1. Anasayfa
  2. Bilgi

Work and Travel Nedir ?

Work and Travel Nedir ?
Work and Travel Nedir
0
Work and Travel Nedir ? Yurt dışına çıkmak her Türk gencinin hayali oldu. Ekonomik sıkıntılar, alım gücü gibi şeyler bunun başlıca sebeplerinden gibi görünüyor. Peki ya yurt dışına çıkmak için hangi yollar mevcut. İşte yurt dışına çıkmak kullanılan yollardan bazıları…

Work&Travel NEDİR ?

Work&Travel 1961’de Birleşik Devletler Dışişleri Bölümü tarafından Amerika Birleşik Devletlerinin işçi sıkıntısını gidermek için yürürlüğe koyulmuş etniksel değişim uygulamasıdır. Türkçe “Çalış ve Gez” anlamına gelmektedir. Programın birçok avantajı vardır. Farklı ülkelerden gelen öğrenciler kültürel anlamda insan ilişkilerini geliştirebilirler. Bu sayede İngilizce dilini kavrayabilir,dili duyarak hissederek öğrenebilirler. Yeni iş kapıları açılır. Amerika’daki işverenler de ucuz iş gücü sayesinde daha çok kar edebilir.

BAŞVURU SÜRECİ

Work and Travel programına başvurmak için bazı şartlar vardır. Öncelikle 18-26 yaş aralığında olmak ve  tam zamanlı yükseköğretim kurumu öğrencisi olmak şarttır. Okul ortalamasının da en az 2.00 olması gereklidir.

Öğrenciler ilk olarak bir Work and Travel firmasına başvurmalıdır. Bu firmalar Amerika’da bir firma ile anlaşır. Öğrenci, iş anlaşması, öğrenci belgesi, fotoğraf, pasaport fotokopisi gibi belgeleri iletmekle yükümlüdür.

Öğrenci eksiksiz vize ve evraklarla anlaştığı şirketin aldığı randevu ile Ankara Büyükelçiyi veya İstanbul Amerika Birleşik Devletleri  Baş Konsolosluğu’na başvurmalıdır.

Work and Traveld Programında Konaklama

Konaklamayı İşverenler üstlenmektedir

WORK AND TRAVEL ÜCRETİ

WAT firmalarına 1900 dolar ile 2400 dolar arasında bir miktar ödenir. Bunun yanında konsolosluğa 170 dolar civarında vize başvuru ücreti ödenir. Bu masraflara yol ücreti ve oraya gidildiğinde harcanacak para dahil değildir.

WORK AND TRAVEL PROGRAMINDA HANGİ EYALETLERE  GİDİLEBİLİR ?

  • FLORIDA
  • NEWYORK
  • VIRGINIA
  • WISCONSIN
  • NEW JERSEY
  • COLARADO

     ORADA PARA NASIL VERİLECEK ?

Maaşlar orada senet şeklinde verilir. Bu yüzden oraya gidildiğinde bir banka hesabı açmak yararlı olur.

Work and Travel çoğunlukla kültürel değişim üzerinedir. BD’ye başka umutlar ile giderseniz hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Work and Travel Nedir ? Uçuk rakamlar kazanmak zordur. Ama yeni yerler görmek, kültürü geliştirmek, dili ana dil seviyesine kadar çıkarmak için belki de dünyanın en verimli uluslararası programıdır. Bugüne dek farklı ülkelerden binlerce kişi katılmıştır ve katılmaya da devam edecektir