyetleri adına Keşan, özellikle yazın tercih edilen bir tatil beldesidir diyebiliriz. Ancak bunlar dışında ziyaret amacına bağlı olarak her yıl gidilebilecek bir ilçedir.

Keşan Nerede Kalınır?

Turistik denilebilecek bir ilçe olduğundan konaklama adına pek çok seçenek mevcuttur. Kısa süreli tatiller için özellikle pansiyonlar tercih edilebilir. Bunun yanı sıra kamp için uygun olan yerler de Keşan’da mevcuttur.

Keşan Gece Hayatı

Genel olarak belli başlı yerlerde hayat gece boyu devam eder. Keşan’da daha sakin veya hareketli diyebileceğimiz farklı yerler mevcuttur. Keşan Gezi Rehberi  Örneğin tatilcilerin yoğunlaştığı bölgelerde gece hayatı daha canlıyken iç kesimler buna oranla daha sakindir.