1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Ayvalık Gezi Rehberi

Ayvalık Gezi Rehberi
Ayvalık Gezilecek yerleri
0

Ayvalık Gezi Rehberi Ayvalık Ege denizinin en güzel turistik yerlerinden biridir. Ayvalık Balıkesir’in bir ilçesi olmakla birlikte Balıkesir’e çok büyük ilgi ve odak kazandırmaktadır. Bilindiği üzere Ayvalık tostu ile meşhur olan bir yerimiz. İstediğiniz zaman her yerde Ayvalık Tostu yeme hakkına sahipsiniz.

Ayvalık Gezi Rehberi

Ege de İzmir dikiliye yaklaşık 50 km uzaklıkta mükemmel konumda ve iklimde olan Balıkesir ilimize bağlı olan bu muazzam ilçe tam bir tatil cennetidir, Sizlerde bu muazzam ilçemizde mutlaka bir hafta geçirmeniz gerektiğini üzerine basa basa söylüyorum Ayvalık Gezilecek yerleri mutlaka görmeniz dileği ile.

Ayvalık Gezilecek Yerleri

Taksiyarhis Anıt Müzesi:

Ayvalık’ta gezilmesi gereken en önemli yerlerden birisi olan Taksiyarhis Anıt Müzesi Ayvalık’ın en eski kilisesi olma özelliğine sahip olmakla birlikte günümüze kadar gelen tarihi kiliselerden sadece bir kaçı. Ayvalık Gezi Rehberi  ile sizlere tüm görülmesi gereken yerleri listeledik

Şeytan Sofrası:

Ayvalık Adalar Tabiat Parkında bulunan Şeytan Sofrası gün batımını izlemek için en güzel alanlardan birisi lakin çok kalabalık olduğu için sıra beklemek zorunda kalabilirsiniz. Şeytan Sofrası 360 derece görüş ile tüm her şeyi çıplaklığıyla gözünüzün önüne serecektir.

Sarımsaklı Plajı:

Ayvalık’ta en meşhur plaj olma özelliğine sahip Sarımsaklı Plajı temiz denizi ve eşsiz deniz manzarası ile sizi büyüleyebilir. Plaj kalabalık olabilir lakin denizin temizliği ve maviliği sizi cezbedebilir. Plaj bölgesinde birçok yerde konaklayabilme özelliğine sahipsiniz bir çok otel ve restoranda yer almaktadır. Eğer ki konaklamak istemiyorsanız istediğiniz şekilde duş ve şezlong hizmetinden yararlanabilirsiniz. .

Cunda Adası

Ayvalık’ta bulunan 22 adadan birisi olan Cunda Adası uzun yıllar boyunca Rumlar tarafından kullanıldığı için birçok kilise ve manastır yer almaktadır lakin Kültür bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır. Bu adaya ulaşmak için Ayvalık’tan kalkan tekneler aracılığıyla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu adada kendi kafanızı dinlemek için gerekli sessizliği ve huzuru bulabilirsiniz. Adada bulunan birçok tarihi yapı şuan müze görevi gördüğü için rahatlıkla içine girip gizli tarihi keşfetme fırsatına ortak olabilirsiniz. Cunda adasında birçok yel değirmenine denk gelebilirsiniz.

Ayvalık’ın Meşhur Evleri

Ayvalık kendi doğası ve denizinin yanında bir de eşsiz güzelliğe sahip evleri ile meşhurdur. Birçoğu taş ile yapılmış ve eski çağların ve uygarlıkların izlerini taşıyan evler sizleri çok fazla etkileyeceğinden eminim. Ayvalık’ın meşhur sokaklarında yürürken kendinizi tarihi bir şerit içinde sanabilirsiniz. Sokaklarında sarmaşıklarla yapılmış gölgelerin altından geçerken ve dostane insanlarıyla tanıştığınızda Ayvalık’a olan ilginiz daha da artacağından çok eminim.

Ortunç Koyu

Ortunç Koyu doğal bir koy olma özelliğine sahip olmakla birlikte birçok doğal güzelliği de içinde bulundurmaktadır. 3 tarafı ormanlarla çevrili koyun tam karşısında hepimizin ismini duyduğu Midilli Adası yer almaktadır. Koy size meşhur Ege denizinin eşsiz maviliğini ayaklarınız altında sunmaktadır. Eğer ki otelde kalmak istiyorsanız az da olsa birkaç otele sahiptir.

Yeniçarohori:

Ayvalık Merkeze çok yakın olan bu yer sanatı sevenler için vaz geçilmez yerlerden birisidir. Bu mekânda birçok sanatçıya denk gelebilirsiniz. İsmi Fatih Sultan Mehmet Devrine kadar dayanmaktadır. Fatih yeniçeriler için ilk önce bu mekânı seçerek onların konaklamalarını sağlamış daha sonra bu diyara yerleşen Rumlar buraya Yeniçarohori demişlerdir. Bu mekân çok büyük sanat eserlerine sahip olduğu için her yerde bir esere karşılaşma olasılığınız çok yüksek.

Ayvalık Saatli Camii  

İlk dönemlerinde kilise olarak görev yapan kilise daha sonra halkın ihtiyaç talebi doğrultusunda camiye dönüştürülmüştür. Kilise camii yapılırken çok büyük köklü değişiklikler yapılmamıştır. İsminde geçen saat aslında gerçekten de kilisenin çan kulesinin üstündeki saatten gelmektedir.

Rahmi Koç Müzesi:

Aslında ilk önce kilise olarak görev yapmakta olan Taksiyarhis Kilisesinin müzeye dönüştürülmüş halidir. Rahmi Koç tarafından alınan kilise büyük bir yenileme sürecini atlattıktan sonra şuan müze olarak hayatına devam etmektedir. Rahmi Koç Müzesi tarafından sunulan birçok özel koleksiyonu gözlemleme şansına sahip olabilirsiniz.

Altınkum Plajı:

Şeytan Sofrasının hemen altında yer alan Altınkum plajı gerçekten de isminde geçtiği gibi altın kumlara sahip. Aynı Sarımsaklı plajındaki gibi maviliği ile meşhur denizi ayaklarınız altına sermektedir. Eğer ki otelde kalmak istiyorsanız oteller yer almaktadır.

Eğer ki Ayvalık’ta sadece bu kadar gezilecek yer var sanıyorsanız yanılıyorsunuz çünkü Ayvalık Helen kültürü ile Türk kültürünün çok iyi harman olduğu bir nokta. Ayvalık Gezi Rehberi Ayvalık’ta bir yerde kalmak için korkmayın çünkü zaten eşsiz doğası sizi kamp yapmanız için çağıracaktır. Bence Ayvalık’ın en güzel zamanları mayıs ve haziran aylarıdır çünkü daha yaz turizmi yeni yeni açılmaya başladığı için çoğu mekan çok fazla kalabalık olmaz ve siz de sessiz bir şeklide gezinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bir kere Ayvalık’a gittiniz mi şunları yapmanızı tavsiye ederim ilk olarak Ayvalık Tostu yiyin ve daha sonra bir tekne ile adaları seyahat edebilirsiniz. En sonunda koskoca deniz kentinden yüzmeden gelmek olmaz bu yüzden Ayvalık’ın meşhur birçok plajında yüzmenizi özellikle tavsiye ederim.

Ayvalık’ta sevdiklerinize bir şey almak isterseniz birçok hediyelik eşya satan market veya atölyelere denk gelebilirsiniz ve istediğiniz ürünleri buradan sevdikleriniz için tedarik edebilirsiniz. En önemli olarak Ayvalık’ın sokaklarında gezmeyi unutmayın. Ayvalık eşsiz doğası ile sizi büyüleyeceğinden çok eminim. Ayvalık Gezilecek yerleri İyi seyahatler diler ve güzel tatilleriniz olmasını isterim.