1. Anasayfa
  2. Genel

Karamürsel Gezi Rehberi

Karamürsel Gezi Rehberi
Karamürsel Gezi Rehberi
0

Karamürsel Gezi Rehberi Karamürsel, Kocaeli iline bağlı güzel ve şirin bir ilçe olmaktadır. Yalova ile Gölcük arasında yer alıp Kocaeli Körfezi’nin güney kısmında yer almaktadır. Balık lokantaları, sahil şeridi, kiraz, erik ve şeftali gibi birçok ağacın yer aldığı meyve bahçeleri ile tanınmaktadır. İlçenin yöresel ürünüyse Karamürsel sepeti olmaktadır. Karamürsel sepetini bu denli ünlü yapan yanı ve diğer sepetlerden farklı oluşudur.

Karamürsel Gezilecek Yerler

Bu sepetin yandan geçirilmiş bir ipi bulunmaktadır ve bu ip bele bağlanmaktadır. Başka bir özelliğiyse küçük olmasına rağmen içerisine çok fazla ürün alabiliyor olmasıdır. Atasözlerine bile konu olmuştur. Ramazan ayına özgü olarak yapılan Simit Dolması da pek meşhur bi tatlı olmaktadır. 4 Temmuz tarihi Karamürsel için ayrıcalıklı bir konuma sahiptir. 4 Temmuz tarihi bu ilçenin kurtuluş tarihidir. Aynı zamanda bu ilçe Osmanlı Dönemi’nde açılan ilk kumaş fabrikasının olduğu yerdir.

Karamürsel Gezilecek Yerler Neresidir?

Karamürsel gezilecek yerler arasında Akpınar Suyu, Karamürsel Bey mezarı, Oluklu Tepe ve Baş Değirmen Mesire yeri bulunmaktadır. Baş Değirmen Mesire Yeri, ormanlık bir alanda ve yemyeşil bir doğanın içinde bulunmaktadır. Bu mesire yerinde alabalık tesisleri, piknik alanları bulunmaktadır.

Bu yer hafta sonları sıklıkla tercih edilen bölgelerden biridir. İstanbul’dan ulaşım oldukça rahat ve kolay olmaktadır. Bu alanda günübirlik ziyaretçiler için piknik yapmak da mümkündür. Mesire alanında bulunan ahşap dağ evlerinde de konaklamanız mümkündür. Akpınar Suyu, Karamürsel ilçe merkezine 15 kilometre uzakta bulunur. Türkiye Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafınca milli park olarak tescillenmiş olmakta.

Karamürsel Bey Mezarı, Osmanlı Devleti’nin ilk Kaptan-ı Derya’sı olan ve bu yere adını vermiş olan Karamürsel’in mezarı ziyaret edilecek yerlerdendir. Oluklu Tepesi, Karamürsel merkeze 7 kilometre mesafededir. Deniz manzarası ile bilinmektedir. İzmit Körfezi ve Marmara Denizi’ne bakmaktadır. Bu yer halk arasında Aşıklar Tepesi olarak bilinir. Mükemmel manzarası ve temiz havasıyla tercih edilen yerlerdendir.

Karamürsel Kocaeli’ne bağlı olan bir ilçedir dersek Karamürsel nerede?  sorusunu cevaplamış oluruz. Karamürsel’ de gece hayatı pek hareketli değildir ama aileniz, dostlarınız veya tek başınıza gezip herhangi bir mekana giderek güzel ve eğlenceli vakit geçirebileceğiniz nezih ve sıcak mekanlar bulunmaktadır diyerek Karamürsel gece hayatı siz değerli okuyucularımız için belirtmiş oluruz.

Karamürsel’de Nerede Kalınır?

Karamürsel’deki güzel, temiz ve uygun şartlardaki otel ve pansiyonlarda kalmanız mümkündür. Karamürsel nerede kalınır? diye merak eden kişiler için bu cevabı vermiş olalım.

Karamürsel’ e Ne Zaman Gidilmeli?

Karamürsel’e bahar aylarında gidilip gezilmesi o bölgeye daha önce ve şuan gitmek isteyip de Karamürsel ne zaman gidilmeli? Diye soran kişiler için öneri niteliği taşımaktadır. Karamürsel’e ulaşım hususunda Karamürsel, Yalova-İzmit sahil şeridindeki kara yolu üzerinde bulunmaktadır. Karamürsel İzmit’in i merkezine 34 kilometre mesafede yer alan bir ilçe olmaktadır.