1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Maden Deresi Nerede?

Maden Deresi Nerede?
Maden Deresi Gezilecek yerler
0

Maden Deresi Nerede? Sanayi şehri olarak bilinse de birçok yeşil alanı ve güzel gezilecek yerleri olan Kocaeli ile Sakarya’nın Karasu ilçesi arasında kalan Maden Deresi sakinliği ve doğal güzellikleriyle adeta insanı büyülüyor.

Maden Deresi’nin bir de hikayesi var;

Fransızlar 1914’te burada işlettikleri madenleri savaş nedeniyle bırakıp gitmek zorunda kalmışlar ve halen madende kullanılmış raylar, tüneller, çalışan işçilerin konakladığı binalar olduğu gibi durmaktadır. Bu yönüyle tarihi bir yer olma özelliğine de sahiptir.

Maden Deresi Gezilecek Yerler

Bulunduğu yer olarak ormanlarla çevrili olması güzel doğal fotoğrafları, yürüyüş, koşu gibi imkanları ziyaretçilerine sağlıyor. Derenin yanında piknik yapma, mangal yapma, şelalenin güzelliğini ölümsüzleştirme, kendinizi dinlemek için çok tercih edilen bir mekan oluyor. Aynı zamanda bahsettiğimiz madende kalan eşyalara maden alanını gezme gibi farklı aktiviteler de yapma imkanı sunuyor.

Derenin derin kısmı vadinin içine doğru akar ve bu alanın her iki tarafında da çınar, kestane, kayın gibi ağaçlar bulunur. Özellikler yaz aylarında buralarda ”Dağ Çileği” , ekim ve kasım aylarında ise kestane yetişir. Maden Deresi Nerede? Ağaçların biraz ilerisinde patikayı takip edecek olursanız kayalıkların üzerinde çeşitli mağara girişleri ile karşılaşırsınız. Fransızlar burada zamanında tüneller sistemi yaparak altın ve çeşitli madenler çıkartmışlar.

Maden Deresi Gezilecek

Tünellerin bazıları günümüzde halen kullanılıyor. Doğanın içinde olması ve ormanlık alanla birlikte dağcılar, dağ bisikletçileri, doğa sporları ile uğraşanlar için güzel hizmetler sunuyor. Piknik alanından biraz yukarı doğru yürüdüğümüzde şelale ile karşılaşırız. Şelalenin buradaki yüksekliği beş metredir.

Derin ve soğuk bir suya sahip olan şelaleden mağaralar ve taş balkonlar vasıtasıyla şelale tırmanışı yapmanıza da olanak sağlıyor. Bu özel mekanın şifalı suyu bazı cilt, sinir sistemi, mide hastalıklarına iyi geldiği biliniyor. Balık tutmaya ilgisi olanlar için dereden olta ile sazan ve alabalık tutmakta bir diğer özelliği.

Maden Deresi Nerede Kalınır?

Eğer buraya gelmiş ve doğada kalmak istiyorsanız kamp alanında çadırınızda kalmanız mümkün, bir diğer alternatif ise burada ağaçların içine yapılmış bungalov evlerde kalmanıza olanak sağlanıyor. Karavanınız varsa yine burada konaklama imkanı var. Girişte önceden bir otelin yapımına başlanmış fakat sonradan sit alanı ilan edildiği için otel yarım kalmış ve kalmanıza olanak sağlamıyor. Çadır için çimenlik alanın yanı sıra bungalov evlerin yanında yer alan ağaçlık alanda da çadır kampı yapılabilmektedir. Bunlarda kalmak istemezseniz dereye yakın yerlerde bulunan otellerde kalmayı da tercih edebilirsiniz.

Maden Deresi Ne Zaman Gidilmeli?

Yaz aylarında serinlemek doğayla iç içe olmak için en güzel zamanları olan dereye genelde yazın geliniyor. Ekim ve kasım aylarında da çok tercih edilen bir mekan olarak karşımıza çıkıyor. Genelde insanların şehir hayatından sıkıldığı ve zaman buldukları her an tercih edilen dere İstanbul’a da çok uzak olmaması nedeniyle çok ilgi görüyor.

Maden Deresi Gece Hayatı

Geceleri de ayrı bir güzel geçiyor burada. Maden Deresi Nerede? Çayınızı demleyip doğayla iç içe olma yürüyüş yapma, müzik dinleme, gelen insanlarla etkinliklerde bulunma gibi imkanlar sunuyor.