1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Bursa Gezilecek Yerler

Bursa Gezilecek Yerler
Bursa Gezilecek Yerler
0

Bursa Gezilecek Yerler Temiz havası ve doğal bitki örtüsü ile mis gibi bir hava vadeden Bursa, yerli ve yabancı turistlerin uğrak adreslerinden biri oluyor. Muazzam doğası ile görenleri kendine hayran bırakan bu kentimiz, tarihi açıdan da önem arz eden yerlerden. Eğer bir gezi planınız var ise Bursa gezilecek yerler listemize göz atmalısınız. İşte Bursa’da mutlaka görmeniz gereken yerler.

Kapalı Çarşı

Osmanlı’nın ilk zamanlarında Emir Hanı ve Tahtakale arasında konumlanan çarşı, şehrin göbeğinde senelerdir yerini koruyan Orhan Cami ve Ulucami’nin hemen altında bulunmaktadır. Bursa Gezilecek Yerler Bursa’nın en ilgi çekici yerlerinden biridir. Burada ortalama 130 dükkân vardır.

Bursa Gezilecek Yerler
Bursa Gezilecek Yerler

Eski Aynalı Çarşı

Orhan Gazi tarafından yaptırılan yapı, kentin ilk çarşı hamamı konumundadır. On altı yüzyıla kadar çarşının gereksinimlerini karşılamıştır. 1584 yangınında hasar almıştır. Yenileme çalışmaları sonrasında erkekler ve kadınlar olmak üzere iki bölüme ayrılmıştır. Bir de kahve dükkânı ilave edilmiştir. Bursa’nın sembolik yerlerinden biridir.

Ulu Cami

Niğbolu Zaferi sonrasında Yıldırım Beyazıt emri ile yapılmıştır. Atatürk Caddesi üstünde konumlanmaktadır. Caminin şadırvanı da ilgi çekicidir. Bursa gezilecek yerler listenize muhakkak eklemeniz gereken bir yer.

Bursa Tarihi Evleri

Günümüze kadar varlığını koruyabilmiş olan Bursa Tarihi Evleri, harika bir görüntü vadediyor. Görsel şölen sunan bu evler harika fotoğraf kareleri yakalamanıza izin veriyor.

Bakacak Seyir Noktası

Bursa gezilecek yerler arasında bulunan Bakacak Seyir Noktası, 1720 metre yüksekliğe sahiptir ve muazzam bir manzara sunar. Buradan Marmara Denizini görebilirsiniz. Yükseklik korkusu olanlar için uygun değildir.

Bursa Teleferik

1963 yılında yaptırılan teleferik, popüler yerlerden biridir. Ülkemizin ilk teleferik hattıdır. Bu yönüyle de fark yaratır. Dört mevsim boyunca gece ve gündüz hizmet vermektedir. Şehrin en hareketli yerlerindendir.

Tarihi Çamlı Kafe

Trilye ilçesinde konumlanan kafe, yerli ve yabancı turistlerin en beğendiği mekanlardan. Hoş manzarası ile huzuru beraberinde getiriyor. Özellikle hafta sonlarında daha kalabalık oluyor. Bursa havasının ve doğal güzelliklerinin tadını çıkarmak isteyenlerin gittiği bir mekân.

Arap Şükrü Sokağı

Bursa gezilecek yerler Arap Şükrü Sokağı ile devam ediyor. Kentin en bilinen eğlence mekanları burada yer almaktadır. Çiçek Pasağı girişinde bulunmaktadır. Şehrin tarihini de yansıtan sokak, eski dönemlerden bu yana varlığını sürdürüyor.

Kurşunlu Plajı

Bursa Belediyesi tarafından kadınların hizmetine açılan bir plajdır. Bursa Gemlik ilçesindedir. Merkeze ortalama olarak kırk kilometre uzaklıktadır. Sahil ve deniz oldukça temizdir ve sakindir.

Eşkel Plajı

Deniz keyfi yaşamak isteyenler için en iyi seçimlerden biridir. Çok kalabalık değildir. Yaz aylarında çoğu insanın favori destinasyonlarından biridir. Mudanya ilçesindedir.

Kumsaz Plajı

Kentin merkezine kırk kilometre uzaklıktadır. Gemlik ve Mudanya arasındadır. Bursa Gezilecek Yerler Sahil uzunluğu bir hayli fazladır. Denizi çok derin ve dalgalı değildir. Bu nedenle çocuklu aileler için de çok uygundur.