1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Kırıkkale Gezi Rehberi

Kırıkkale Gezi Rehberi
Kırıkkale Gezi Rehberi
0

Kırıkkale Gezi Rehberi Türkiye’nin bir ili olan Kırıkkale, adının bölge itibariyle kuzeyindeki Kırıkköyü ve kentin merkezinde bulunan Kaletepe’nin isimlerinin birleşimiyle oluştuğu söyleniyor. 1990-1991 yılları arasında Japonların yaptığı bir araştırmaya göre Kırıkkale bölgesinde Kalkolitik Çağı, Eski Tunç Çağı, Assur Ticaret Kolonileri Çağı Hitit İmparatorluk Çağı, Frig ve Hellenistik-Roma Çağları ile Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait yerleşim yerleri bulundu. Bu dönemlere ait kültürel kalıntılar da beraberinde bulundu. Yani Kırıkkale, kültürel çeşitlilik bakımından oldukça zengin bir bölgedir. İçerisinde 9 ilçe ve 11 belde barındıran Kırıkkale, 21 Haziran 1989’da il elin edildi.

Kırıkkale Gezilecek Yerler

Kırıkkale tarihi kalıntıları ve kültürüyle zengin bir çeşitliliğe sahip olduğundan ilde gezecek bir sürü güzel yer bulunuyor;

  1. Koçubaba Camii ve Türbesi: Türbe ve camii, ilin Balışeyh ilçesine bağlı olan Koçubaba köyünde yer alıyor. Camiinin ve türbenin yapısı 15. yüzyıl tasarımları barındırmaktadır ancak daha sonra bu iki yapı yenileme işlemleri gördü. Bu yüzden, yapılan yenileme işlemlerinde, iki yapının sahip olduğu kendine özgünlüğü büyük bir ölçüde malesef yitirildi. Türbenin yapısı sekizgen plana sahip ve sivri bir külah çatı planıyla örtülüdür.
  2. Silah Sanayi Müzesi: 15 Temmuz 1990’da açılan bu müze, daha geniş mekana taşınarak düzenlendi ve 2 Kasım 1993’te tekrardan ziyaretlere açıldı. Müzedeki eserlerin büyük bir çoğunluğu 2. Dünya Savaşı Dönemi’nden kalmadır. Müzede toplam 299 eser bulunup kronolojik şekilde 14. yüzyıldan günümüze kadar sergileniyor.
  3. Hasandede Camii ve Türbesi: Kırıkkale merkez ilçesine bağlı Hasandede Kasabası’nda iki yapı yer almaktadır. Camii ve türbe yan yana olmakla beraber caminin minaresinin yanında bulunan ilk türbe Derviş Hasandede’ye ait olup ikinci türbe çocukları Şeyh Halil İbrahim, Şeyh Mustafa ve Ümmühan Ana’ya aittir.
  4. Sulu Mağara: İlin Keskin ilçesinde bulunur. Yarı doğal, yarı yapay bir fosil bir mağaradır. Büyük bir bölümü maden ocağı olarak açıldı. Toplam uzunluğu 285 metre olan bu mağarada yağmur nedeniyle eskiden tavandan damlayan suları toplamak için derinliği 2 metreyi bulan havuzlar mevcut.

Kırıkkale Nerede?

Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Kırıkkale, güneyinde Kırşehir, kuzeyinde Çankırı, Kırıkkale Gezi Rehberi batısında Ankara ve doğusunda Çorum ve Yozgat’a yer alır. Kızılırmak’ın orta bölgesinde yer alan Kırıkkale ayrıca verimli topraklara sahiptir.

Kırıkkale Ne Zaman Gidilmeli?

Kırıkkale’de soğuk karasal iklim görülmektedir. Yani kışları soğuk geçen Kırıkkale ili için soğuğu tercih etmeyen insanlar yazın gidebilirler.

Kırıkkale Nerede Kalınır?

Kırıkkale’de bir çok konaklama imkanı mevcut. 4 mevsim boyunca konaklama imkanı sağlayan oteller ve pansiyonlar mevcut. Kırıkkale Gezi Rehberi Ayrıca gecelik kiralayacak evler dahi bulunuyor. Hasandede Kasabası’nda da birçok tesis mevcuttur.

Kırıkkale Gece Hayat

Kırıkkale pek hareketli gece hayatına sahip değildir. Ancak geceleri canlı müzik veren kafeler ve restoranlar mevcut ve çok az sayıda da eğlence merkezleri bulunuyor.