1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Osmaniye Gezi Rehberi

Osmaniye Gezi Rehberi
Osmaniye Gezilecek Yerler
0

Osmaniye Gezi Rehberi

. Önemli bir coğrafi konuma sahip olan Osmaniye ilk çağlardan itibaren çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. İpek yolunun buradan geçmesi ve Orta Doğu ülkeleriyle bağlantısının olması stratejik önemini artırmıştır. Yaklaşık 265bin nüfusa sahiptir.

Osmaniye Gezi Rehberi Listesi

Osmaniye Nerede?

Akdeniz Bölgesi’nin doğusunda yer alan Osmaniye’nin güneyinde Hatay, batısında Adana, kuzeyinde ise Kahramanmaraş bulunuyor.

Osmaniye Gezilecek Yerler

Tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken Osmaniye ikliminin de elverişli olması sebebiyle yılın her zamanı ziyaretçilerini ağırlıyor. Ayrıca şehirde birçok kale ve antik kent bulunuyor. Bu kentlerden bir tanesi Osmaniye’nin 12km kuzeybatısında yer alan Kastabala Antik Kenti’dir. Osmaniye Gezi Rehberi Ceyhan Nehri’ne yakın konumlanmış antik kentte kazı çalışmalarına 2009 yılında başlanmış. Tarihinin MÖ 1-2. yüzyıla kadar dayandığı düşünülüyor.

Osmaniye’ye 4km uzaklıkta bulunan Karaçay mesire alanı Çukurova’ya özgü doğal güzellikleri ve eşsiz manzarasıyla günübirlik piknik yapmak isteyenler için ideal bir ortam sunuyor. Ayrıca mesire alanın sonunda yürüyerek ulaşabileceğiniz Karaçay Şelalesi de bölgeye ayrı bir değer katıyor.

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi Osmaniye şehir merkezine 33km uzaklıkta bulunan Aslantaş Barajı Gölü kıyısında Milli Park içerisinde bulunan bir müzedir. Müze MÖ 8. yüzyılda yaptırılan bir kaledir. 1946 yılında kazı çalışmalarına başlanmıştır. Türkiye’nin ilk açık hava müzesidir. Ayrıca etrafındaki Aslantaş Barajı da kamp yapmak isteyen ziyaretçilerine elverişli ortam sunuyor. Açık Hava Müzesi’ni her yıl onlarca turist ziyaret ediyor.

Osmaniye’deki kalelerden bir diğeri Toprak Kale’dir. İl merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan kalenin tarihinin MÖ 2000li yıllara dayandığı düşünülüyor. Kale günün her saati ziyaretçilerini ağırlıyor.

Kırmıtlı Kuş Cenneti doğaseverlerin dikkatini çeken yerlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Osmaniye Gezi Rehberi  Şehir merkezine 11km uzaklıktaki Kırmıtlı Kasabası’nda bulunan kuş cennetinde yaklaşık 250 türün bulunduğu düşünülüyor.

İl merkezine 45 km uzaklıktaki Ala Camii birçok medeniyetin ayak izlerini taşıyor. Yapının ilk olarak kilise olarak inşa edildiği düşünülüyor. Erken Bizans Dönemi, Orta Bizans Dönemi, Dulkadiroğulları ve Osmanlı Dönemi olmak üzere dört evreden oluştuğu belirtiliyor. 1921’e kadar hizmet veren caminin mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne aittir.

Osmaniye’de ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında Kent Müzesi geliyor. Müzede sergilenen eserler şehrin kültürüne ışık tutuyor.

Osmaniye Ne Zaman Gidilmeli?

Akdeniz ikliminin tipik özelliklerine sahip Osmaniye’de yaylara çıkıldıkça hava nispeten serinliyor. Ilıman iklimi sayesinde yılın her mevsimi ziyaretçilerini ağırlıyor.

Osmaniye Nerede Kalınır?

Osmaniye şehir merkezinde kongre turizmi dolayısıyla birçok beş yıldızlı otel hizmet veriyor. Fakat her bütçeye uygun apart ve butik oteller de bulunuyor.

Osmaniye Gece Hayatı

Çok etkin bir gece hayatı olmasa da şehirde akşamları vakit geçirebileceğiniz kafeler bulunuyor. Ayrıca şehrin girişindeki Masal Park da akşamları 10’a kadar açık olması dolayısıyla çocuklarınız ve ailenizle vakit geçirmek için ideal seçenekler arasında bulunuyor.