1. Anasayfa
 2. Gezi Rehberi

Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler
Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler
0

Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler Karadeniz’in güzelliklerini duymayan yoktur. Havasından yeşilliğine kadar birçok insanı mest ediyor. Peki, Karadeniz’e hiç gitmediyseniz mutlaka görmeniz gereken 10 yer neresi?

Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer Listesi

 1. Trabzon’un Sümela Manastırı
 2. Rize’nin Zilkale
 3. Rize’nin Palovit Şelalesi
 4. Karadeniz yaylaları
 5. Artvin’in Borçka Karagöl’ü
 6. Trabzon’un Sera Gölü
 7. Rize’nin Fırtına Deresi
 8. Gümüşhane’nin Karaca mağarası
 9. Artvin’in Çifte Köprü’sü
 10. Ordu’nun Boztepe’si

Karadeniz’de Gezilecek Yerler

 

Listede yer alan yerler sadece Trabzon, Rize veya Ordu da değildir. Artvin ve Gümüşhane’nin de içinde yer alan görülmesi gereken yerlerdir.

Trabzon’un Sümela Manastırı

Sümela Manastırı
Sümela Manastırı

Halk tarafından Meryem Ana diye de bahsi geçen Sümela Manastırı Trabzon’un Maçka isimli ilçesinde bulunmaktadır. Gerek yerli turist gerekse yabancı turist akımına uğrayan bu yer kesinlikle Karadeniz’de görmeniz gereken bir yer. Çünkü görünüşü ve mimarisi insanı adeta büyülüyor. Vadinin yaklaşık 300 metre yukarısına inşa edilen Sümela Manastırını uzaktan görünüşü bile birçok kişinin dikkatini çekiyor. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler Geçtiğimiz senelerde restore edilen Sümela Manastırını ister yakından girin ve görün isterseniz uzaktan görün. Fakat eğer sisli bir hava da Sümela Manastırını görmek isterseniz bu bazen mümkün olmayabilir. Çünkü sis çoğu zaman Sümela Manastırını kapatıyor.

Rize’nin Zilkale’si

Tarihi Orta Çağ döneminde dayanan Zilkale Fırtına Vadisi’nin yukarısında yer almaktadır. Karadeniz’de Gezilecek Yerler Zilkale yıl içinde birçok yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. Zilkale’nin çok sevilmesi ve mutlaka görmeniz gereken 10 yer listesinde olma sebebi kalenin dağ ve yeşillikler içinde muhteşeme görünüşüdür. Tarihi gezinti amacıyla gelip bu Zilkale’yi ziyaret eden çok kişi olsa da ziyaret sebebi en çok manzarasıdır. Ayrıca sisli havalarda hem yeşil doğa hem de o sisle beraber kalenin manzarası çok daha güzel gözüküyor. Eğer Rize’de bulunan Zilkale’yi görmeye gelirseniz kalenin hemen biraz aşağı tarafında kahvaltı yapabilmeniz içinde küçük işletmeler ve cafeler bulunmaktadır.

Rize’nin Palovit Şelalesi

Rize’nin Palovit Şelalesi
Rize’nin Palovit Şelalesi

Palovit Şelalesi Zilkale’ye yaklaşık 10 ila 15 dakika arası yürüme mesafesinde bir şelaledir. Bu şelaleyi Karadeniz’de mutlaka görmeniz gereken 10 yer listesinde yer alma sebebi, suyun yeşilliklerle kaplı kayalar arsında akışının muhteşemliğidir. Serinlemek için ya da kenarına oturup manzarayı izlemek için muhteşem bir yer. Ayrıca Palovit Şelalesi doğa yürüyüşçülerin mutlaka uğradıkları mola verip eşsiz güzellikte dinlendikleri bir yerdir.

Karadeniz Yayları

Karadeniz Yayları
Karadeniz Yayları

Karadeniz’de mutlaka görülmesi gereken 10 yer listesinin kesinlikle olmazsa olmazı Karadeniz Yaylalarıdır. Yaz veya kış fark etmeksizin her mevsim büyüleyici güzelliklere sahip olan Karadeniz Yaylaları kesinlikle görülmeye değer bir yerdir. Karadeniz yaylalarında konaklama, yeme ve içme imkânı da oldukça fazladır. Hatta siz kalacak bir yer bulamasanız yayla halkı hiç çekinmeden size kapısını açar. Yaylalarda ister gezin isterseniz de oturup manzarayı izleyin. Her ne yaparsanız yapın bu yaylalarda oldukça kaliteli vakit geçirirsiniz. Karadeniz’de yer alan bazı yaylalar şöyledir;

 1. Elevit Yaylası,
 2. Palovit Yaylası,
 3. Travit Yaylası,
 4. Sal Yaylası,
 5. Çat Yaylası,
 6. Samistal Yaylası,
 7. Avusor Yaylası,
 8. Hazindak Yaylası,
 9. Ayder Yaylası,
 10. Pokut Yaylası.

Bu yaylarların her biri diğerinden güzeldir. Karadeniz’e gidecekseniz mutlaka bu yaylalardan birisine gitmelisiniz.

Artvin’in Borçka Karagöl’ü

Artvin’in Borçka Karagöl
Artvin’in Borçka Karagöl

Borçka Karagöl’ü oluşan bir heyelan sonucu ortaya çıkan bir göldür. Devasa ağaçların, muhteşem doğa manzarasının tam içinde yer alan bu göl kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir. Çünkü hem doğanın hem de gölün manzarası insana oradan hiç ayrılmama isteği veriyor. Göl suyunun temizliği doğa manzarasının yansıması ile muhteşem bir görüntü ortaya çıkarıyor. Tabiat parkı olarak kabul eden Borçka Karagöl’e gittiğiniz zaman göl üzerinde gezintiler yapabilir veya çevresinde oturup gezintinize eşsiz manzara ile mola verebilirsiniz.

Trabzon’un Sera Gölü

Trabzon’un Sera Gölü
Trabzon’un Sera Gölü

Sera Göl aynı Karagöl gibi bir heyelan sonucu oluşmuştur. Akçaabat’ta bulunan bu göl Karagöl’e göre daha az bilinen bir göldür. Bu yüzden Karagöl’e göre daha temizdir. Eğer Sera Göl’e gitmek isterseniz yemek ve içmek gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz tesis bulunmaktadır. Hem doğa harikası hem de tam bir kafa dinleme yeri olan bu Sera Gölü’nü mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Rize’nin Fırtına Deresi

Rize’nin Fırtına Deresi
Rize’nin Fırtına Deresi

Rize’nin en meşhur yerlerinden birisi olan Fırtına Deresi bir akarsudur. Derelerin birleşmesi ile oluşan bu akarsu 57 kilometre uzunluğa sahiptir. Yeşilliklerle iç içe olan bu dereyi Karadeniz’e gittiğiniz zaman kesinlikle görmelisiniz. Gördüğünüz zaman oradan ayrılmak istemeyeceksiniz. Hem bolca güzel vakit geçirebilir hem de bir sürü fotoğraf çekebilirsiniz.

Gümüşhane’nin Eşsiz Karaca Mağarası

Yıl içinde hem yerli hem de birçok yabancı turist ağırlayan bu mağaranın bu kadar dikkat çekmesinin sebepleri şöyledir;

 1. Tarihi açıdan öneme sahip olması,
 2. Mağara içinde bulunan sarkıt, dikit ve sütunlar,
 3. Mağaranın desenli duvarları, bayrak şekilleri,
 4. Mağaranın içinde yer alan traverten havuzları ve traverten basamakları.

Bunlar mağaranın oldukça hoş görünmesine ve insanın büyülenmesine sebep oluyor. Oldukça güzel olan bu mağarayı Karadeniz’e gidereniz mutlaka görmelisiniz. Çünkü mağaranın içi gerçekten oldukça büyüleyici ve ışıkların birleşimi ile de bir daha göremeyeceğiniz gölgeler ortaya çıkıyor. Her bir sarkıt, dikit ve sütun diğerinden eşsiz şekilde doğanın ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor.

Artvin’in Çifte Köprü’sü

17 veya 18. Yüz yılda yapıldığı tahmin edilen Çifte Köprü eğimli ve çok hoş inşa edilmiş kemerlere sahip bir köprüdür. Köprünün altından akan dere köprünün çok daha hoş görünmesine destek veriyor. Eğer Karadeniz’e giderseniz ve eşsiz manzaralarla dolu fotoğraf çekmek isterseniz kesinlikle bu köprüye gelmelisiniz. Ayrıca sadece fotoğraf için değil köprünün yüz yıllardır hala estetiğini koruyor olması insanı ayrıca etkiliyor. Bu yüzden Karadeniz’e gelirseniz mutlaka Artvin’in Çifte Köprü’sünü ziyaret etmelisiniz. Fakat ziyarete gelirseniz köprünün oldukça eğimli olduğunu unutmayın, bu yüzden rahat bir ayakkabı giymeye dikkat edin. Aksi halde düşme ihtimaliniz yüksektir.

Ordu’nun Boztepe’si

Ordu’nun Boztepe’si
Ordu’nun Boztepe’si

Ordu’nun gizli mirası olarak da geçen Boztepe bir mesire alanıdır. Yıl içerisinde defalarca turist ağırlayan Boztepe’nin bu kadar sevilmesinin nedeni şehrin en tepesinde olmasıdır. Yerli veya yabancı turist dışında sık sık yerli halk tarafından da ziyaret ediliyor. Şehrin yükseğinde bulunan bu yer Ordu’nun bütün güzelliklerini ayağınızın altına seriyor. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler Deniz manzarası, havanın güzelliği ve asla göz ardı edilemeyecek olan doğa manzarası ile insanı büyülüyor. Boztepe’de yeme ve içme imkânınızı sağlayacağınız yerler bulunmaktadır. Eğer Karadeniz’e gelirseniz kesinlikle Ordu’nun gizli mirası Boztepe’yi ziyaret etmelisiniz.