1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Denizli Gezi Rehberi-Denizli’de Gezilecek Yerler

Denizli Gezi Rehberi-Denizli’de Gezilecek Yerler
Denizli Gezi Rehberi
0

Denizli’de Gezilecek Yerler

Denizli’de gezilebilecek 10 mükemmel yer, Denizli Gezi Rehberi, Denizli’de Gezilecek Yerler Denizli, kültürel dokusu, tarihi ve doğal güzellikleriyle çokça ziyaretçi ağırlayan illerimizden biridir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan şehir, kaplıcalarından şelalelerine, antik kentlerinden mağaralarına kadar sayısız güzelliğiyle tanınmaktadır. Turistlerin gözde illerinden biri olan Denizli’nin gezilebilecek 10 mükemmel yerini sizler için derledik.

DENİZLİ’DE GEZİLEBİLECEK 10 MÜKEMMEL YER

Denizli Gezi Rehberi
Denizli Gezi Rehberi

Denizli Gezi Rehberi

PAMUKKALE TRAVERTENLERİ

Denizli denince hiç şüphesiz ki herkesin aklına Pamukkale Travertenleri gelir. Denizli Gezi Rehberi Denizli’nin simgesi haline gelen Pamukkale Travertenleri, şehir merkezine 20 kilometre uzaklıktaki Pamukkale ilçesinde bulunan muhteşem bir doğa harikasıdır. Her sene binlerce ziyaretçi ağırlayan travertenleri ilkbahar ve yazın gezmek daha eğlenceli olacaktır. Bölgeye ayakkabısız girilmektedir. Sebebi ise adeta pamuğa benzetilen travertenleri zarar görmemesini sağlamaktır.

Travertenler içinde Hierapolis Antik Kenti de bulunmaktadır. Travertenler yaz ile kış mevsiminde saat 08:00’de ziyaretçilerine açılmaktadır. Kışın 17:00’de kapanan doğal güzellik yazın ise saat 21:00’e kadar açık kalmaktadır. Travertenleri ziyaret edebilmek için kişi başı 35 TL ödemek gerekmektedir. Denizli’ye yolunuz düşerse ya da gitme fikriniz varsa mutlaka Pamukkale Travertenleri’ni ziyaret etmelisiniz.

HİERAPOLİS ANTİK KENTİ

Çok önemli kültürel miraslardan biri olan Hierapolis Antik Kenti, Unesco Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır. Bu antik bölge Kutsal Kent olarak adlandırılmakta ve dini yapılarla dikkatleri çekmektedir. Hierapolis, Erken Hıristiyanlık ve Geç Hellenistik Döneminde aktif olarak kullanılmıştır.

Deprem kuşağı üzerinde bulunan antik kent ne yazık ki ciddi şekilde zarar görmüştür. Denizli Gezi Rehberi Bu zararlardan sonra dini önemi göz önünde bulundurulup tekrar inşa edilmiştir. İnsanlığın geçmişiyle ilgili ipuçlar veren kent, tarihi ve turistik gezilerin ilk adreslerinden biridir.

Hierapolis Antik Kentine giriş için 35 TL ödemek gerekmekte ve müzekart sahibi olanlar sınırsız giriş hakkına sahip olmaktadır. Yazın ziyaretçi saati 08:00-21:00 iken kışın ise ziyaretçi saati 08:00-17:00’dir. Dilerseniz tarihe ışık tutan bu Hierapolis Antik Kenti de Denizli Gezilebilecek Yerler listenize ekleyebilirsiniz.

GÜNEY ŞELALESİ

Güney Şelalesi, Güney ilçesinde bulunmaktadır. Şelale ve çevresi sit alanıdır. Eşsiz bir doğal güzellik olan şelale 20 metre yükseklikten dökülmektedir. Şelale suyu kalkerli olduğundan şelale yatağında kalker basamakları oluşmuştur. Doğayı gezmek hoşunuza gidiyorsa Güney Şelalesi tam sizlik bir yer olabilir.

 

KELOĞLAN MAĞARASI

Ülkemizin turistik faaliyetlere açık 14 mağarasından biri olan Keloğlan Mağarası, 6 m yükseklikte olup 145 m gezinti yoluna sahiptir. Oluşumu neredeyse binlerce yıl süren mağarada damlayan kireçli sular dikitler ve sarkıtlar oluşturmuştur. Bölge halkı mağaranın nemli havasının insan sağlığına iyi geldiğini belirtmektedir.

Keloğlan Mağarasına giriş de ücretlidir. Kişi başı 5 TL olan bileti temin ettikten sonra mağaraya girebilirsiniz. Mağaranın ziyaretçi kabul ettiği saat ise 09:00-17:00 arasıdır. Dilerseniz siz de ziyaret edebilirsiniz.

 

ANTİK HAVUZ

Yaz aylarında çok fazla ziyaretçi ağırlayan Antik Havuz, güzel bir gezi noktasıdır. Pamukkale ve çevresinde milattan sonra 7. yüzyılda meydana gelen deprem sonucunda oluşmuştur. Pamukkale için oldukça önemli tarihi yerlerden bir tanesi olan havuzun zemininde yıkılan agoranın sütunları bulunmaktadır.

Havuzun çevresinde antik kente gelenlerin şifa bulmak için kullandığı yaklaşık 15 hamam yer almaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda suyun şifalı olmasından kaynaklı rahatlatıcı bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Burada birçok gezilecek yer ve yapılacak aktivite vardır. Antik Havuzu da listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

 

BAĞBAŞI TELEFERİĞİ

Denizli Bağbaşı Kent Ormanı’nda yayla turizmini artırmak için oluşturulan Bağbaşı Teleferiği, 6 dakikada 300 m yükseklikten 1400 m yüksekliğe çıkabilmektedir. Denizli’de Gezilecek Yerler Teleferikte 24 kabin bulunurken, bir saatte 1000 yolcu taşıyabilmektedir. Teleferiği, doğa havasını, doğayla iç içe olmayı seviyorsanız Bağbaşı Teleferiği sizi bekliyor olacaktır.

 

KARAHAYIT KAPLICALARI

Denizli merkezine yaklaşık 55 km mesafede bulunmakta olan Karahayıt Kaplıcaları, termal yerler bölgesinde bulunan, sıcaklık oranı oldukça yüksek olan ve şelale kaynak suları açısından oldukça ünlenmiş şifa kaynağıdır. Birçok insanın tercihi olan bu termal kaplıca her mevsimde misafirlerini kabul etmektedir.

 

YEŞİLDERE ŞELALESİ

Yeşildere Şelalesi, şehir merkezine ortalama 67 km mesafededir. Bölge halkı tarafından “Ağlayan Kaya” olarak da anılan şelale eşsiz ve hayranlık verici bir doğal güzelliğin tam ortasında bulunmaktadır.

 

HONAZ DAĞI MİLLİ PARKI

Honaz Dağı Milli Parkı, il merkezine ortalama 25 km uzaklıkta olup Ege Bölgesi’nin en yüksek noktasındadır. Denizli jeolojik özellikleri, hayvan ve bitki çeşitliliğiyle son derece dikkat çeken bir yerdir.

 

BULDAN EVLERİ

Denizli merkezine ortalama 80 km uzaklıkta olan Buldan Evleri, Buldan Yöresinin mimari özelliklerini taşımaktadır. Bu tarihi yapılar çok samimi, şirin ve güzel bir görünüme sahiptir. Denizli’de Gezilecek Yerler Sit Alanı olarak koruma altına alınmış olan evler, Amasra tarihi evlerini anımsatmaktadır. Denizli Gezi Rehberi Dilerseniz ziyaret edebilir, tatilinizin en güzel fotoğraflarından birini burada çekebilirsiniz.