1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Siirt Gezi Rehberi

Siirt Gezi Rehberi
Siirt Gezi Rehberi
0

Siirt Gezi Rehberi Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Siirt şehri için Siirt nasıl bir yer diye merak ettiyseniz; tarihi yerleri, turizm faaliyetleri ve doğal güzellikleri ile ününü duyurmuş olan bir şehirdir. Şırnak, Mardin, Bitlis, Batman ve Van ile komşudur.

Siirt Nerede?

Türkiye’nin Güney Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Siirt, batısında Batman, güneyinde Şırnak ve Mardin’e doğusunda Van’a komşu olan bir ilimizdir. Engebeli bir araziye sahip olan Siirt Çerrand dağı, Herakol dağı ve Bekovi dağına ev sahipliği yapıyor. Bu dağlar Hakkari dağları ile birleşiyor.

Siirt Gezilecek Yerler

Anadolu’nun ve Mezopotamya’nın tam ortasında kalan Siirt’ in birçok tarihi ve gezilecek yerleri bulunmaktadır. Cilalı taş devrinden bu yana birçok birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Siirt Gezi Rehberi Siirt’ e giderek o topraklarda gezerken bu dönemlere gidip tarihi yeniden ve yerinde yaşayabilirsiniz. Doğasıyla, şifalı sularıyla, tarihi ile gezilecek birçok yer bulunmaktadır.

  • Saat Kulesi
  • Ulu Cami
  • Veysel Karani Türbesi
  • Botan Mağaraları
  • Cumhuriyet Cami
  • Dervin Kalesi bunlardan sadece bir kaçıdır.

Siirt Ne Zaman Gidilmeli?

Karasal iklime sahip olan Siirt yaz aylarını sıcak ve kurak geçirmektedir. Güney Doğu Anadolu projesinden sonra İlkbahar da aylar yağmurlu geçer. Gece ve gündüz sıcaklık farkı fazla olan bölgelerde kış ayları özelliklerini diğer mevsimler kadar belli etmez. Siirt Gezi Rehberi Sizler de gitmeden önce günlük hava durumunu kontrol ederek önceden önlem alabilir ve hazırlıklarınızı bu şekilde yapabilirsiniz.

Siirt Nerede Kalınır?

Siirt’ de konaklama seçenekleri diğer turistlik şehirlere göre daha azdır. Siirt’te Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan onaylı ”işletme belgeli” konuklama tesisi bulunmuyor ama yine de Belediye belgeli tesisler bulunmaktadır. Kalacak yerleri ayarlarken bunları göz önünde bulundurabilir fiyat olarak da en uygun seçenekler arasında olan Öğretmen evinde konaklayabilir aynı zaman da akşamları da tesisin restoranında yemek yiyebilirsiniz.

Belediye belgesi olan otellerden bir kaçı şunlardır;

Vatan Oteli, Otel Erdef, Büyük Otel, Özer Oteli konaklamak için tercih edebilirsiniz. Daha fazla imkanı, ve daha fazla odası bulunan başka bir otel tercih etmek isterseniz Barden Hotel/Spa’yı tercih edebilirsiniz.

Misafirlerine sunduğu olanaklardan ve Siirt’ in ana caddesi olan Hükümet Caddesinde bulunduğu için otel fiyatları diğer otellere göre biraz daha pahalı olabiliyor. Şehirdeki tek büyük Otel olması sebebiyle daha çok tercih ediliyor. Siirt Gezilecek Yerler  Otele gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız sizi olumsuz durumlardan kurtarıyor. Oteller ve Öğretmen Evleri dışında şehirde başka yerde konaklamak için herhangi bir seçenek bulunmuyor. Konuk evleri, pansiyonlar ve gecelik olarak kiralanabilir evler ve Polis Evi de tercih edilebiliyor.

Siirt Gece Hayatı

Siirt’ in gece hayatı daha çok merkezde yaşanıyor. Çay bahçeleri ve kafeler daha çok tercih ediliyor ama bunu yanında Siirt’de bar, disko tarzı eğlence mekanları çok azdır.