1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Diyarbakır Gezilecek Yerler

Diyarbakır Gezilecek Yerler
0

Diyarbakır Gezilecek Yerler Tarihi neredeyse dokuz bin sene öncesine dayanan Diyarbakır, yüzyıllar süresince Mezopotamya ve Anadolu arasında köprü görevi gördü. Tarihi dokusuna ek olarak Diyarbakır, doğal güzellikleriyle de öne çıkan şehirlerimizden biridir. Bu yazımızda Diyarbakır gezilecek yerler sıralandı.

Diyarbakır Gezilecek Yerler

Ulu Cami

Roma Dönemine ait olan cami, Diyarbakır’ın öne çıkan yapılarından biridir. 1240 yılında halkın desteği ile onarılmış, daha sağlam bir görünüme kavuşmuştur. Eşsiz mimarisi ve tarihi detaylarıyla görülmeye değer camilerden biridir.

Hevsel Bahçeleri

Diyarbakır gezilecek yerler söz konusu olduğunda öne çıkmaktadır. Şehirde yaşamış olan bütün medeniyetlerin özgünleştirerek oluşturduğu bir yerdir. Surlar ve bahçeler olmak üzere iki temel bölümden meydana gelmektedir. Yedi bin seneden bu yana varlığını sürdürmektedir. 2015 senesinde Unesco Dünya Kültür Mirası Listesine dahil olmuştur. Dicle Üniversitesi kampüsü ile birleşen bu yer, eski dönemlerde ekim yapılan bir tarla idi. 700 hektarlık bir alanı kapsamaktır. Ayrıca göçmen kuşlar tarafından da uğrak bir yerdir.

Ziya Gökalp Müze Evi

1806 senesinde bazalt taşlar ile yapılmıştır. Diyarbakır Gezilecek Yerler 1876 senesinde Ziya Gökalp’in doğmuş olduğu evdir. İç avlunun etrafına evin bütün bölümleri yerleştirilmiş bir şekildedir. Farklı mimari bir tarza sahip olduğundan dolayı çoğu insanın ilgisini çeken bir yapıdır.

Ahmet Arif Edebiyat Müzesi

Ünlü şair Ahmed Arif’e ithaf edilen bir müzedir. 120 seneliktir. Kütüphane olarak hizmet vermektedir. Diyarbakır evlerinin tüm niteliklerine sahip olmakla beraber özüne uygun biçimde muhafaza edilmiştir. Böylece günümüze kadar kalabilmeyi başarmıştır. Kamulaştırılan müze, onarılmış ve ardından Ahmed Arif adını almıştır. Burada şaire dair çeşitli bireysel eşyalar ve materyaller bulunmaktadır.

Behram Paşa Konağı

Diyarbakır gezilecek yerler söz konusu olduğunda öne çıkar. Behram Paşa konağının hemen doğusunda yer alır. Diyarbakır ev mimarisine uygun şekilde yapılmıştır. İnşasında ise bazalt taşlar kullanılmıştır. Avluyu çevreleyen evyan ve odalardan meydana gelmektedir.

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

Burası, şairin doğup büyüdüğü evdir. 1733 yılında yapılan bir konaktır. Bütün Diyarbakır evlerinde olduğu gibi burası da kültürel yapısını korumaktadır. Avlu çevresinde sıralı olarak dört kattan oluşan evin tümü bazalt taşı ile tasarlanmıştır. İklim koşullarına uygun biçimde yazlık kuzey bölümde, kışlık güneyde, ilkbahar doğuda ve ayrıca sonbahar da batıda kalınacak şekilde dizayn edilmiştir.

Gazi Köşk Şark Evi

Diyarbakır gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken bir yapıdır. Bir diğer ismi ise Seman Köşkü şeklindedir. On beşinci yüzyılda inşa edilmiştir. Diyarbakır Gezilecek Yerler Mimarisi ve görkemiyle dikkat çekmektedir.

Park Orman

Kentin oksijen gereksinimi karşılayan yerlerdendir. 2007 senesinde halka açılmıştır. Parkın içinde yüzlerce ağaç, yürüyüş parkuru, bulvar, mesire alanı gibi yerler bulunur. Aynı zamanda çocuk oyun alanı da vardır. Bununla beraber, spor alanlarının da Park Orman içinde yer aldığını söylemeliyiz. Eşsiz doğası ve olanakları ile mutlaka deneyimlenmesi gereken bir doğal güzelliktir.