1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Şanlıurfa Harran Gezilecek Yerler Rehberi

Şanlıurfa Harran Gezilecek Yerler Rehberi
Şanlıurfa Harran Gezilecek Yerler Rehberi
0

Şanlıurfa Harran Gezilecek Yerler Rehberi Harran, arkeolojiye meraklı okuyucularımız için önerebileceğimiz bir yer. Özellikle bölgeye yolunuz düşerse uğramanızı tavsiye ediyoruz. Harran sapağından dönüyorsunuz. Harran’a girer girmez tarihi doku sizi karşılıyor. İlçeye girdiğinizde sağdan ilerleyin. Çevresinden dolaştığınız yer eski Harran evlerinin, kalenin ve höyüğün bulunduğu ada olacak. İçeri girdiğinizde aracınızı kalenin önüne bırakabilirsiniz.

Kümbet evleri 150 – 200 yılı aşkındır kullanılıyor.

Harran kalesi gerçekten çok ihtişamlı bir tarihi eser. Biz gittiğimizde maalesef restorasyon yapılıyordu. Dolayısıyla içine giremedik. İlerlediğinizde, çevrenizde tarihi Harran evlerini görebilirsiniz. Tabelaları izleyerek bölgenin kültürü ve yerel tarihi hakkında pek çok şeyi görebileceğiniz, kümbet evlerin içine girebileceğiniz Harran Kültür Evi’ne mutlaka uğrayın. Eğer gezinizin sonunda buraya uğrarsınız çayınızı ve mırranızı da içebilirsiniz.

Mırra, bir kaç kez demlenerek elde edilen acı kahvedir. Bölgenin diğer yapısı ise dünyanın ilk İslam üniversitesi olarak bilinen kalıntılar. Buraya da girişin kapalı olduğunu hatırlatalım ancak bu haşmetli yapıyı uzaktan da seyretmek ve halen ayakta olan devasa kuleyi görmek çok keyifli. 20-40 kilometre daha güneydoğuya doğru ilerlediğinizde, Bazda Mağaraları, Soğmatar ve Şuayb şehrini de görebilirsiniz. Ama kısıtlı bir zaman için bahsettiğim üç yerin size yeterli olacağını belirtelim.