Portekiz Gezilecek Yerler ve Portekiz Vize İşlemleri
Portekiz Gezi Rehberi ve Portekiz Vize İşlemleri
0

Portekiz Gezilecek Yerler ve Portekiz Vize İşlemleri Avrupa kıtasının en batısında yer alan Portekiz, turistlerin ilgisini çeken ülkelerden biridir. Eşsiz bir kültüre sahip olan ülkenin çok güzel kırsal alanları vardır. Ülkenin resmi dili Portekizce, para birimi ise Euro’dur. Ülkenin başkenti olan Lizbon, kültürel ve ekonomik açıdan Portekiz’in merkezi konumundadır.

Portekiz Gezilecek Yerler

Ülkenin güneyinde sıcak, kuzeyinde ise ılıman bir iklim hakimdir. Portekiz Gezi Rehberi Yaz aylarında sıcak ve kuru bir hava varken kış aylarında ise ülkede soğuk rüzgarlar esmektedir. Portekiz’in yerel saati ülkemize göre 3 saat geridedir. Portekiz’e gitmek isteyen kişiler ülke hakkında detaylı bir araştırma yapmak isterler. Özellikle vize işlemleri oldukça kafa karıştırıcıdır. Portekiz Gezilecek Yerler ve vize işlemleri hakkında her şey yazımızda sizlerle.

Portekiz Yeme/İçme Kültürü

Portekiz yeme/içme kültürü en çok merek edilen konulardan biridir. Peki, Portekizliler ne yer ne içer? Portekiz mutfağında patates, pirinç, et ve deniz ürünleri en çok kullanılan gıdalardır. Portekiz Vize İşlemleri Özellikle Morina balığından yapılan yemekler ülkede en çok tüketilen yiyecekler arasında yer almaktadır. Yine Caldeirada ve ızgara sardalya da en çok tüketilen deniz ürünlerindendir.

Portekiz’in geleneksel mutfağı aslında ülkemiz ile benzerlik göstermektedir. Portekiz Gezilecek Yerler Portekiz’de de Türkiye’deki gibi hamur işleri görmeniz mümkün. Portekiz’de de güveçte hazırlanan yemekler oldukça meşhurdur. Portekizler yemeklerini az baharatlı ve bol zeytinyağlı olarak tüketmektedir.

Portekiz mutfaklarında çorba çok fazla tüketilmemektedir. Tüketilen çorbalarda çok etli ya da sebzeli çorbalarıdır. Ayrıca çorbalar Portekiz’de başlangıç değil, ana yemek olarak tüketilmektedir.

Portekiz’e gitmişken mutlaka şarabından tatmanızı tavsiye ederiz. Çünkü burası şarapları ile ünlü olan bir ülkedir. Portekiz’den birçok ülkeye şarap ihraç edilmektedir. Burada üretilen birçok şarap, uluslararası ödül almaya hak kazanmıştır.

Portekiz Gezilecek Yerler

Pastel de Nata, Portekiz’in en meşhur tatlılarından biridir. Dışı milföy içi muhallebi olan tatlı özellikle kahvenin yanında tüketilmektedir. Tatlıyı dilerseniz üzerine tarçın ve pudra şekeri dökerek tüketebilirsiniz. Bu tatlıyı hemen hemen her pastanede bulabilirsiniz.

Bacalhau, ülkenin en meşhur deniz ürünlerinden biridir. Morina balığı olarak da bilinen Bacalhau, genellikle Portekiz şarabı ile birlikte tüketilmektedir.

Bolo rei, kral tacına benzeyen bir tatlıdır. Bu nedenle tatlının ismi de kral kektir. Bu tatlı özellikle Noel zamanlarında tüketilmektedir.

Portekiz Gezilecek Yerler
Portekiz Gezilecek Yerler

Portekiz Ucuz Mu?

Portekiz’e gitmek isteyenlerin en merak ettiği sorulardan biri de “Portekiz ucuz mu?” sorusudur. Ülkenin ekonomisine göz atacak olursak ülke ekonomik gelirini porto şarabından ve turizmden sağlamaktadır. Bunun haricinde Portekiz’de koltuk, kâğıt, petrol rafineleri, ayakkabı, otomotiv gibi birçok ürün üretilmektedir. Bu nedenle ekonomi konusunda dünya lideri sayılabilir. Ülkenin refah seviyesi ise dünyada ilk on içerisinde yer almaktadır.

Ülkenin başkenti olan Lizbon, diğer şehirlere göre biraz daha pahalıdır. Burası Portekiz’in en masraflı şehri diyebiliriz. Ancak diğer Avrupa başkentleri ile karşılaştırıldığında Lizbon çok daha ucuzdur.

Ülkede bir restorana gittiğiniz zaman ortalama bir ücret ödersiniz. Lizbon’da tek kişilik bir yemek ortalama 8 Euro civarındadır. Fast food zincirlerinde tüketeceğiniz bir menü ise 6 Euro civarındadır.

Portekiz’e Ne Zaman Gitmeli?

Portekiz’e hiç gitmemiş olan kişiler ülkeye ne zaman gidilmesi gerektiğini merak ederler. Peki, Portekiz’e ne zaman gidilmeli? Portekiz yaz aylarında oldukça sıcak olan bir ülkedir. Eğer yaz ayları sizi bunaltıyorsa bu aylarda seyahat etmekten kaçının. Özellikle haziran ve eylül ayları arasında sıcaklıklar ülkede 30 derecenin üzerine çıkmaktadır. Ayrıca temmuz ve ağustos ayları ülkede fiyatların en yüksek olduğu zamanlardır.

Kasım ve mart ayları ise ülkenin en çok yağış aldığı aylardır. Bu aylarda ülkeye seyahat etmek biraz sıkıntılı olabilir. Mayıs ve haziran aylarında ise yağışlar durulmaktadır. Ancak Portekiz’e gitmek için en ideal ay şubat ayıdır. Bu aylarda hem havalar ılık hem de fiyatlar yaz aylarına göre çok daha düşüktür.

Portekiz’de Başlıca Gezilecek Yerler

Portekiz turuna ilk kez çıkacak olan kişiler ülkede nereleri gezmesi gerektiğini bilmezler. Yazımızda sizler için Portekiz’in mutlaka gezilmesi gereken mekanlarını derledik. Portekiz Gezilecek Yerler Listenizi şimdiden hazırlamanızı tavsiye ederiz. Portekiz hem doğal hem de mimari güzellikleri ile görenlerini kendine hayran bırakan bir ülkedir. Portekiz gezinize Sintra ile başlayabilirsiniz.

Sintra, Lizbon’a bağlı alt belediyelerden biridir ve ülkenin en güzel yeridir. Sintra, Unesco tarafından koruma altına alınmış bir bölgedir. Burada 1 gün boyunca hiç sıkılmadan dolaşabilirsiniz. Burada en çok dikkatinizi çekecek olan yerlerden biri de Palacio da Pena adın verilen saraydır. Bu saray 19. Yüzyılda Portekiz kraliyet ailesi tarafından yazları kullanılmak için yaptırılmıştır. Üstelik burada bu saray gibi daha birçok görkemli yapı görmeniz mümkün. Ülkenin en iyi manzaralarını görmek için Sintra’ya mutlaka uğramalısınız.

Portekiz Gezi Rehberi
Portekiz Gezi Rehberi

Coimbra’da Portekiz’de başlıca gezilecek yerler arasındadır. Mondego nehrinin kıyısında yer alan bu şehir, Portekiz’in en ünlü yerlerinden biridir. Burada birbirinden değerli tarihi mekanlar ve bahçeler bulabilirsiniz. Coimbra’da kiliseler, eski tarihi sokak ve tarihi yapılar arasında adeta kaybolacaksınız. Bu şehirde sıkılmadan birkaç gün geçirebilirsiniz.

Se do Porto (Porto Katedrali), 12 yüzyılda inşa edilmiş ve ulusal anıt statüsündedir. Portekiz Vize İşlemleri Katedralin tasarımında ağırlıklı olarak Barok stili benimsenmiştir. Ancak katedralin bazı kısımlarında Gotik ve Romanesk tarzlarına rastlamanızda mümkündür. Katedrale dışarıdan bakıldığı zaman bir kaleyi andırmaktadır. Bunun nedeni ise defalarca restorasyon sürecinden geçmesidir.

Casa de Musica, Porto’nun en dikkat çekici yapılarından biridir. Bu mimari yapının inşasına 1999 yılında başlanmıştır. Ancak bu konser salonunun kullanıma hazır hale gelmesi 2005 senesinde gerçekleşmiştir. Buraya geldiğiniz zaman rehberli turlara katılabilir ve 1 saat boyunca rehber eşildiğinde gezinizi yapabilirsiniz.

Sao Bento Tren İstasyonu da Portekiz’de görülmesi gereken muhteşem yerlerden biridir. Bu istasyon sivil mimarilerin en güzel örneklerinden sayılmaktadır. 1916 senesinde inşa edilen istasyonda eskiden bir Benediktin manastırı yer alıyormuş. İstasyonun dış mimari de iç mimarisi kadar etkileyici. 20 bin çiniden tasarlanan istasyon görenlerine kendine hayran bırakıyor.

Santa Justa Asansörü, Lizbon’da gezilecek başlıca yerlerden biridir. 1900-1902 yılları arasında inşa edilen asansör 45 metre yüksekliğe kadar çıkmaktadır. Asansör ilk açıldığı zaman yerel halkın yoğun ilgisine maruz kalmıştır. Bu asansör günümüzde Bairro Alto ve Baixa’yı birbirine bağlamaktadır. İki yerleşim yeri arasında bu asansör kullanılarak geçiş yapılıyor.

Lizbon okyanus akvaryumu, Avrupa’daki en büyük ikinci tesis olma özelliğini taşımaktadır. Bu akvaryum 1988 senesinde ticaret fuarı kapsamında açılmıştır. Milletler Parkı içerisinde yer alan akvaryumda 450 farklı türden toplam 15 bin deniz canlısı bulunmaktadır. Akvaryumun ilk katında sığ sularda yaşayan balık, kuş ve memeli canlılar bulunmaktadır. Akvaryumun alt katında ise derin deniz canlıları bulunuyor.

Gulbenkian Müzesi, sanat tutkunlarının en çok ilgi gösterdiği yerlerden biridir. Müze, 1969 yılında Calouste Gulbenkian’ın vasiyeti doğrultusunda inşa edilmiştir. Müzede kuzey binasında yaklaşık 6 bin parçalık değerli koleksiyon sergilenmektedir.

Keşifler Anıtı, Portekiz’e geldiğiniz zaman mutlaka görmeniz gereken en önemli eserlerden biridir. Ülkenin Belem kentinden yer alan bu yapı 1940 yılında demir ve çimento iskelet kullanılarak inşa edilmiştir. Portekiz Vize İşlemleri Anıtın altında ise yaklaşık 50 metre çapında, mozaikten yapılmış bir pusula bulunmaktadır.

Bairro Alto, Fado’nun gece hayatının merkezidir. Gündüzleri sıradan bir yerleşim yerine andıran sokaklar geceleri ise son derece hareketli bir yapıya bürünüyor. Portekiz Gezi Rehberi Bu sokakta hemen her akşam festival havasına rastlamak mümkün. Portekiz’de en eğlenceli vakitlerinizi burada geçirebilirsiniz.

1837 yılında açılan Belem pastanesini ülkeye gelmişken görmeden, lezzetlerinden tatmadan gitmek olmaz. Özellikle hamur işlerinden hoşlanan kişiler mutlaka buraya uğramalıdır. Pastel de Nata tatlısı pastaneyi popüler kılan en favori tatlıdır. Bu tatlının tarifi gizli tutulmakta ve sadece bu pastanede bulunmaktadır. Lizbon gezinizde listenize mutlaka bu pastaneyi eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Portekiz’de Nerede Kalınır?

Portekiz her yıl milyonlarca turist ağırlayan bir ülkedir. Durum böyle olunca ülkede binlerce konaklama seçeneği bulunmaktadır. Özellikle Porto kenti, konaklama açısından hem göze hem de bütçeye hitap etmektedir. Portekiz’de lüks oteller bulabileceğiniz gibi dilerseniz de ucuz oteller bulabilirsiniz. Peki, Portekiz’de nerede kalınır?

Porto şehrinde konaklamak isteyenler için 5 temel bölge bulunmaktadır. Bu bölgelerin her birinden birbirinden farklı oteller vardır. Her otelin sunduğu hizmete göre fiyatlar değişmektedir. Riberia ve Baixa bölgelerindeki otel fiyatları şehir merkezine yakın olduğu için pahalıdır. Porto kentinde otel fiyatlarını etkileyen diğer bir unsur ise sezon yoğunluğudur. Ülkede mayıs ve eylül ayları oldukça kalabalık geçmektedir. Bu nedenle bu aylarda otel fiyatları artmaktadır. Sezon dışında ise daha çok uygun fiyatlı otel bulabilirsiniz. Daha önceki yazımıza bir bakarsanız Ukrayna Gezi Rehberi sizin için hazırladım

Lizbon şehrine geldiğinizde de birçok otel bulabilirsiniz. Lizbon’da konaklayabileceğiniz bazı oteller şunlardır:

 • Internacional Design Hotel: Otel Lizbon’un Rossio bölgesinde yer almaktadır. 4 yıldızlı bu otelde restoran, bar, ücretsiz internet ve daha birçok hizmet sunulmaktadır. Otelin gecelik fiyatı ise 90 Euro ile 328 Euro arasında değişmektedir.
 • Hotel Metropole: Otel Lizbon’un Rossio bölgesinde yer almaktadır. 3 yıldızlı bu otelde ücretsiz internet ve bar gibi hizmetler bulunmaktadır. Otelin gecelik fiyatları ise 90 Euro ile 205 Euro arasında değişmektedir.
 • Hotel Inn Rossio: Otel Lizbon’un Rossio bölgesinde yer almaktadır. Daha uygun fiyatlı bir otel arayanlar için fiyatı oldukça uygun olan 2 yıldızlı bu otelde ücretsiz internet ve 24 saat açık resepsiyon hizmetleri verilmektedir. 50 Euro ile 230 Euro arasında değişmektedir.
 • Hotel do Chiado: Otel Lizbon’un Chiado- Baixa bölgelerinde yer almaktadır. Portekiz Gezilecek Yerler 4 yıldızlı bu otelde bar, restoran ve daha birçok hizmet sunulmaktadır. Otelin gecelik fiyatları ise 115 Euro ile 330 Euro arasında değişmektedir.
 • Browns Boutique Hotel: Otel Lizbon’un Chiado- Baixa bölgelerinde yer almaktadır. Otelde bar, ücretsiz internet ve restoran gibi hizmetler sunulmaktadır. Otelin gecelik fiyatları ise 70 Euro ile 210 Euro arasında değişmektedir.
 • The 7 Hotel: Otel Lizbon’un Chiado- Baixa bölgelerinde yer almaktadır. 3 yıldızlı bu otelde engelli konuklar için olanaklar ve ücretsiz internet hizmetleri verilmektedir. Otelin gecelik fiyatları ise 70 Euro ile 186 Euro arasında değişmektedir.

Portekiz’de Ulaşım

Ülkede çok sistematik bir ulaşım sistemi bulunmaktadır. Üstelik Portekiz’de hem yerel hem de özel ulaşım araçları diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha uygun fiyatlıdır. Portekiz’de ulaşım, her şehrin yoğunluğuna göre farklılık göstermektedir. Her şehrin farklı bir ağ sistemi bulunmaktadır. Yoğunluk durumuna göre ulaşım araçları arttırıp azaltılmaktadır. Ülkede büyük şehirlerdeki durakların birçoğu akıllı duraktır. Küçük şehirlerde ise nadiren akıllı duraklar bulunmaktadır. Bu akıllı durakların en önemli özelliği ise beklediğiniz otobüsün nerede olduğunu ve ne zaman geleceğini göstermesidir. Böylece otobüs saatine göre hareket etmiş ve zamanınızı boşa harcamamış olursunuz.

Ülkede hızlı tren sistemi bulunmamaktadır. Ancak zaten küçük bir ülke olduğu içine her yere kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz. Portekiz Vize İşlemleri Bu ülkede özel araçlarda otobüsler gibi online uygulamalardan takip edilebilmektedir. Portekiz’de havaalanlarında ülke içi uçuşlarda oldukça uygun fiyatlıdır.

Portekiz Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Portekiz, Türk vatandaşlarından 90 günü aşmayan ziyaretlerinde vize talep etmemektedir. Uzun süreli ziyaret yapacaksanız eğer D tipi uzun süreli vize almanız gerekmektedir. Birçok kişi vize işlemlerini nasıl yapacağını bilmemektedir. Peki, Portekiz vize işlemleri nasıl yapılır?

Portekiz Vize İşlemleri
Portekiz Vize İşlemleri

Portekiz vizesi alabilmek için ilk olarak seyahat amacınızı belirlemeniz gerekmektedir. Çünkü alacağınız vize türü bu amaca göre değişiklik göstermektedir. Vize türünüzü belirledikten sonra gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamalı ve vize başvuru formunu doldurmalısınız. Daha sonra Portekiz konsolosluklarından randevu alarak evraklarınızı konsolosluklara teslim etmeniz gerekmektedir. Portekiz Gezilecek Yerler Konsolosluklara asla randevu almadan gitmemelisiniz. Randevusuz gittiğiniz zaman işlemleriniz yapılmayacaktır.

Portekiz Vize Evrakları Nelerdir?

Vize işlemlerinizi yaparken ilk önce seyahat amacınızı belirmeniz gerektiğinden bahsetmiştik. Her vize türünün evrakları farklılık göstermektedir. Peki, Portekiz vize evrakları nelerdir?

Portekiz vizesi almak isteyen kişiler aşağıdaki belgeleri ve buna ek olarak seyahat amacına göre gerekli olan diğer belgeleri hazırlamalıdır. Vize için gerekli evraklar şunlardır:

 • Kimlik kartı fotokopisi
 • Nüfus kayıt örneği
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Seyahat belgeleri
 • Vize başvuru formu
 • Pasaport
 • Hesap döküm belgeleri
 • Seyahat amacını açıklayan dilekçe

Portekiz Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

Her ülke vize verirken bazı şartlar aramaktadır. Peki, Portekiz vize başvuru şartları nelerdir?

Portekiz vize talebinde bulunmak için vize başvuru formunu şahsi olarak doldurmanız gerekmektir. Evraklarınızı tamamlarken evraklarınızdan eksik olup olmadığına ve evraklarınızın tarihlerinin güncel olduğuna emin olmalısınız. Çünkü evraklardaki eksiklikler vize işlemlerinizin uzamasına neden olacaktır.

Vize başvuru şartlarından biri de pasaportun son 10 yıl içinde düzenlenmiş olması gerekmektedir. 10 yıldan eski pasaport ile başvuranların talepleri kabul edilmeyecektir.

Portekiz Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vize başvurusunda bulunan kişiler işlemlerin ne kadar sürede sonuçlanacağını merak ederler. Peki, Portekiz vizesi kaç günde çıkar?

Portekiz vize işlemleri ortalama 10- 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak alacağınız vize türüne bağlı olarak bu süre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca bazı durumlarda vize işlemlerinin sonuçlanması uzun sürebilmektedir. Özellikle resmî tatillerde ve konsoloslukların yoğun olduğu dönemlerde işlemleriniz bir süre uzayabilir. Bu nedenle vize başvurularınıza seyahatinizden en az 1 ay önce başlamanız tavsiye edilmektedir. Dosyalarınızda eksik olmamalıdır. Bu durumda yine vize sürecinizi uzatacaktır.

Portekiz Vize Ücretleri

Portekiz vize ücretleri, alacağınız vize türüne bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Vize ücretleri hakkında detaylı bilgi almak için vize merkezlerini arayarak fiyat bilgisi alabilirsiniz. Portekiz Vize İşlemleri Portekiz vize ücretleri şu şekildedir:

Turistik Vize: 110 Euro

Ticari Vize: 110 Euro

Ziyaret Vizesi: 110 Euro

Eğitim Vizesi: 110 Euro

6-12 yaş arası vize: 70 Euro

Portekiz’in Vize İstediği ve İstemediği Ülkeler

Portekiz, 90 günden kısa süren ziyaretlerde Türk vatandaşlarından vize talep etmemektedir. Portekiz’in vize istediği ve istemediği ülkeler bulunmaktadır. Portekiz Gezilecek Yerler Portekiz’e 90 gün süre ile vizesiz giriş yapabilecek bazı ülkeler şunalardır:

 • Avusturya
 • Belçika
 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Hollanda
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre
 • İtalya
 • İzlanda
 • Letonya
 • Lihtenştayn
 • Litvanya
 • Doğu Timor
 • Dominika
 • Grenada
 • Gürcistan
 • Kiribati
 • Kolombiya
 • Marshall Adaları
 • Mikronezya Federal Devletleri
 • Palau
 • Moldova
 • Rusya
 • Sırbistan
 • Ukrayna
 • Birleşik Arap Emirlikleri
 • Peru
 • Saint Lucia
 • Saint Vincent ve Grenadinler
 • Samoa
 • Tonga
 • Trinidad ve Tobago
 • Tuvalu
 • Ukrayna
 • Vanuatu
 • Lüksemburg
 • Macaristan
 • Malta
 • Norveç
 • Polonya
 • Portekiz
 • Slovakya
 • Slovenya
 • Yunanistan

Portekiz Vize Başvuruları Ne Zaman Açılacak?

İsviçre’ye seyahat eden kişilerin merak ettikleri konulardan biri de Portekiz vize başvuruları ne zaman açılacak? Pandemi nedeni ile başvurular bir süreliğine durdurulmuştu. Ancak şu anda bu yasak kalmış ve vize başvuruları yapılabilmektedir.

Portekiz Vize Türleri

Seyahat amacınıza göre farklı vize türleri bulunmaktadır. İsviçre için 8 farklı vize türü bulunaktadır. Seyahatinize çıkmadan önce hangi amaç ile ülkeye gideceğinize karar vermeniz gerekmektedir. Portekiz vize türleri şunlardır.

Portekiz Turistik Vizesi

Portekiz turistlik vizesi, 90 günü geçecek İsviçre gezileri için talep edilen vize türüdür. Portekiz Ziyaretiniz 90 günü geçmeyecekse vize almanıza gerek yoktur.

Portekiz Ticari Vizesi

Portekiz ticari vizesi, ülkeye ticaret amacı ile gelen kişilere verilen vize türüdür. Ülkede 90 günden fazla kalmayacaksanız vize almanıza gerek yoktur. Ancak 90 gün üzeri için vize almanız gerekmektedir. Portekiz’ye ticari amaçla gidebilmek için gidebilmek için İsviçre’de ki kurumdan davet mektubu almanız gerekecektir. Vize başvuru formunuza bu belgeyi de eklemeniz gereklidir.

Portekiz Fuar Vizesi

Portekiz fuar vizesi, Portekiz’e fuar için giden kişilerin aldıkları vize türüdür. Bu vizeyi alabilmek için gerekli evraklar ile konsolosluklara başvurulması gerekmektedir. Portekiz’e fuar gezisi için gidebilmek için Portekiz’de ki kurumdan davet mektubu almanız gerekecektir. Vize başvuru formunuza bu belgeyi de eklemeniz gereklidir.

Portekiz Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi

Portekiz Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi, Portekiz’de akrabası veya yakınını ziyaret etmek isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür. Bu ziyaret 90 günü aşmamalıdır. Portekiz Gezilecek Yerler Aynı zamanda vize başvurusu yapabilmeniz için sizi Portekiz’e davet eden kişiden davetiye mektubu almanız gerekmektedir.

Portekiz Kısa Süreli Öğrenim ve Staj Vize

Portekiz Kısa Süreli Öğrenim ve Staj Vize, Portekiz’e öğrenim ve staj amacı ile giden kişilerin alması gereken vize türüdür. Eğer 90 günden kısa kalacaksanız kısa süreli vize almanız yeterlidir. Ancak 90 günden uzun süre kalacaksanız D tipi uzun süreli vize almanız gerekmektedir.

Portekiz Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferansa Katılım Vizesi

Portekiz Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferansa Katılım Vizesi, Portekiz’de konferanslara ve sportif faaliyetlere katılmak isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür.

Portekiz D Tipi (Uzun Süreli) Vize

Portekiz D Tipi (Uzun Süreli) Vize, Portekiz ziyareti 90 günden uzun sürecek olan kişilerin alması gereken vize türüdür. Gerekli belgelerinizi hazırladıktan sonra belgelerinizi eksiksiz bir şekilde İsviçre konsolosluklarına iletmeniz gereklidir.

Portekiz Transit Vizesi

Portekiz Transit Vizesi, İsviçre üzerinden başka bir ülkeye geçmek isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür. Portekiz Vize İşlemleri Transit vize ile havaalanındaki bölgeyi terk etmemek koşuluyla uçuşunuzu bekleyebilirsiniz.

Portekiz Vize Başvuru Merkezi Nerededir?

Portekiz vizesi alabilmek için belirli konsolosluklara başvurmanız gerekmektedir. İlk kez vize alacak kişiler başvuruları nereye yapması gerektiğini bilmemektedir. Peki, Portekiz başvuru merkezi nerededir?

Portekiz vizesi almak için başvuru yapabileceğiniz konsolosluklar şunlardır:

 • Portekiz Ankara Büyükelçiliği
 • İstanbul Macaristan Konsolosluğu

Konsolosluğa gitmeden önce randevu almayı unutmayınız. Konsolosluklar yoğunluk nedeni ile randevu sistemi ile çalışmaktadır. Randevusuz giderseniz vize işlemleriniz yapılmayacaktır. Gitmeden önce de evraklarınızın eksiksiz ve tarihlerinin güncel olduğundan emin olun. Portekiz Gezilecek Yerler Çünkü dosyadaki eksiklikler vize işlemleriniz uzatacaktır. Vize işlemleriniz herhangi bir aksilik çıkmaması neticesinden 10-15 iş günü içerisinde sonuçlanacaktır. Zaten 90 günden kısa ziyaretler için Portekiz vize istememektedir. Portekiz Vize İşlemleri 90 günü aşan ziyaretlerde vize almak zorunludur.