1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Alanya Gezi Rehberi

Alanya Gezi Rehberi
Alanya Gezi Rehberi
0

Alanya Gezi Rehberi Bir diğer ismi Alaiye olarak bilinir. Mustafa Kemal Atatürk zamanında Alanya ismini almıştır. Muhteşem tarihi ve turistik yerleri ile adından söz ettirir. Tarih boyunca da birçok medeniyete yaşamıştır. Bu yüzden Alanya’nın her tarafında bu medeniyetlerden izler vardır. Eşsiz güzellikteki sahilleri ile tanınmaktadır. Antalya’ya tatile gelen kişiler Alanya’yı görmeden dönmemektedir.

Alanya Gezi Rehberi

Alanya da gezilecek birçok yer vardır. Alanya Gezi Rehberi Bir rivayete göre Selçuklu hükümdarı Alanya’nın şehir planını zamanında başkent olan Konya’ya benzer olarak yapıldığı bilinmektedir. Bazı gezilecek yerler şunlardır;

Alanya Gezilecek Yerler

  1. Alanya kalesi: Tarihi dokusu ile insanı büyüler. Surların uzunluğu 6.5 km olan bu muhteşem eseri Selçuklu hükümdarı birinci Alaaddin Keykubat yaptırmıştır. Şehri aldıktan sonra kaleye yakın kendine bir saray inşa ettirmiştir. Şehri korumak amacıyla yapılan surlar planlı bir şekilde ehmedek ile kızıl kule arasına yapılmıştır. Halen günümüzde yerleşim yerleri yapılmaktadır. Alanya Gezilecek Yerler Kaleye giderken satıcılara rastlamak mümkündür. Kaleye yürüyerek 1 saatte ulaşılır.
  2. Kızık kule: Limana yakın inşa edilmiş, sekizgen planlı yapıdır. Selçuklu sultanı tarafından 13. yüzyıl zamanında yapılmıştır. Yapımında kızıl tuğla kullanılmıştır. Bu yüzden ismi kızıl kule olarak anılmıştır. Denizden gelen saldırıları önlemek için yapılan mimari eser, 1950 yıllarında onarılan kule, müze olarak halkın ziyaretlerini açılmıştır.
  3. Alara han: Geçmişte ticaret için yapılan bir kervansaraydır. Alara çayının kıyısında yer alır. Selçuklu zamanında kervanların dinlenmesi, yemek yemesi ve güvenliği için yapılmıştır. Giriş ücretlidir.
  4. Kargı han: Alanya’nın batısın da yer alır. Kargı çayının kuzeyindedir. 50 metreye yakın bir taş boyutudur. İçerisinde odalar ve bacalar bulunur. Yapı günümüzde kadar harap olmuştur. Kervansaray olduğu düşünülmektedir.
  5. Dim çayı: Alanya merkeze 16 km mesafesi vardır. Sıcak havalarda serinlemek için tercih edilir. Çay’ın etrafında piknik alanları, restoranlar bulunur. Yemek yemek, çay içmek ve dinlenmek için mükemmel bir yerdir.

Alanya Nerede?

Akdeniz Bölgesinde yer alır. Antalya’nın en önemli bir ilçesidir. Antalya ile arasında 2 saatlik bir mesafe bulunur. Konya ve Karaman ile sınır komşusudur.

Alanya Ne Zaman Gidilmeli?

Akdeniz’in muhteşem maviliği arasına kurulan bir yerleşim yeridir. Alanya, Akdeniz iklimine sahip bir ilçe olduğundan dolayı her mevsim ılıman bir havaya sahiptir. Her mevsim ayrı güzellikleri bulunmaktadır.

Alanya Nerede Kalınır?

Konaklama için birçok alternatif bulunur. Uygun fiyatlara çeşitli yerler mevcuttur. Kamp alanları, apartmanlar, beş yıldızlı oteller sıralı bir şekilde yer alır. Bütçenize uygun farklı yerlerde konaklama konusunda sıkıntı yaşanmayacak bir ilçedir.

Alanya Gece Hayatı

Uluslararası caz günleri, turizm ve sanat festivalleri ile dansların, konserlerin ve eğlencenin tadına varırsınız. Kışın çok fazla mekan hizmeti yoktur. Yazın kalabalık turistler akınından dolayı bir çok mekanlar da sabaha kadar hizmet sunar. Barlar genellikle sahil kenarı boyunca dizilmiştir. Denizin manzarası ile canlı müziğin tadı çıkarılmaktadır.