1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

ADANA GEZİ REHBERİ

ADANA GEZİ REHBERİ
Adana Gezi Rehberi
0

Adana Gezi Rehberi Anadolu’ nun en verimli bölgelerinden birinde yer alan Adana şehri, bu yüzden binlerce yıllık tarih boyunca merkezi yerleşim alanı olarak kullanılmış. Bu süre içerisinde çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan şehir, günümüzde insanları ve yaşam tarzıyla ülke gündeminde sürekli yer alan ilginç bir toplumsal yaşama da sahip. Cumhuriyetin ilanıyla birlikte, ülkemizin sanayi adına hemen tek varlığı olan çırçır fabrikaları, buraya Kayseri’ den göç edenler tarafından işletilmeye başlanır. Kaçan Rumlar tarafından işletilmekte olan fabrikaların işletilmesi ve pamuk üretimi büyük önemdedir. Bu sebeple önceden planlanmış şekilde fabrikaların işletilmesi için zaten, Kurtuluş Savaşı öncesinde Atatürk tarafından Kayseri eşrafı düşünülmüş ve bu konuda bir söz de verilmiştir. Sonraki süreçte oluşan birikim Adanalı Kayserililer Bankası olarak kurulmuş AKBANK gibi büyük bir bankanın da ortaya çıkmasına sebep olur. Üzerinde uzun incelemeler yapılması gereken bir şehir olsa da, Adana hakkında bilgi arayışı hemen her zaman devam ediyor. Bu sebeple Kısaca şehir hakkında bir inceleme yapalım.

Adana Gezilecek Yerler

Adana Hakkında Bilgi Ortalama 3 Bin yıla uzanan tarihi boyunca, sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehirde, haliyle yine çok sayıda tarihi eser bulunuyor. Toros Dağları’ nın güneyinde ve Seyhan Nehri etrafında kurulu bulunan şehir, günümüzde sanayisi gelişmiş, maden zenginlikleri açısından elverişli ve aynı zamanda en önemli tarım merkezlerinden biri olan Çukurova ile en zengin ve büyük şehirlerimiz arasında yer alıyor. Sabancı ailesinin şehirdeki baskın katkısını, daha Adana’ ya girerken tabelalardan fark edebilirsiniz. Böylesi uzun geçmişe ve aynı zamanda muazzam doğaya sahip Adana’ da nereye gidilir? Sorusu da büyük bir önem kazanıyor. Çünkü şehir çok büyük ve kısa tatiller sırasında, en önemli gezi yerlerini ziyaret etmek zorunda kalınıyor.

Adana Merkez Park

Ülkemizin en büyük parkı olma özelliğini taşıyan Merkez Park Adana, Seyhan Nehri’ nin kıyısında bulunuyor. 330 Bin metrekare büyüklüğe sahip parkta, sayısız bitki türü ve ağaç türünün yanı sıra, çocuk oyun sahaları, yürüyüş ev bisiklet yolları, paten pisti, amfi tiyatro gibi çeşitli aktivitelere yönelik alanlar bulunuyor. Dinlenmek, sakin ve kalabalık şehir yaşamından uzak zaman geçirmek ideal bir alan durumundadır. Adana’ da gezilecek yerler arasında mutlaka listeye eklemelisiniz.

Taşköprü Adana

Hangi tarihte ve kim tarafından yapıldığı halen tartışma konusu olan Taşköprü ya da Seyhan Köprüsü için, en güçlü tez Milattan Sonra 4. Yüzyılda yapılmış olduğudur. Her şekilde dünyanın halen hizmet veren en eski köprüsü olan Adana Taşköprü’ nün, Roma İmparatorluğu döneminden de önceye uzanan bir tarihi olduğu kesinleşmiş durumda. 310 metre uzunluğa sahip köprünün 7 gözü toprak altında kalmış durumda ve şu an 14 gözüyle halen hizmet veriyor.

Sabancı Camii Adana

1998 yılında halka hizmet vermeye başlayan Camii, Balkanlardan, Ortadoğu’ ya kadar olan bölgede ki en büyük camiidir. Yarısı Sabancı ailesi tarafından, kalan yarısı ise toplanan bağışlarla yapılan camii, gerçekten muazzam bir görüntüye ve görselliğe sahiptir. Adana ziyaretinizde Sabancı Camii, mutlaka zaman ayırmanız gereken bir kutsal yerdir.

Küp Şelalesi Adana

Doğayla bütünleşmekten öte, eşsiz bir manzaraya dahil olmak istiyorsanız, mutlaka Adana Küp Şelalesi gezilecek yerler listenizde olmalıdır. Anlatılması zor güzelliğine hayran kalacaksınız. Küp şelalesiyle birlikte Bahçecik şelalesi’ de Adana’ nın görülmesi gereken yerleri arasındadır.

Dilberler Sekisi Adana

Bölge insanının yürüyüş ve aslında ruhuna dinginlik kazandırmak için tercih ettiği bu muhteşem manzaraya mutlaka tanık olmanız gerekiyor. Nehir kıyısında muhteşem bir görsel şölene tanık olmanızı sağlayacak, ender rastlanılan bir doğa manzarasıdır.

Bunların yanında daha pek çok yer olmakla birlikte, özellikle Atatürk Evi, Bebekli Kilise, Büyük Saat Kulesi, Dokuzoluk Kanyonu, Çakıt Vadisi, Kızıldağ ve Akçetir Yaylaları, Varda ve Misis Köprüleri, Adana’ da gezilecek yerler arasında mutlaka olmalıdır.