1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Birgi Gezilecek Yerler

Birgi Gezilecek Yerler
0

Birgi Gezilecek Yerler Güzelliği ile kendine hayran bırakan Birgi nerede? Diye merak edenleriniz eminim çoktur. İzmir Ödemiş’e bağlı olan Birgi gittiğinizde göreceğiniz ara sokaklarındaki muhteşem evleri kapı önlerinde oturan sevimli ve sıcakkanlı teyzeleri ile çok şirin bir yer. İzmir veya çevresinde yaşıyorsanız bir hafta sonu burada günü birlik gezebilir ve bu şirin yerin keyfini çıkarabilirsiniz. Birgi aynı zamanda ‘’ Unutursam Fısılda’’ ‘’Yeşil Deniz’’ ‘’Görevimiz Tatil’’ gibi dizi ve filmlerin çekildiği bir yerdir. Eminim bunlardan birini izlerken Birgi sizi kendisine hayran bırakmıştır.

Birgi Gezi Rehberi

Kısaca Birgi’nin tarihine bakacak olursak bu Şirin köy güzel görüntüsünün yanında köklü bir geçmişe de sahiptir. Şirin Köyümüz MÖ 3000’lerden bu yana farklı birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Lidya, Pers, Bergama Krallığı, Roma ve Bizans İmparatorluğu burada hâkimiyetlerini sürmüş ve ayrıca Aydın oğullarına başkentlik yapmıştır. Birgi 1426’da ise Osmanlı Devleti egemenliğine girmiştir.

Birgi Gezilecek Görülecek Yerler

İmam-ı Birgi Türbesi, Sandık oğlu Konağı, Aydınoğlu Hamamı, Ulu Cami, Birgi Çakırağa Konağı Birgi gezilecek yerler arasında ön plana çıkar. Köyü baştan aşağıya detaylıca gezmekte fayda vardır. Birgi Gezilecek Yerler Birgi Ulu Cami Beylikler döneminde kurulmuş il cam olması sebebiyle büyük önem taşır. Bu yüzden ziyaret edilmesi gereken önemli bir yerdir. Bu cami 1312 tarihinde kurulmuş olan tarihi bir camidir. Gölcük Gölü Birgi’ye 20 km kadar bir mesafesi olan bu göl eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor.

Birgi Ne Zaman Gidilmeli?

Görüntüsü ile insana değişik bir huzur veren Birgi’ye eylül ekim aylarında giderseniz ceviz ve kestane ağaçlarının hasat zamanını yakalamış olma ihtimaliniz büyük. Yöresel ürünler almak istiyorsanız da mutlaka Salı gününü tercih etmelisiniz çünkü Salı günü Birgi’de Pazar kuruluyor ve bu pazarda yöresel ürünler satılıyor.

Birgi Nerede Kalınır?

Birgi’de bütçenize ait otelleri rahatlıkla bulabilirsiniz. İster belediyenin kurmuş olduğu otelleri tercih edin ister de özel otellere gidin hepsinden memnun kalırsınız. Aileniz ile keyifli sıcak ortamlar geçirebilir günün yorgunluğunu rahatlıkla atabilirsiniz. İsteğinize göre bir evde kiralayabilir ortamın tadını kendi tuttuğunuz küçük evinizde keyifle çıkarabilirsiniz.

Birgi Gece Hayatı

Birgi bir köy olması sebebiyle burada gece hayatı daha sakin olur.

Birgi Ne Yenir?

Köy organik lezzetler bakımından oldukça zengindir. Yiyeceklerinizi hiç şüpheye düşmeden rahatlıkla yiyebilirsiniz. Özellikle Karadut ve kar ile karıştırılarak yapılan karadut helvasını yemeden Birgi’den ayrılmayın. Töngül pidesi de bölgenin meşhur yemekleri arasında yerini alır.

Birgi Nasıl Gidilir?

Birgi İzmir’e araç ile 1 saat 55 dakika uzaklıktadır. Ödemiş’e ise 10 kilometrelik bir mesafededir. Eğer uçak ile gidecekseniz hava limanında araç kiralamanız size kolaylık sağlar.

Birgi Ne Alınır?

Birgi’de doyasıya gezdikten sonra artık gidiş vaktiniz yaklaşınca buradan ne alabilirim diye düşünebilirsiniz. Birgi Gezilecek Yerler

Bu şirin köyden mutlaka Buğday ekmeği almayı unutmayın bunun yanında kestane ve cevizde alabilirsiniz. Gezinizi Salı gününe denk geldiyse eğer bu ürünleri pazardan kolaylıkla alabilirsiniz.