1. Anasayfa
 2. Dünya Coğrafyası

Polonya Gezi Rehberi ve Vize İşlemleri

Polonya Gezi Rehberi ve Vize İşlemleri
Polonya Gezi Rehberi ve Vize İşlemleri
1

Polonya Gezi Rehberi ve Vize İşlemleri Hakkında Her Şey Polonya Gezilecek Yerler, Polonya Vize İşlemleri Polonya 2004 yılı itibari ile bir Avrupa birliği ülkesi olmuştur. 11 Kasım 1918 tarihi ile Polonya Cumhuriyeti rejimiyle yönetilir. Polonya Gezi Rehberi Nüfus sayısı yönünden Avrupa birliğinin en büyük 9.ülkesidir.

Polonya Gezi Rehberi ve Vize İşlemleri

Polonya Cumhuriyeti en çok yer altı kaynakları ve en değerli madeni olan kömür ile ünlüdür. Ulusal dansları Krakowiak , Kujawiak , Mazurek , Oberek ve Polonaise’dir. Ancak bu danslar ulusal sınıflandırılmaktadır. Çünkü neredeyse her bölgede danslara çeşitlilik kazandırılmıştır.

Polonya Gezilecek Yerler

Seyahat planınızda Polonya’yı ziyaret etmek var ise özenli bir gezi rehberi hazırlamak sizlere yardımcı olur. Polonya Gezi Rehberi Bu gezi rehberinde ise ülke hakkında önemli ve bilinmesi gereken bilgilerin yer alması gerekir. Yemek kültürü, ulaşım, fiyatlar ve daha fazlası rehberin içinde olmalıdır. Polonya Gezilecek Yerler Aşağıdaki bilgilerden yararlanarak seyahatinizi zenginleştirebilirsiniz.

Polonya Gezi Rehberi
Polonya Gezi Rehberi

Polonya Yeme/İçme Kültürü

Polonya yeme içme kültürü konusunda ağırlıklı olarak karbonhidratlı besinler ile tanınır. Daha çok av etleri- özellikle domuz ve ördek eti- kümes hayvanları, balık ve tahıl ürünleri tüketilir. Polonya Vize İşlemleri Bunların yanı sıra pırasa ve pancar gibi kök sebzelerin yeri de Polonya mutfağında büyük bir öneme sahiptir.

Polonya’nın en meşhur yemeklerinden birkaç tanesi de şunlardır; Zapienkanka, Kremowki, Shashlik, Soner Sandwich.

Polonya Ucuz Mu?

Polonya ucuz mu? Sorusuna cevap ararken ne kadar Avrupa ülkesi olduğundan pahalı olarak düşünülse de tam olarak böyle değildir. Avrupa ülkesi olmasına rağmen oldukça ucuz fiyatlara sahiptir. Ülkenin para birimi nedeniyle yemek ve konaklama gibi ihtiyaçlar diğer Avrupa ülkelerine göre uygundur. Hatta Türkiye ile kıyas yapıldığında da ucuz olduğunu görmek kolaydır. Ülkenin ekonomik kalkınma süreci devam ettiğinden dolayı yaşam maliyeti Avrupa ülkelerine göre daha düşüktür. Polonya Gezilecek Yerler Genel olarak ifade edecek olursak konaklama, yemek ve ulaşım masraflarında bir ayda yaklaşık 500 USD (Yaklaşık 1.800 PLN) harcanır.

Polonya’ya Ne Zaman Gitmeli?

Seyahatinizde en önemli sorulardan biri de Polonya’ya ne zaman gitmeli? Sorusu olacaktır. Zira yanlış bir zamanda gidip de ülkenin tadını çıkarmadan geri dönmek hiç de iyi olmaz.

Ülkeye gitmek için en doğru zamanlar mayıs, haziran, eylül ve ekim dönemleri olarak düşünülüyor. Polonya Gezi Rehberi Bu aylarda iklimin ılıman olması ile beraber kültürel aktivitelerin bol olması ile seyahatiniz daha güzel geçecektir. İlkbahar başlangıçları ve sonbahar başlangıçları en uygun zamanlar olarak belirlenir. Bu zamanlarda ülke gezmek için daha güzeldir.

Polonya Vize İşlemleri

Polonya Vize İşlemleri
Polonya Vize İşlemleri

Polonya’da Başlıca Gezilecek Yerler

Ülke birçok meşhur yer ile doludur. Polonya’da başlıca gezilecek yerlerin listesi aşağıda verilmiştir.

 • Wawel Katedrali

Wawel Katedrali, ülkenin Roma Katolik kiliselerinden biri olarak bilinir. 900 yıldan fazla süredir Krakow şehrinde yer alan tarihi yapılardan biridir. Bir dize restoreden geçmiş olan katedral farklı mimariye sahip olması ile turistlerin beğenisini kendine çekiyor.

Polonya’nın kutsal alanlarından biri olarak kabul edilen katedral, tarihte hükümdarların taç giyme törenlerinde ev sahipliği yapmıştır.

 • Wieliczka Tuz Madeni

Wieliczka Krakow kenti yakınlarında yer almaktadır. Dünyanın en eski tuz madenlerinden biri olarak bilinir. Geçmiş dönemde birçok Lehistan Kralı’nın evlilik törenleri bu madende yapılmıştır.  Ayrıca bu madenin tarih öncesinden beri kullanıldığı da bilinir.

327 metre derinliğe sahip olan maden günümüzde turistler tarafından oldukça ziyaret edilen bölgelerdendir.  Kapalı alan korkusu olmayanların mutlaka uğraması tavsiye edilen noktalardan biridir. İçerisinde hayran bırakacak tuzdan heykelleri ve cilde mucizevi bir şekilde iyi gelen göl suyu ile ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

 • Bialowieza Ormanı

Bialowieza Ormanı Polonya’nın en ünlü doğa parklarındandır. Ormanın bir ucu Beyaz Rusya’ya dayanır. Ormanda en ağır toprak hayvanlarından olan Avrupa bizonlarından 500 adet bulunur. Polonya Gezi Rehberi Ülkeye giriş yapan turistlerin mutlaka listelerine eklediği bu ormanda güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Polonya Vize İşlemleri Hatta eğer şanslıysanız bizonları görebilir ve güzel fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Orman Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır.

 • Varşova Eski Şehir

Varşova şehri Polonya Cumhuriyeti’nin başkentidir. Şehirde bulunan en önemli turistik noktalardan biri de Eski Şehirdir. İçinde bulundurduğu restoranları, kafeleri ve alışveriş merkezleri ile ülkede en çok canlılığın bulunduğu noktadır.

13.yüzyıldan günümüze kadar gelen bu şehir UNESCO tarafından 1980 yılında koruma altına alınmıştır. Polonya Gezilecek Yerler Alman orduları tarafından birçok hasar alan şehir, hala ülkenin tarihi ve kültürel değerlerinin toplandığı nokta olarak gösterilir.

 • Malbork Kalesi

Polonya’nın simgesi olan Malbork Kalesi büyük bir alan üzerine kuruludur. Dünyanın en büyük kalesi olarak gösterilmesi ile turistlerin ilgisini çeker. Kale, klasik orta çağ mimarisine sahip olmakla beraber UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde 1997’de kendine yer bulmuştur. O günden bu yana bu önemli yapı titizlikle korunmaktadır.

Malbork Kalesi’nin inşa edildiği tarih 1406 yılı olarak tahmin edilir. İhtişamlı görünümü kendine hayran bırakan kale, yemyeşil bahçesi ve harika gölü ile çok fazla turist ağırlamaktadır.

 • Krakow Cloth Hall

Krakow Cloth Hall, Polonya’nın en bilinen gezi noktaları arasındadır. Polonya Vize İşlemleri Rönesans döneminden kalmıştır ve eşsiz güzellikteki mimarisi ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Mutlaka gezi listesine eklemeniz tavsiye edilen bir noktadır.

Bu bina kent meydanında yer alır. Üst katında 19. Yüzyılda Polonya resim ve heykel sanatı koleksiyonları bulunan bir müze bulundurur. Polonya Gezi Rehberi Ayrıca müzede pek çok dünya üzerinde tanınmış ünlü sanatçıların eserlerini de görebilirsiniz.

 • St. Mary’s Bazilikası

St. Mary’s Kilisesi orijinal hali ile 1220 yılında inşa edilmiştir. Ancak Tatar baskını ile imha edilmiş ve bazilika olarak tekrar inşasına başlanmıştır. Bazilikanın dış görünümü ile beraber iç mimarisi de ilgi çeker. Zarif ahşap oyma tasarımı ilginç ayrımlara sahiptir.

Bazilikayı yaz aylarında ziyaret etmek isteyenlere binanın kulesine tırmanıp şehir manzarasını izlemek tavsiye edilir.

 • Wilanow Sarayı

Wilanow Sarayı, Barok mimarisinin en iyi örneklerinden biridir. 1677 yılında inşa edildiği tahmin edilmektedir. Sarayın yer aldığı İtalyan Bahçesi de yapının heykel ve resim sanatı örnekleri ile dikkat çekmektedir. Şık bir biçimde dizaynı yapılan Wilanow Sarayı Kraliyet Ailesine uzun süre ev sahipliği yapması ile de önemli bir noktadır.

 • Slowinski Ulusal Parkı

Slowinski Ulusal Parkı Polonya Cumhuriyetinin kuzeyinde yer almaktadır. 32 kilometre uzunluğuna sahip bir sahil ve hareketli kum tepeleri ile ilgi çekici bir parktır. Ulusal Park, Polonya Çevre Bakanlığı tarafından yönetilir.

Geçmiş zamanlarda parkın olduğu alanda Baltık Denizi bulunduğundan gelgitler sonucu Kumtepeleri oluşmuştur. Ülkenin en popüler ve gezilmesi gereken yerleri arasındadır. Gelen turistlerin oldukça ilgisini çeken bir parktır. Muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz milli park gezilmesi gereken yerler arasına alınmalıdır.

 • Varşova Ayaklanma Müzesi

İkinci dünya savaşında şehir Nazi Almanya’sı tarafından ele geçirilmiştir. Şehri geri alabilmek için Polonya Halk Ordusu Varşova Ayaklanması başlatmıştır. Polonya Gezilecek Yerler Bu ayaklanma yaşanan pek çok mücadele sonucunda başarı ile sonuçlanmıştır.

O günlere ithaf yapılmak için de bu müze açılmıştır. Müzenin fikri 1983 yılında ortaya atılmıştır. Ve projenin gerçekleşmesi 2004 yılına kadar sürmüştür.

Müzede o döneme ait mücadeleden birçok kanıt, belge ve fotoğraflar bulunur. Saklanılan tüm her şey özenle müzede tutulur. Bunu görünce şaşırmanız çok normal olacak.

polonya gezilecek yerler
polonya gezilecek yerler

Polonya’da Nerede Kalınır?

Polonya’da nerede kalınır? Sorusunu siz de sormuş olabilirsiniz. Polonya Gezi Rehberi Güzel bir konumda iyi bir konaklama yeri bulmak her turistin isteğidir. Ülkede diğer şehirlere kolay ulaşım sağlayabileceğiniz şehir olan Varşova konaklamak için uygun olabilir.

Polonya’nın başkenti olması ile de en canlı şehirdir. Varşova karasal bir iklime sahiptir ve kışları sert geçer. Bu nedenle en iyi seyahat zamanı yaz aylarıdır. Gideceğiniz mevsime uygun bölge seçmeniz çok iyi olur.

Ayrıca ufak bir tavsiye, gideceğiniz oteller için 2-3 ay önceden rezervasyon yaparsanız daha uygun fiyata konaklayabilirsiniz.

Varşova’nın Centrum bölgesinde kalabileceğiniz en iyi ilçeler şunlardır; Srodmiescie, Praga, Wola, Mokotow

Polonya’da Ulaşım

Polonya’da ulaşım konusunda pek bir sıkıntı çekmeyeceksiniz. Ülke şehirlerinin çoğunda gelişmiş toplu taşıma ağlarına sahiptir. Ulaşımda otobüs, tramvay, troleybüs, metro ve tren gibi araçları kullanabilirsiniz.  

Metro duraklarında günlük veya aylık biletleri temin edebilirsiniz. 7 gün için de 20 dakika için de bilet bulunur. Bayilerden, büfelerden ya da bilet makinelerinden alabiliyorsunuz.

Uzun dönem için bilet almak avantaj olarak görülür. Eğer gitmek istediğiniz konumlardan uzak bir ev bulduysanız bu konuda ülkede sıkıntı çekmezsiniz.

Polonya Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Polonya seyahat haritanız için önemli olan noktalardan biri de vizedir. Vizeler hakkında yeterli bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Teknik sıkıntı çekmemek için vize konusuna çok dikkat edin.

Peki, Polonya vize işlemleri nasıl yapılır? Sorusuna cevap olalım. Ülkeye seyahat etmek isteyenler Polonya Konsolosluğu, Polonya Büyükelçiliği, Vize Başvuru Merkezleri ve Turizm-Seyahat Acentelerinden vize başvurusu yapmalıdır.

Polonya’ya seyahat eden Trük Vatandaşlarından Umuma Mahsus(Bordo) pasaport sahiplerinin vize alması şarttır. Hizmet(Gri), Hususi(Yeşil) ve Diplomatik(Siyah) pasaport sahibi olan vatandaşlar için ise vize şartı yoktur.  Bu kişiler vizeden muaf olur.

Polonya Vize Evrakları Nelerdir?

Vize hazırlığında bilmeniz gereken bir diğer soru da Polonya vize evrakları nelerdir? Sorusu olacaktır. Gerekli evrakların tam listesini aşağıda inceleyebilirsiniz.

 • Pasaport
 • Pasaport fotokopisi ve eski (Schengen) vizelerin fotokopisi
 • Vize başvuru formu ve taahhütname
 • 2 tane Biyometrik fotoğraf (Yeni çekilmiş olmalı)
 • Nüfus Cüzdan fotokopisi (T.C Kimlik numarası yazılı olmalı)
 • Polonya Büyükelçiliğine yazılan seyahat amacının açıklandığı şahsi dilekçe
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği (Yeni tarihli ve Anne baba bilgilerini içermeli)
 • Gidiş-Dönüş uçak ve otel rezervasyonu
 • Seyahat masrafları belgeleri
 • Finansal belgeler
 • Mesleki belgeler
 • Seyahat Sağlık Sigorta poliçesi
 • Protokol yazısı (Yeni pasaport çıkaranlar ve Schengen vizesi olmayanlar bu belgeyi Pasaport Şube Müdürlüğünden alabilir.)

Polonya Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

Vize başvurusu yapmak isteyenlerin cevap alması gereken sorulardan biri de Polonya vize başvuru şartları nelerdir? Sorusudur. Polonya’ya seyahat edecek Türk Vatandaşları Polonya vize başvurusu yapmak zorundadır. Polonya Cumhuriyeti Schengen bölgesinde yer alan Avrupa Devletlerindendir. Vize işlemleri bu konu dikkate alarak yapılır.

Vize almak için Polonya Konsolosluğu’na başvuru yapılmalıdır. Polonya Gezi Rehberi Konsolosluğa yapılan başvurular direkt olmadığı için danışmanlık firmaları aracılığı ile gerçekleşir. Eğer oturma izni gibi uzun süren seyahat yapılacak ise şahsen başvuru yapılır.

Polonya Schengen ülkeleri arasında yer aldığından bu ülke için alınan vize diğer Schengen ülkeleri için de geçerli sayılabilir. Fakat giriş ve çıkışlar belirlenen şartlara dayanır.

Vize için önce başvuru formu doldurulmalıdır. Form üzerinde seyahat amacının da açıkça belirtileceği tüm bilgilerin eksiksiz doldurulması gerekir. Ülkeye yapılan giriş ve çıkış tarihi belirtilmek zorundadır. Seyahat masraflarını karşılayacak durumda olduğunuzu gösteren bilgiler verilmelidir.

Polonya vize başvurusu için tamamlanan tüm belgeler danışmanlık firması ile gönderilir. Vize başvurunuz değerlendirmeye alınır ve geri dönüş yapılır. Başvuru değerlendirmeleri direkt Polonya Konsolosluğu tarafından yapılır.

Polonya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Polonya vizesi kaç günde çıkar? Sorusunun cevabı da önemlidir. Vize başvuruları genel olarak 15-30 iş günü içinde sonuçlanır. Seyahat tarihinizden en az 30 gün önce vize başvurusu yapmanız sizin lehinize olur. Eğer konsolosluk ek evrak isterse veya yoğunluk olursa bu süreç 15 günden uzun sürebilir.

Polonya Vize Ücretleri

Polonya vize ücretleri alacağınız vize ücretine göre değişiklik gösterir. Vize ücretleri Polonya Konsolosluğu tarafından belirlenir. Bu ücret, konsolosluk harç bedeli ve vize başvuru merkezi ücretlerini kapsar.

Polonya’nın Vize İstediği ve İstemediği Ülkeler

Polonya’nın vize istediği ve istemediği ülkeler vardır. Polonya Schengen bölgesinde olduğundan dolayı Schengen vizesi almak şarttır. Ülkeye seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da Polonya Konsolosluğu’na vize için başvuru yapmak zorundadır.

Schengen vizesinin geçerli olduğu ülkeler şunlardır; Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, İspanya, İsveç ve İsviçre

Ticaret altında veya çalışma amacı ile yapılacak seyahatlerde Schengen vizesi uygun olmaz. Çünkü Schengen vizesi en fazla 90 gün kalma hakkı sunmaktadır.

Polonya Vize Başvuruları Ne Zaman Açılacak?

Vize başvurusu yapma aşamasına gelenlerin merak ettiği bir soru da Polonya Vize Başvuruları Ne Zaman Açılacak? Sorusu olur. Polonya Gezi Rehberi Başvurular Ocak 2022 tarihi ile başladı.

Konsolosluklar resmi tatil günleri dışında açıktır. Her ülke için prosedürler farklı uygulanmaktadır. Büyükelçilik ve konsolosluklar tarafından yapılacak açıklamaları takip ediniz. Ülke giriş-çıkışlarında uygulanacak tedbirler ve bilgiler duyurulur.

Polonya Vize Türleri;

Polonya vize türleri kendi içerisinde farklı başlıklara ayrılır. Hangi sebeple Polonya’ya seyahat edecekseniz ona göre vize başvurusu yapmalısınız. Vize türleri başlıklarını aşağıda görebilirsiniz.

 • Polonya Turistik Vizesi

Polonya’yı gezme amacı ile turist olarak gidenlere verilen vizeye Polonya Turistik vizesi denir. Bu vize Schengen C vize kategorisi içindedir. Polonya Gezi Rehberi Turistik vizesi olan kişiler bazı ülkelerde serbest dolaşım hakkına sahiptir. Bu hak vize süresi dahilindedir. Bu ülkeler şunlardır;

Almanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan

 • Polonya Ticari Vizesi

Ticari ve çalışma amacı ile seyahat edecek olanlara Polonya Ticari Vizesi verilir. Umuma mahsus(Bordo) pasaporta sahip olan T.C. vatandaşları vizeyi almalıdır.

Schengen vizesinden muaf olan pasaport türleri şunlardır; T.C. Diplomatik (Siyah), Hizmet (Yeşil) ve Hususi (Gri) pasaport. Bu pasaport türlerine sahip olanlar 90 günü aşmadan vizeden muaf olurlar.  

 • Polonya Fuar Vizesi

Polonya fuar vizesi ülkeye fuar ziyaretleri amacı le girecek kişilerin aldığı vize türüdür. Fuar vizesi aynı zamanda C tipi vize kategorisine girer. C tipi vize, Schengen bölgesine geçici bir süre için girebilme hakkı sağlayan vizedir. C tipi vizelerde olduğu gibi kısa süreli seyahatler için geçerlidir.

 • Polonya Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi

Polonya aile arkadaş ziyareti vizesi ülkede yaşayan akrabalara yapılan ziyaret için verilir. Polonya’da yaşayan veya oturum izni almış olan arkadaş veya akrabaları ziyaret edenler için bir kolaylık gibidir. Kısa süreli-90 günden az- ziyaretler için sizler de bu vizeyi almalısınız.

Aile arkadaş ziyaret vizeleri kısa süre için geçerli olduğundan dolayı başvurular direkt Polonya Konsolosluğu’na yapılmamaktadır. Bu tür vize için başvuru yeri konsoloslukların görevlendirdiği firmalar veya acentelerdir.

Polonya aile arkadaş ziyareti vizesi almak için kişilerin hazırlaması gereken zorunlu bazı evraklar bulunur. Bu evrakların arasına vize başvuru formu, vize takip dilekçesi gibi temel evraklar girer. Polonya Gezi Rehberi Bunlara artı olarak Polonya’da ikamet eden akraba veya arkadaştan alınması gereken davetiye gibi bu vize türü için geçerli olan özel belgeler yer alır. Hazırlanan bu belgeler eksiksiz ve hatasız bir biçimde hazırlanmalıdır. Vizeyi alabilmek için her ayrıntıya mutlaka dikkat etmelisiniz.

 • Polonya Kısa Süreli Öğrenim ve Staj Vize

Polonya’ya staj için gidecek olanların alması gereken vizeye Polonya Kısa Süreli Öğrenim ve Staj Vizesi denir. Bu vize uzun süreli vize kategorilerinin içerisindedir. Bu vizeler 90 ile 1 yıl kadar geçerlidir.

 • Polonya Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferansa Katılım Vizesi

Polonya Cumhuriyeti’nde gerçekleşecek olan kültürel ve sportif faaliyetlere katılacak olanların alması gereken vizedir. Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları Polonya Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferansa Katılım Vizesine başvurmalıdır. Polonya Gezilecek Yerler Bu vize türü de Schengen vizesi dahilindedir. 6 aylık sürede en fazla 90 gün kalma süresi verilir.

Bu vizeye yapılan başvuru için bazı maddeler geçerlidir. Polonya Gezi Rehberi Bun maddelerden biri hazırlanması zorunlu kılınan evrakların tam bir şekilde hazırlanmasıdır. Evrakların içinde bulunan davetiye belgesi çok önemlidir. Polonya Vize İşlemleri Kültürel etkinlik veya konferans katılım amacı ile seyahat edenlerin etkinliği düzenleyen kurumdan davetiye ya da sözleşme alması gerekir. Davetiye veya sözleşme imzalı ve kaşeli olmak zorundadır.

Bu vize başvurusu için seyahate en fazla 3 ay ve en az 15 gün kala işlemlere başlanması gerekir. Vize sonuçları da 7-15 gün içerisinde çıktığı için tarihlere dikkat edilmelidir.

 • Polonya D Tipi (Uzun Süreli) Vize

Polonya D Tipi (Uzun süreli) vize, Polonya’da 3 aydan uzun kalacak olanlara verilir. Bu vize sayesinde Polonya’da 90 günden fazla kalabilirsiniz.

Erasmus, Lisans, Yüksek Lisans gibi eğitim almak ya da ülkede çalışmak isteyenler bu vizeyi tercih etmelidir.

 • Polonya Transit Vizesi

Polonya Cumhuriyeti’nden aktarma yaparak farklı bir ülkeye geçmek isteyenlerin aldığı vizedir. A Tipi(geçici) Schengen vize türü olan Polonya Transit Vizesi havaalanlarının transit bölümlerinde geçerli olmaktadır.

Polonya üzerinden başka ülkeye geçiş yapacak olanların havaalanından çıkmadığı sürece bu vizeyi almaya ihtiyaçları yoktur. Ama eğer ülkede gezintiye çıkacaklar ise bu vizeyi almaları gerekir. Polonya Transit vizesi uluslararası sınırlara girme hakkı vermez. Ve transit alanından çıkıldığında tekrar girebilme durumu yoktur.

Polonya Transit vizesi seyahatten 15 gün önce alınmalıdır. Konsolosluklarda çıkabilecek aksi durumlar gibi olaylara karşı tarihlere dikkat edilmelidir. Transit vize her ne kadar geçici bir vize olsa da Schengen kurallarını kapsar.

Polonya Vize Başvuru Merkezi Nerededir?

Vize başvurusuna sıra geldiğinde Polonya vize başvuru merkezi nerededir? Sorusunun cevabını bilmeniz gerekecektir. Polonya Gezilecek Yerler Polonya vize başvurusu yapacakların veya konsolosluk işlemleri için müracaat edeceklerin konumlarına en yakın Polonya Konsolosluğu ile iletişime geçmeleri gerekir.

Bulundukları il ve yakın çevrede yaşayanların vize işlemleri Polonya Büyükelçiliği, Polonya Başkonsolosluğu ve Polonya Fahri Konsoloslukları tarafından yapılır.

Polonya Cumhuriyeti Türkiye’nin bazı yerlerinde temsilcilere sahiptir. Polonya Gezi Rehberi Bunlar; Polonya Ankara Büyükelçiliği Polonya İstanbul Başkonsolosluğu’dur.

Polonya Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma: 09:00 – 17:00

Polonya Ankara Büyükelçiliği İletişim

Adres: Atatürk Bulvarı, No: 241 Kavaklıdere, Ankara

Telefon: +90 (312) 457 2000

Polonya İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri:

Pazartesi-Cuma: 08:30-16:30

Polonya İstanbul Başkonsolosluğu İletişim:

Adres: Giz 2000 Plaza, Ayazağa Köyü Yolu No.7, Kat 5, Maslak, İstanbul

Telefon: +90 212 2906630

İlgili Yazı : https://nereyegitsek.net/ispanya-yasam-maliyetleri-2023/

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın