1. Anasayfa
  2. Haberler

Turizm Dönüş Planı Nedir

Turizm Dönüş Planı Nedir
Turizm Dönüş Planı Nedir
0

Turizmin Canlandırılması Turizm Dönüş Planı Nedir 2016 senesinde yaşanan terör olayları Türkiye’de turizmi olumsuz yönde etkilemişti. Sektörel açıdan oldukça önemli bir gelir kaynağı olan turizmim yeniden canlandırılması ve milli gelir açısından kazançlı bir sektör olmaya devam etmesi için bir dizi önlem alınmıştı. Alınan bu önlemlerin meyvesi kısa zamanda toplanmaya başladı ve turizm sektörü bu badireyi olabilecek en az hasarla atlattı. Peki, turizmin yeniden canlandırılması ve milli gelir açısından kazançlı bir sektör olmaya devam etmesi için alınan bir dizi önlemi kapsayan turizm dönüş planı neleri kapsıyor?

Turizm Dönüş Planı Nedir

 

Güvenlik Sağlanmıştır Turizm eylem planı, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından, Çankaya Köşkü’nde yapılan bir toplantıyla, basına ve kamuoyuna duyurulmuştur. Davutoğlu, İstanbul ve Ankara’da yaşanan terör olaylarının, Paris’te yaşanan terör olaylarından, daha büyük ya da daha fazla olmadığını bildirmiş, Paris’te olağanüstü önlemler alınırken, İstanbul ve Ankara’da, olağanüstü önlem alma ihtiyacı hissetmediklerini de eklemiştir. Sivil Toplum Örgütleri, siyasi partiler ve turizm sektörü el ele verirse, Türkiye’nin güvenli bir ülke olmadığına dair oluşan intibaının, kısa sürede hükümsüz kılınacağından da bahseden Davutoğlu, turizm dönüş planını bu toplantı sırasında açıklamıştır.

A Grup Acentelere Sunulan Olanaklar

Turizm eylem planı kapsamında, turist getiren, A grup turizm acentelerine, bir dizi olanak ve ayrılacak tanınmıştır. A Grup Acentelere Sunulan Olanaklar A grup turizm acenteleri, getirdikleri her turist için teşvik ödemesi almaktadır. Bunun yanında, belirli bir turist kotasını aşan A grup turist acenteleri, düşük faizli kredi kullanma imkanı da bulmaktadır. Bu acenteler ödemelerini zamanında yapamadıkları takdirde, ek süre ve yapılandırmada kolaylıklar uygulanacaktır.

Konaklama İşletmelerine Destek

Deniz turizmi işletmecileri, işletmelerini yenilemek istedikleri takdirde, kendilerine gereken kolaylık sağlanmaktadır.Turizm Dönüş Planı Nedir Çevreye duyarlı konaklama tesislerine verilen enerji desteğine, su, atık ve katı atık bedelinde düşük fiyat uygulaması da eklenmiştir. Konaklama İşletmelerine Destek Kültür Ve Turizm Bakanlığı’ndan kiralanmış konaklama işletmelerinin kira ve ciro payı ödemelerine, erteleme ve taksitle ödeme gibi imkanlar sağlanmıştır.