1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Uşak Gezi Rehberi

Uşak Gezi Rehberi
Uşak Gezi Rehberi
0

UŞAK’TA GEZİLEBİLECEK YERLER

Uşak Gezi Rehberi Her ili adeta cennetten bir köşe olan güzel ülkemizin Uşak şehri, görülmeye değer güzellikler barındırmaktadır. Sizler için bu güzelliklerden birkaç tanesini listeledik.

ESKİ UŞAK EVLERİ/ TARİHİ UŞAK EVLERİ

Tarihi Uşak Evleri, iki katlı yapılmış evlerdir. Birinci katları taştan ikinci katları ise ahşaptan yapılmış olan bu şirin evler, Karaağaç Mahallesi, Kurtuluş Mahallesi, Aybey Mahallesi ve Işık Mahallesi’nde bulunmaktadır.

Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan ve Uşak’ın simgesi haline gelmiş tarihi evlerden 86 tanesi Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır. Uşak’ın gezilecek en güzel yerlerinden biridir.

ATATÜRK VE ETNOGRAFYA MÜZESİ

Atatürk ve Etnografya Müzesi,1890’lı yıllarda Kaftancızadeler olarak tanınan bir Uşak ailesi tarafından yaptırılmıştır. Uşak Gezi Rehberi Kurtuluş Savaşı sırasında karargah olarak kullanılan bu binada Atatürk konaklamıştır. Ayrıca Atatürk, Yunan ordusu başkomutanı Trikopis’i yine bu binada karşılamıştır. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra 1970’li yıllarda kamulaştırılmış olan bina 1978 yılında müze olarak hizmete açılmıştır.

ULUBEY KANYONU

Adından da anlaşılacağı gibi Ulubey ilçesinde bulunan Ulubey Kanyonu, dünyanın en büyük ikinci kanyonu olma özelliğini taşımaktadır. Ulubey Kanyonu, Banaz Çayı ve Ulubey Çayı boyunca devam eden büyük bir kanyon ile bu kanyona bağlanan birçok küçük kanyondan meydana gelmiştir. Uzunluğu 45 km, genişliği 50-100 metre arasında değişen, derinliği 170 metre olan bu kanyon merkeze 30 km uzaklıkta konumlanmaktadır. Macerayı sevenlerdenseniz veya yeni heyecanlar yaşamak isterseniz, bir rota belirleyip doğa yürüyüşü yaparak kanyonu keşfe çıkabilirsiniz.

UŞAK KENT TARİHİ MÜZESİ

Günümüzde müze olarak hizmet veren Uşak Kent Tarihi Müzesi’nin, eski TEK Binası olduğunu ve burada elektrik üretildiğini biliyor musunuz? Ülkenin ilk elektrik santralinin yer aldığı bu yer, yaklaşık 4 yıl önce müze haline getirilmiştir. Daha sonra Uşak Kent Tarihi Müzesi olarak faaliyete başlamıştır. Modern sunumu ve anlatım teknikleriyle Uşak’ın tarihini, yöre insanının yaşamını ve kültürünü bizlere gösteren müzede on bir adet oda yer almaktadır. Tarihi yansıtan yerler görmeyi seviyorsanız bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

ÖRENCİK KAPLICASI

Uşak’taki önemli kaplıcalar arasında yerini alan Örencik Kaplıcası, yıl içerisinde yerli ve yabancı pek çok turisti ağırlamaktadır. Örencik Kaplıcası’nda, kadın ve erkek hamamları bulunmaktadır. Kaplıca suyunun sıcaklığı 38 derece olmakla birlikte karaciğer, mide, cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.

ATAPARK

Şehir merkezine bağlı Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan Atapark, yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği lokasyonlardan biridir. Uşak Gezi Rehberi Atapark’ta kafeler, çay bahçeleri ve oyun alanları yer almaktadır. Son derece modern ve renkli bir mimarisi olan parkta, mola vermek çok güzel olacaktır. Dilerseniz ziyaret edebilirsiniz.