1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Adıyaman Gezi Rehberi

Adıyaman Gezi Rehberi
0

Adıyaman Gezi Rehberi Adıyaman oldukça kültürel ve tarihi bir mirası içine barındıran ilimizdir. Dolayısıyla Asurlular, Makedonlar ve Persliler gibi farklı birçok egemenlikler görüp izlerini taşımıştır. Aynı zamanda birçok farklı devletlerin önemli bir şehri olmayı başarmıştır.

Adıyaman Gezi Rehberi 

Adıyaman Gezilecek Yerler

Her yeri tarih kokan şehrimizi yolunuz düştüyse gezmeden gitmeyin.

Nemrut Dağı Milli Parkı

Nemrut dağı eski volkanik bir dağ olup 2134 metre yüksekliğindedir. Ayrıca dağın tepesinde bulunan ve koruma altında olan birçok antik heykel olup bu heykeller dünyada ün kazanmış heykellerdir.

Heykeller Kommagene Kralı olan Antiochus tarafından milattan sonra 62’de inşa edilmiş olup her heykel ortalama 10 metre yüksekliğindedir. Yapılar Helenistik döneme ait olup ve o dönemin imkanları göz önünde bulundurulduğunda tam bir mimari harikasıdır ve dolayısıyla tarihte iz bırakmıştır. Türkiye’de en fazla ziyaret edilen yer olmaya da devam etmektedir.

Karakuş Tümülüsü

Tümülüs genel olarak mezar ve ya mezarlık olan tepeciklere denmektedir. Toprak üst üste yığılarak oluşturulur. Türkçede yaygın olarak ”höyük’ olarak kullanılır.

Bu mezar yine Kommagene Kralı II. Mithradates’in annesi adına yaptırdığı anıttır. Karakuş ismini Anıt mezarının üst kısmında bulunan kartal heykelinden dolayı almıştır. Tümülüs’te sadece kralın annesinin değil diğer aile üyelerinin de anıt mezarları yer almaktadır.

Arsemia Ören Yeri

Burada bulunan kabartma da Yunan yarı tanrısı olan Herkül ve Kommagene Kralı II. Mithradates el sıkışmaktadır. Arsemia şehri Kommagene halkının atası olan Arsemez tarafından milattan önce 2. yüzyılda kurulmuştur. Ayrıca ören yerinde Kral Mithridates’in mezarı, Grekçe olan yazıtlar, Kral sarayı ve tanrılara yapılmış bir tapınak da yer almaktadır. Ören yerine ulaşım için Nemrut Dağı Milli Parkının içinden yaklaşık 20 km gitmek gerekmektedir.

Adıyaman Nerede?

Adıyaman Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Malatya, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa ve Diyarbakır ile komşudur.

Adıyaman Ne Zaman Gidilmedi?

Adıyaman mevsim şartları nedeniyle genellikle mayıs ile eylül ayları arasında ziyaret edilmektedir.

Adıyaman Nerede Kalınır?

Şehirde birçok konaklama seçeneği vardır. Konaklama yönünde bir sorun yaşamamakla birlikte bütçenize uygun pansiyon ve ya otelleri hemen hemen her yerde bulabilirsiniz.

Adıyaman Gece Hayatı

Gece hayatını sevenler için Adıyaman’dan üzücü bir haber var. Şehir genellikle sakin bir yapıya sahip olup aile hayatı çoğunluktadır. Bu durum gece hayatına da doğrudan etki yapmaktadır.

Hava karardıktan sonra yapabileceğiniz bir imkan şehir de bulunmayacak kadar azdır. Şehir merkezinde bir kaç tane bulunan türkü ar veya kafe yer almaktadır ve bu da olan eğlence mekanlarının hepsini kapsamaktadır. Kısaca halk hava karardığında evlerine çekilmektedir. Genel olarak halk dışarda herhangi bir mekan da toplanmak yerine evlerinde toplamayı tercih etmektedir. Dolayısıyla da eğlence mekanları tercih edilmiyor. Gece hayatına önem verenler için ideal bir şehir olmayacaktır.