1. Anasayfa
  2. Bilgi

Seyahat Bütçesi Nasıl Yapılır?

Seyahat Bütçesi Nasıl Yapılır?
Seyahat Bütçesi Nasıl Yapılır?
0

Seyahat Bütçesi Nasıl Yapılır?  Sonunda yıllardır hayalini kurduğunuz o seyahate çıkmaya karar verdiniz. Bir yer seçtiniz ve orayla ilgili her şeyi bir rehber kitaptan veya internetten okudunuz.

Peki bu seyahat ne kadara mal olacak? Seyahat ederken günlük harcamalarınız için ne kadar paraya ihtiyacınız var? Bu tatile ne zaman çıkabilirsiniz?

Seyahat Bütçesi Nasıl Yapılır?

Seyahat masrafları nasıl seyahat etmek istediğinize bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir, bu nedenle erkenden bir seyahat bütçesi yapmak önemlidir. Seyahat Bütçesi Nasıl Yapılır? İşte seyahat için nasıl bütçe ayıracağınız ve hayalinizdeki tatile nasıl çıkacağınız.

Büyük Ulaşım İçin Bir Bütçe Oluşturun

Tatil yerinize gitmeniz gerekiyorsa ve evden sadece birkaç saat uzaktaysanız, bu bütçenizin büyük bir bölümünü oluşturabilir.

Yazının alt kısmındaki örnekte, seyahat bütçesinin neredeyse yarısını uçak biletinin oluşturduğunu görebilirsiniz. Ne kadara mal olacağına dair bir tahmin almak için araştırmanıza buradan başlayın. Ucuz uçuşlar bulmak, seyahat bütçenizi büyük ölçüde azaltacaktır.

Seyahat Bütçesi Nasıl Yapılır?
Seyahat Bütçesi Nasıl Yapılır?

Bir kıtadan diğerine gidiyorsanız, bu uçak biletlerine bakmak anlamına gelebilir. Daha kısa mesafelere seyahat edecekseniz, sizin için en iyisinin ne olduğunu görmek için diğer ulaşım türlerine bakmanızda fayda var.

Diğer Ulaşım İçin Bir Bütçe Oluşturun

Hedefinize vardığınızda ulaşıma ihtiyacınız olabilir. Çoğu durumda toplu taşıma iyi bir seçenektir çünkü daha ucuzdur ve size daha fazla yerel farkındalık sağlar.

Biletinizin ne kadara mal olduğunu öğrenmek için gideceğiniz şehirde toplu taşıma için internette arama yapın. Havaalanından veya şehir merkezinden taksiye binmeniz gerekebileceğini düşünüyorsanız, taksiye de binmeyi düşünün.

Seyahat planınızda birden fazla şehir mi var? Bir yerden diğerine seçenekleri keşfedin. Otobüs, tren ve tekne fiyatlarını internette bulmak genellikle kolaydır. Bu masrafları seyahat bütçenize ekleyin.

Bir Konaklama Bütçesi Oluşturun

Nerede yaşamak istediğinize bağlı olarak, konaklama da bütçenizin büyük bir bölümünü oluşturabilir. Otel, pansiyon, misafirhane veya kiralık daire gibi tercih ettiğiniz konaklama türünü belirleyin, ziyaret etmek istediğiniz bölgelerdeki yorumları okuyun ve fiyatları kontrol edin.

Orada kalacağınız gece sayısıyla çarptığınızdan emin olun. Unutmayın, kalmak istediğiniz yeri tam olarak seçmek değil, ziyaret edeceğiniz destinasyondaki konaklama maliyetini bilmek önemlidir.

Bir Yemek Bütçesi Oluşturun

Ne kadar harcayacağımı tahmin etmekte en zorlandığım alan genellikle yemek. Ama nereye gideceğini bir düşün.

Batı Avrupa, Avustralya veya Yeni Zelanda’ya seyahat ediyorsanız, dışarıda yemek yemek ABD veya Kanada’dakiyle hemen hemen aynı, hatta belki biraz daha pahalı olabilir. Seyahat Bütçesi Nasıl Yapılır? Güney Amerika’ya veya Güneydoğu Asya’ya gidiyorsanız, çoğunlukla daha ucuzdur.

Ayrıca, pahalı turistik yerlerde yemek yemezseniz, bundan çok daha ucuza yiyebilirsiniz. ABD dışındaki çoğu yerde ücretsiz yedeklerin mevcut olmadığını unutmayın.

Yemek bütçenizi daraltmaya çalışıyorsanız, kahvaltı dahil bir otel veya han arayın. Mutfağı kullanabileceğiniz bir daire kiralamayı düşünün.

Market alışverişi yapıp sadece birkaç kez pişirip kahvaltınızı her zaman dairenizde yapsanız bile seyahat bütçenizden tasarruf edebilirsiniz.

Etkinlik Bütçesi Oluşturun

Tatillerde herhangi bir gezi yapmayı planlıyor musunuz? Müzeler, parklar, harabeler veya diğer turistik yerler için ücret alınıyor mu? Tüplü dalış veya sıcak hava balonu turu gibi daha pahalı bir şey yapmayı mı planlıyorsunuz?

Bu seyahat masraflarını ekleyin ve neyin dahil olduğunu ve neyin olmadığını bildiğinizden emin olun.

Seyahat ederken alışveriş yapmayı sever misiniz? Sadece birkaç kartpostal satın almak istiyorsanız, burada çok para harcamanıza gerek yok.

Ancak Paris’e gidiyorsanız ve özel tasarım bir alışveriş çılgınlığına gitmek istiyorsanız, seyahat bütçenizde bolca yer bırakın.

Seyahat Harcamalarınızı Takip Edin

Seyahat ederken harcamalarınızı takip etmek iyi bir fikirdir. Bu, orijinal bütçenizin ne kadar doğru olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Belki yiyecek harcamalarınızı hafife aldınız ya da aktivitelere daha fazla harcayacağınızı düşündünüz.

Bu sayede seyahat ederken harcama alışkanlıklarınızı daha iyi anlayacaksınız. Daha sonra bu bilgiyi alabilir ve bir sonraki seyahatiniz için daha iyi bütçe ayırmak için kullanabilirsiniz.

Giderleri takip etmek için Trail Wallet – Travel Budget & Expense Tracker uygulamasını kullanabilirsiniz ve ne kadar kullanışlı olduğunu gerçekten göreceksiniz. Seyahat Bütçesi Nasıl Yapılır? Evdeki harcamalarımı takip etmek için bile kullanabilirsiniz. Seyahat harcamalarınızı takip etmenin kolay bir yolunu arıyorsanız kesinlikle tavsiye edilir.

Gerçekçi bir seyahat bütçesi oluşturmak, tatilinizi planlamanın önemli bir parçasıdır. Bu, karşılayabileceğiniz bir seyahat olup olmadığını bilmenizi sağlar. Umarım hayalinizdeki yolculuğun aslında elinizin altında olduğunu anlarsınız. Ama değilse, ne kadar tasarruf etmeniz gerektiğini bileceksiniz.

Ayrıca, seyahat maliyetlerini azaltmak için maliyetleri nerede azaltabileceğiniz konusunda size bir fikir verir. Seyahat Bütçesi Nasıl Yapılır? Bir hesap tablosu hazırlayın veya bir hesap makinesi edinin, sayıları toplayın ve tatilinizi ayırtın!