1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Mersin Kızkalesi Plajı

Mersin Kızkalesi Plajı
Mersin Kızkalesi Plajı
0

Mersin Kızkalesi Plajı Kız Kalesi Deniz Kalesi olarak da bilinir. Kurulduğu küçük adacık da Kız Kalesi ismini taşır, bulunduğu plaj ise Mersin Kız Kalesi Plajı olarak bilinir. Kale 1199 yılında I. Leon tarafından inşa edilmiştir.

Mersin Kızkalesi Plajı

Kızkalesi, tarih içinde Selçuklular, Selevkoslar, , Bizanslılar, Ermeniler, Fransızlar, Karamanlılar, Romalılar ve Osmanlılar hakimiyetine girmiş ve hepsi için önemli bir yerleşim bölgesi olmuştur. Mersin Kızkalesi Plajı Kızkalesi bir ticaret limanı olarak, Karamanoğlu İbrahim Bey tarafından 1448 yılında ele geçirilmiş ve yeniden yapılandırılmıştır.

Mersin Kızkalesi Plajı Nerede?

Günümüzde Kale ziyarete açıktır ve meraklıları kaleyi gezebilmektedir. Hatırı sayılır kısımları ayakta olan Kızkalesi’nin güney uçları ile kuzey uçları sekiz kuleyle güçlendirilmiş haldedir.

Kızkalesi Plajı Mersin’in merkezine 75 km uzaktadır. Erdemli ilçesine de 24 km mesafede olan bu plaj 2017 yılından bu yana mavi bayraklı halk plajlarından biri olma özelliğine de sahiptir. Kız Kalesi sahilin 450 metre açığında konumlanmıştır. Mersin Merkezden minibüslerle bölgeye gelinebilir.

Mersin Kızkalesi

Kızkalesi Mersin’in en popüler tatil bölgesidir. Ayrıca UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndedir. Kızkalesi, tatil satışı yapan çok sayıdaki web sitesinde, en temiz ve mavinin her tonuna sahip deniziyle meşhur plajları arasında gösterilmektedir. Kızkalesi’nin yakın çevresinde antik kentler, kaleler, sarnıçlar, kiliseler, su kemerleri, kaya mezarları ve taş döşemeli yollar, yörenin tarihini yansıtan yapılar bulunmaktadır. Kız Kalesi hafta boyunca saat 08:00’dan 17:00’a kadar açıktır. Kızkalesi Halk Plajı çoğunlukla çocuklu ailelerin ve yüzmeyi çok fazla bilmeyenlerin tercih ettiği bir plajdır. Nedeni ise suyun çok sığ olmasıdır.

Aile ve çocuklarıyla deniz ve kumun ayrıca güneşin tadını çıkarmak isteyen bir çok kişi tarihi Kızkalesi’ne karşı yüzebilmek için Kızkalesi Halk Plajı’nı tercih eder.

Kız kulesi plajı, turizm sayesinde güzelleşmiş ve gelişmiş, berrak suyu ve incecik kumu ile çok sayıda kişinin merak ettiği bir yer haline dönüşmüştür.

600 metre uzunluğundaki plajda deniz tam tamına 50 metreye kadar sığ ilerler. Denizin böylesine sığ olması ve beklenmedik şekilde derinleşmemesi küçük çocuk sahibi aileler için oldukça tercih sebebi olan bir sahil olma özelliği gösterir. Mersin Kızkalesi Plajı Kız Kalesi plajının işletmesi belediyededir. Plajda güzel bir gün geçirmek için yanınızda şemsiye ya da şezlong getirmenize gerek olmaz çünkü burada kiralanabilir. Ayrıca yiyecek ve içecek alabileceğiniz, belediyeye ait bir işletme de mevcuttur.

Kızkalesi sahili kamp için uygun bir alana sahip değildir. Plajın çevresinde bulunan otel, pansiyon ve apartlardan kiralama yapılabilir. Bölgede çok farklı bütçelere göre konaklama fırsatı vardır. Yaz aylarında tatil için gelen turist yoğunluğundan dolayı yer bulma sıkıntısı yaşanmaktadır.

Kız Kalesi eğlence ve alışveriş imkanı ile renkli bir bölgedir. Mersin Kızkalesi Plajı Yaz sezonu boyunca kültür, turizm ve spor festivalleri gibi çeşitli aktiviteler sayesinde bu hareketli hali hep devam eder.

 

Neden Kızkalesi Plajına Gitmelisiniz?

  • Ulaşım oldukça kolay,
  • İşletmesi belediyeye ait,
  • Şezlong ve şemsiye götürmenize gerek yok,
  • Büfesi var,
  • Denizi sığ ve çocuklar için güvenli,
  • Çevrede uygun otel ve apartlar mevcut.