1. Anasayfa
  2. Genel

Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
0

Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler Memlekete giderken ve ya güzel bir yol macerası için tercih edilir doğu ekspres treni. Güzergâhında sırasıyla Ankara, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve son olarak Kars gibi doğunun en güzel illeri yer alır. Ara ve ana duraklardan oluşur trenin durması.

Ana duraklarda 10 ve ya 15 dk. kadar bekleme yapabilir ancak ara duraklarda beklemesi bir kaç dk. kadardır. Ara duraklarda hızlı hareket etmek gerekir. İçinde uzun süre seyahat etmenizi sağlayacak ekipmanlar mevcuttur. Yiyecekler, yatak ihtiyacı gibi.

Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Her şeyin bir püf noktası vardır. Bunları bildiğiniz zaman normalinden daha da güzel seyahat etmiş ve memnun olursunuz. Burada Doğu eksprese binmeden önce bilmeniz gerekenlerden biraz bahsetmek istedik. Bu sayede bilet alırken planlamanızı ona göre yapabilirsiniz.

Doğu Ekspresi

  1. Oturma Planı

Doğu ekspreste üç tür oturma planı vardır. Bunlar;

4’ lü kuşetli oda. Burada karşılıklı 4 kişi rahat bir şekilde

oturabildiği gibi, ihtiyaç halinde üstten 2 yatak açılabiliyor. Burada sadece 2 kişi almak istiyorsanız, alamıyorsunuz. Diğer 4 koltuğu da almanız gerekiyor. Ayrıca 2 kişi 4 koltuk alsa ve daha sonra diğer arkadaşları da bizde gelelim dese, buda kabul edilmiyor. Sonrasında eklemeler kabul edilmiyor.

Yataklı oda. Uzun yolculular için dizayn edilmiştir. Âdeta bir

otel odasında bulunabilecek her şey mevcuttur.

2 + 1 koltuklar. Bu koltuklu bölüm aynı otobüste olduğu gibi

yanyana iki boşluk ve bir koltuk vardır.

  1. Biletleri Nereden Temin Edebiliriz?

Biletlerinizi devlet demiryollarının internet sitesinden ve ya TCDD Taşımacılık AŞ. den E- bilet bölümüne girerek te alabilirsiniz. Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler Eğer iyi bir internet kullanıcısı değilseniz, garlardaki gişelerden de bilet temin edebilirsiniz. Aynı zamanda bu yöntemlerle bir sebeple bilet temin edemiyorsanız sadece Doğu ekspres bileti satan acentalar vardır. Bu acentalara giderek te bilet alabilirsiniz.

Tavsiye edilen bilet alış şekli internet aracılığı ile olandır. Çünkü internette alınan biletler son 15 dk. ya kadar geri iade edilebiliyor. Ancak gardan alındıysa bu süre 30 dk. nın altına inmiyor.

  1. Fiyatlar

Fiyatlar devlet demiryolları ve acentalar arasında değişebiliyor. Acentalar daha pahalı olabilir. Burada devlet demiryoluna göre fiyatlandıracak olursak, İzmir mavi trende 2 + 1’ de fiyatlar 51.50 tl’ dir. Yataklı odada tek kişi fiyatı 155.50 tl, iki kişi fiyatı 227 tl’ dir. Mavi trende 4 kişilik kuşet bulunmuyor.

Doğu ekspresin fiyatı 2 + 1 tek kişi 48 tl’ dir. Kuşetlerde kişi başı 64 tl ye geliyor. Yani 4 kişi 256 tl tutuyor. Yataklı vagon tek kişi 188 tl, iki kişi 236 tl’ dir.

Gidiş dönüş aynı anda alınan biletlerde %15 indirim yapılıyor. İnternetten alırsanız bir indirimde oradan yapılıyor.

  1. Yanınızda Bulunması Gereken Malzemeler

Yanınıza çok fazla çorap alın. Çünkü çok soğuk bölgelerden geçeceksiniz. Üst üste çorap giyme ihtiyacı hissedebilirsiniz. İçerisi çok sıcak olacağından bir kaç tane ince tişört almalısınız. Ancak Kars gibi soğuk bir yere gideceğiniz için ise kalın giysiler yanınızda bulunmalı. Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler Bunlarla birlikte yanınızda katel, 3 metrelik 3’ lü priz, pawer bang, şarj aleti, kulaklık gibi malzemelerde temin etmelisiniz.

Trenin her yerinde elektrik yok. Örneğin bazı vagonlarda sadece wc kısmında priz görmek mümkün. Bu nedenle uzun 3’ lü priz burada önemli.

  1. Yeme – İçme

Tren içinde 24 saat restorantlar açık. Fiyatlar çok yüksek olmasa da bir trene göre ucuzda değiller. Fiyatları göz önünde bulundurarak yiyecek stoğu yapmadan trene binmeyin deriz.