1. Anasayfa
  2. Bilgi

Tatil Planı Nasıl Yapılır

Tatil Planı Nasıl Yapılır
Tatil Planı Nasıl Yapılır
0

Tatil Planı Nasıl Yapılır ve Bir başka deyişle, Tatil Planını en iyi şekilde nasıl yaparsınız? Bu yazımızda, tatil planınızı nasıl yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Tatil Planı Nasıl Yapılır

Öncelikle Dünya’da gezilecek çok fazla yer var. Tatil Planı Nasıl Yapılır Gerek yurt içi, gerek yurt dışı çok fazla imkan bulunduğundan dolayı öncelikle tatilinizi yurt içinde mi, yoksa yurt dışında mı olacağını kararlaştırmalısınız. Bütün bir yıl yoğun iş temposundan sonra kısa bir tatil hem bünyenize hem de mental sağlığınıza çok iyi gelecektir. Gelin bakalım iyi bir tatil planı nasıl yapılıyor

1. Öncelikle gitmek istediğiniz rotayı seçin

Nasıl bir tatil istiyorsunuz? Kum, plaj, deniz mi, yoksa gezi içerikli bir tatil mi? Ya da daha farklı bir tatil konsepti mi hayal ediyorsunuz? Belki bir kültür turu olabilir veya daha önceden hiç gitmediğiniz bir 5 yıldızlı otele gidip, otel imkanlarını sonuna kadar kullanarak tatilin keyfini çıkartabilirsiniz.

2. Gideceğiniz ili, ilçeyi ve kalacağınız yeri araştırın.

Bu konu, özellikle hiç gitmediğiniz bir yere yapacağınız tatil planı için geçerli. Tatil Planı Nasıl Yapılır Eğer daha öncesinde gitmiş olduğunuz bir yer varsa, önceki deneyimlerinizi düşünerekten daha az araştırma yapmanız yeterli olabilir. Ancak ilk defa yeni bir yerler keşfedecekseniz gideceğiniz yeri mutlaka iyi araştırın.

  • Hava sıcaklığı nasıl? Örneğin bahar döneminde gidecekseniz ve polene alerjiniz bu yer sizin için uygun mu?
  • Gideceğiniz yerde ne gibi imkanlar var?
  • Kalmayı düşündüğünüz yer nasıl olmalı?
  • Bir otel mi, yoksa bir villa mı? Ya da kiralık bir tekne mi?
  • Kalacağınız yerin civarlarındaki imkanlar beklentilerinizi karşılıyor mu?
  • Bu soruların sayısını arttırmamız mümkün. Ancak genel itibarı ile düşünmeniz gereken şey, tatil için gideceğiniz yerin nasıl bir yer olduğunu önceden araştırıp öğrenmeniz olacaktır.

3. Ulaşımı nasıl sağlayacaksınız?

Eğer yaşadığınız aynı ilde tatil yapmayı planlıyorsanız muhtemelen ulaşım konusu çok önemli bir başlık değil. Ancak yaşadığınız konumdan farklı bir yerde tatil planı yaptıysanız veya yurt dışı tatil planınız varsa ulaşım konusu büyük önem taşıyor.

Uçakla mı gideceksiniz? Arabayla mı? Yoksa otobüsle mi? Ya da daha farklı bir alternatif ulaşım aracını mı kullanacaksınız? Saydığımız her bir ulaşım aracı aslında tatil planınızı da şekillendirmiş oluyor. Tatil Planı Nasıl Yapılır Örneğin uçakla İstanbul’dan Antalya’ya gidecekseniz ve Kemer bölgesinde tatil planı yaptıysanız muhtemelen araba kiralamanız da gerekecek.

Tatil Planı Nasıl Yapılır
Tatil Planı Nasıl Yapılır

Çünkü Antalya havalimanı şehir merkezine biraz uzak ve Kemer bölgesi de şehir merkezinden uzakta yer alıyor. Haliyle tatil planınıza araba kiralama seçeneği de eklenmiş oldu. Ve bu durumda uçakla seyahat etmiş olacaksanız, bu da paralelinde uçaklardaki bagaj kurallarını hatırlamanıza sebep olmalı. Eğer business sınıfında seyahat edecekseniz bagaj hakkınızın 30 kilogram olduğu, ekonomi sınıfında bir uçak bileti alacaksanız da bagaj hakkınızın 15 kilogramdan başlayacağı bilgisini öğrenmelisiniz.

Konuyla ilgili en doğru bilgiyi havayolunu arayarak alabilmenizle beraber, eğer bavul verme gibi bir düşünceniz yoksa bu sefer el bagajlarındaki sıvı kısıtlaması limiti (100 ml) olduğunu hatırlamalısınız. Tatil Planı Nasıl Yapılır Seçeceğiniz ulaşım aracı bu saydığımız durumlarda olduğu gibi seyahat planlarınızda şekillendirmelere yol açabilir.

Tatil Planı Nasıl Yapılır
Tatil Planı Nasıl Yapılır

İstanbul’dan Antalya’ya arabayla gitme fikrinde ise, saatler süren bir otomobil yolculuğu yapacağınız için tatilinizin ilk gününün bir kısmı yolda ve yorgun geçmiş olacak. Bunları göz önünde bulundurarak tatil sürelerinizde değişiklik yapmanız bile mümkün.

Öte yandan uçak yolculuğunda ise, Kemer bölgesinde kaldığınızı varsayarsak, havalimanının otele olan uzaklığı çok daha fazla olacağı için otelden erken ayrılmanız veya dönüş biletinizi akşam saatlerine almanız daha mantıklı olabilir.

Ulaşım konusunu da hallettiğiniz zaman aslında her şey tamamlanmış oluyor, gerçi son bir nokta kaldı! O da bavullarınızı hazırlama vakti oluyor. Şimdiden iyi tatiller diliyoruz. Tatil Planı Nasıl Yapılır Sizin tatil rotanız neresi oldu? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Önerilen Yazı : Seyehat Bütçesi Nasıl Yapılır?