1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Oylat Gezi Rehberi

Oylat Gezi Rehberi
Oylat Gezi Rehberi
0

Oylat Gezi Rehberi Oylat; içinden geçen dere ve derenin geçtiği vadide çam, kestane, ıhlamur, gürgen, çınar ve diğer çeşitli endemik bitkiler ile bütünleşen, kaplıcalarından şifa akan, 3 milyon yıllık doğal oluşum fosil mağaranın adını verdiği bir bölgedir.

Oylat Nerede?

Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara Bölümünde yer alan Osmanlı Başkenti Bursa kentinin doğusunda yer alan ve il olma özelliği taşıyan İnegöl ilçesinde bulunan Oylat İnegöl ilçe merkezine 27 kilometre uzaklıktadır. Bursa Yenişehir Havalimanından Oylat’a direkt erişim sağlanabilecek özel araçlar bulunmaktadır, arası yaklaşık 50 kilometre kadardır, 1 saat içinde erişim sağlanabilir.

Oylat Ne Zaman Gidilmeli?

Yaz aylarında gitseniz yemyeşil doğanın, coşkulu akan derelerin, 3 milyon yıl önce oluşmuş mağaranın serinliğinde kendinize gelebilir, kış aylarının iç ürpertici soğuklarında, Bursa lodosunun içinize işlediği günlerde Oylat Kaplıcalarının sıcacık ve doğal şifalı sularına kendinizi bırakabilirsiniz. Bahar aylarında civardaki ormanların renk cümbüşüne kendinizi kaptırabilir, doğa yürüyüşü ve kamp yapabilirsiniz. Kısacası 4 mevsim, 12 ay, 365 gün farklı sebeplerle gidilesi bir yerdir Oylat.

Oylat Gezilecek Yerler

  • Oylat Şelalesi: Oylat merkezinden yaklaşık 400-450 metre ileride bir tahta köprü var. Oylat Gezi Rehberi Tahta köprüyü geçtikten sonra ikinci tahta köprüye ulaşmak için patika yolu takip edin. İkinci köprüyü de geçtikten sonra son düzlük yaklaşık 20 dakika sürecek. Pekte düzlük denemez ama yemyeşil ormanların içinde uzanan patika boyunca 25 metre yükseklikten akan Marmara Bölgesi’nin en çok ziyaretçi alan şelalelerinden birine adeta cennetten bir köşe olan Oylat Şelalesine ulaşmak için değecek bir yolculuk olacak.
  • Oylat Mağarası: İlçeye 23 kilometre uzaklıktadır. İnegöl’ün Hilmiye Köyü sınırları içerisinde bulunur. 3 milyon yıllık tarihe sahip fosil bir mağaradır. 500 metre derinliğindedir. Kanyon ya da kaplıca tarafından girilebilir. Sizi yoracak bir yolculuk olabilir, ancak emin olun buna değecektir.
  • Oylat Kaplıcaları: Yemyeşil bir doğaya sahip bu alan hem tarih hem de sağlık turizminin önemli bölgelerindendir. Çeşitli romatizma hastalıklarına ve cilde, eklemlere faydası bulunan doğal bir su barındırır. Suyun sıcaklığı yaklaşık 40 derecedir.
  • Köylü Pazarı: İnegöl köylülerinin organik ve taze ürünlerini sattığı, hem satıcı ile sohbet edip huzur bulacağınız hem de doğal ürünler ile çantanızı dolduracağınız bir yer.
  • Kent Müzesi: Yazının başında Oylat’ın içinde bulunduğu İnegöl’ün il olma özelliği taşıma özelliğinden bahsetmiştik. İçerisinde bir Kent Müzesi bulunduran ilk ilçe İnegöl’dür. İlçenin tarihini yansıtan bu müzeyi gezmenizi tavsiye ederiz.

Oylat Nerede Kalınır?

Hem mağaraya, hem şelaleye yakın olması açısından gelen yerli ve yabancı turistler tarafından çoğunlukla Hilmiye Bölgesi tercih edilmektedir. Oylat Gezi Rehberi Uygun fiyatlara, kaliteli ve güler yüzlü personeli ile hizmet veren birçok otel bulunmaktadır.

Oylat Gece Hayat

Oylat daha çok kafa dinlemek, yeşilin içinde huzur bulmak için tercih edilen bir yer olduğundan gece hayatı (kulüp, disko, bar tarzı mekânlar) pek yoktur. Civardaki aile çay bahçelerini ya da otellerin kafelerini tercih edebilirsiniz.