1. Anasayfa
  2. Genel

Yuvacık Gezi Rehberi

Yuvacık Gezi Rehberi
Yuvacık Gezi Rehberi
0

Yuvacık Nerede? Sanayi şehrimiz olan Kocaeli’nin doğal mekanlarından Yuvacık ilçesi gerek barajı gerek yeşil alanlarıyla çok tercih edilen bir mekandır. Genelde hafta sonları aileler, şehrin üniversite öğrenciler, turistler olmak üzere birçok kişi buraya geliyor.

Yuvacık Gezilecek Yerler

Türkiye’nin fauna ve flora bakımından oldukça zengin olan Beşkayalar Tabiat Parkı gezebileceğiniz yerler açısından bir tercih olabilir. Yuvacık Gezi Rehberi Bu park oldukça büyük olan 1600 hektarlık bir alana yayılmıştır. Beşkayalar Parkı yürüyüş, gezi, kamp gibi aktiviteler de yapabilme imkanı sunuyor. Parkta iki adet olmak üzere mağara da bulunuyor. Bu mağaraların birinde şelale diğerinde ise göl vardır.

Burada dilediğiniz fotoğrafları çekebilirsiniz. Yuvacık’ta gidebileceğiniz bir başka mekan olan Menekşe Yaylaları yemyeşil doğası ile gelenlere unutulmaz anlar yaşatıyor. Yuvacık Nerede? Doğa sporları, bisiklet, yürüyüş, kamp yapabilir ve gece yıldızları izleyebilirsiniz. Bunların yanı sıra Kazan Dere ve Aytepe’de Yuvacık denince ilk akla gelenlerdendir. Bu nokta bir parkurun başlangıç noktasıdır ve yürüyüş, ATV, Paintball gibi sporlar da yapabilirsiniz.

Yuvacık Nerede?

En çok tercih edilen bir diğer mekan ise Yuvacık Barajı ve yakınındaki piknik alanıdır. Barajın ismini farklı olarak da duymuş olabilirsiniz. Kiraz Dere Çayı üzerinde kurulduğu için adı Kirazlı dere Barajı olarak da geçmektedir. Eskiden barajı iki büyük vadinin birleşimine inşa etmişlerdir. Barajı geçtikten sonra Yuvacık’a çıkıyorsunuz. Burada yol üzerinde çeşitli balık, kahvaltı tarzı lokantalar da mevcuttur.

Piknik alanı olarak bahsettiğimiz Çamlık Tepe doğaya kavuşacağınız ve dinlenebileceğiniz harika bir alandır. Piknik yapma amacı ile geldiyseniz mangal yapılıyor. Tepenin üstünde ise bir restoran vardır. Tepe demişken buradan İzmit’i ve Yuvacık’ı seyretme imkanınız da vardır. Bisiklet sürmeyi seviyorsanız İzmit ile arası 34 km olup buraya üniversite öğrencileri turlar düzenlemektedir.

Yuvacık Ne Zaman Gidilmeli?

Yuvacık gerek yeşillik gerek doğal alanlarıyla bir sürü gezilecek yer barındırıyor. Yuvacık Nerede? Doğanın canlanmaya başlamasıyla gidebileceğiniz Yuvacık kış ayları dışında genelde gidebilmeniz için imkan sunuyor. Şehir hayatından sıkılanlar için İstanbul ve Sakarya gibi şehir dışından da ziyaretçisi fazla oluyor.

Yuvacık Nerede Kalınır?

Yuvacık Yakacık’ta bulunan Eraslan Tatil Köyü kalabilmeniz için iyi bir tercih olabilir. Burası bir aile tarafından işletilmektedir. Bulunan evler bungalov tipi ve içleri lambri kaplıdır. Evin iç dizaynı sizi sanki bir dağ evindeymişsiniz havası verme üzerine dizayn edilmiştir. Fakat gerçekten de bir dağ evinden kalmak istiyorsanız bunun için de Karaca Dağ Evi sizin için iyi bir tercih olabilir. Yuvacık Başiskele’de bulunan Karaca Dağ Evi kayın, ceviz ve ardıç ağaçlarından yapılan evlerde doğanın içinde kalmanıza olanak sağlıyor. Kendiniz kamp yapmak istiyorsanız bahsettiğimiz gezilecek yerlerin kamp olanaklarından faydalanabilirsiniz.

Yuvacık Gece Hayatı

Havanın güzel olduğu günlerde temiz hava eşliğinde gece yürüyüş, çay keyfi, mangal, balık, bisiklet, kamp yapma gibi birçok faaliyet yapabilirsiniz.