1. Anasayfa
 2. Gezdiğim Yerler

Tekirdağ’da Gezilebilecek Yerler

Tekirdağ’da Gezilebilecek Yerler
Tekirdağ'da Gezilebilecek Yerler
0

Tekirdağ’da Gezilebilecek Yerler Tekirdağ, Türkiye’nin en kalabalık yirmi üçüncü şehri olmakla birlikte hem Marmara Denizi’ne hem de Karadeniz’e kıyısı bulunan önemli bir ilimizdir. Kültürel mirası ve köklü geçmişi ile adından sıkça söz ettirmekte, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başarmaktadır.

Tekirdağ’da Gezilebilecek Yerler

Tarihe tanıklık eden yapılarıyla, tertemiz sahilleri ve yemyeşil doğasıyla mükemmel bir atmosferi bulunan şehrin gezilebilecek 10 güzel yerini sizler için listeledik.

Tekirdağ’da Gezilebilecek 10 Yer

 • KUMBAĞ

Tekirdağ’ın çok sık ziyaret edilen yerlerinden biri olan Kumbağ, İstanbul’a 2.5 saatlik mesafede yer almaktadır.

Deniz, kum ve güneşi misafirlerine cömertçe sunan Kumbağ, çam ormanları ile de popülerdir. Üstelik yamaç paraşütü yapmak isteyen kişilerin tercih ettiği adreslerden biridir. Tekirdağ merkeze 15 km uzaklıkta olduğundan Tekirdağ halkının günübirlik gezilerde en çok tercih ettikleri yerlerden biri olma özelliğini taşımaktadır. Birbirinden güzel otellerin bulunduğu bu nokta turistik açıdan da oldukça önemli bir yer olup son zamanlarda meşhur olmuş bir bölgedir. Dilerseniz Tekirdağ’da gezilebilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

 • RAKOCZİ MÜZESİ

Tekirdağ’da gezilebilecek bir diğer mekan Rakoczi Müzesi’dir. Aslına uygun şekilde restore edilmiş Osmanlı Konağı olan bu müzede, Osmanlı mimarisinin izlerini görmek mümkündür.

Bir dönem Macar Prensi II. Ferenc Rakoczi’nin yaşadığı ev olan bu konağı, daha sonra Macaristan hükümeti satın almış ve müzeye dönüştürmüşlerdir. Tekirdağ’da Gezilebilecek Yerler Osmanlı Devletine sığınan Rakoczi’nin yaşaması için tahsis edilen konakta kullandığı eşyalar hala sergilenmektedir. Müze, ziyaretçilerine Rakoczi’nin kişisel eşyalarının haricinde döneme ait belgeleri ve Rakoczi’nin yağlı boya tablolarını görme imkanı da sunmaktadır.

Süleymanpaşa ilçesindeki Rakoczi Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Fakat fotoğraf çekmek yasaktır.

 • NAMIK KEMAL EVİ

Tekirdağ’daki kültür ve tarih gezilerinin en önemli duraklarından biri olan Namık Kemal Evi, Namık Kemal’in çok değerli hatırasını yaşatmak için Tekirdağ Belediyesi ve Namık Kemal Derneği’nin işbirliği ile açılmış bir müzedir.

19. yüzyıldan kalan bu konak, restore edildikten sonra ziyarete açılmıştır. Müzede Namık Kemal’e ait belgeleri, eserleri, resimleri ve tabloları görme imkanı bulunmaktadır. Namık Kemal’in eşyalarının yanı sıra Tekirdağ tarihine ait eserleri görme şansı da bulunmaktadır. Namık Kemal’i merak ediyor, hakkında bilgi toplamak istiyorsanız bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Pazartesi günleri ziyaretçilerine kapalı olan müzeyi haftanın diğer günleri mesai saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

 • HORA FENERİ

Hora Feneri, 157 yılı aşkın süredir gemilere ışık tutmaktadır. Şarköy’e bağlı Tekirdağ’a 20 kilometre uzaklıktadır. Yıllara meydan okuyan bu Fener, hala Marmara Denizinden geçen gemilere yol göstermektedir. 40 kilometre uzaktan ışığı görülen fenerin etrafındaki eşsiz bitki örtüsü ve muhteşem deniz manzarası görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

 • MARMARA EREĞLİSİ

Tertemiz denizi ve kumsalı ile misafirlerine keyifli bir vakit sunan Marmara Ereğlisi, kafa dinlemek isteyen insanların uğrak noktalarından biridir. Tekirdağ’da Gezilebilecek Yerler Leziz balıklar yiyebileceğiniz restoranlarda gezinizin tadını çıkarabilirsiniz. Yaz aylarında daha yoğun ziyaret edilen bu yer, İstanbul’a yakın konumuyla da büyük avantaj sağlamakta ve Tekirdağ’a yaklaşık 40 km mesafede bulunmaktadır.

 • UÇMAKDERE

Eşsiz bir doğası olan Uçmak dere, heyecan dolu yamaç paraşütünün yanı sıra tarihi çınar, eşsiz bir deniz manzarası, tarih kokan ev ve yapılar sunmaktadır. Tekirdağ’a yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunan Uçmakdere, Türkiye’de oldukça iyi ekstrem sporlar yapabileceğiniz bölgeler arasında olup kesinlikle görülmeye değer bir bölgedir.

 • SARAY

Edirne-İstanbul Yolu üzerindeki konumuyla önemi büyük noktalar arasında bulunmaktadır. Karadeniz kıyısındaki Tekirdağ’ın tek ilçesi olup, eşsiz doğası ile etkileyici bir manzara sunmaktadır. Doğa ile tarihin buluşma noktası olan Saray, Tekirdağ’dan yaklaşık 78 km uzaklıkta konumlanmaktadır.

 • ŞARKÖY SAHİLİ

Dünyanın 12. Türkiye’nin ise en uzun kıyı şeridi Şarköy’de bulunmaktadır. Trakya’nın Bodrum’u olarak bilinen Şarköy Sahilinde gelenleri berrak, temiz bir deniz ve çok eğlenceli aktiviteler beklemektedir. Tekirdağ, bölgede sıkça bahsedilen ve çok güzel olan Şarköy’e 85 km uzaklıktadır. Yemyeşil doğasıyla iç içe keyifli bir gün geçirebileceğiniz bu muhteşem yeri günübirlik ziyaret edebilirsiniz. Gezilecek yerler düşünüldüğünde mükemmel bir kıyı şeridine sahip, aynı zamanda gayet güzel bir denizi olan bölgedeki ender yerlerden biri olarak kabul edilmektedir.

 • GÖLBAŞI GENÇLİK PARKI

Çorlu’da bulunan Gölbaşı Gençlik Parkı, merkeze biraz uzak olsa da gidince sevebileceğiniz yerlerden. Büyük bir gölü, büyük yeşillik alanı ve yeme içme mekanlarıyla konuklarına unutulmaz bir gün sunmaktadır.

 • KAZAK GÖLÜ PİKNİK ALANI

Kapaklı ilçesinde bulunan Kazak Gölü Piknik Alanı, ilçenin önemli doğal yerlerinden bir tanesidir. Bölgedeki en güzel piknik alanlarından biri olan bu yerde temiz havaya doyacaksınız. Tekirdağ’da Gezilebilecek Yerler Büyüklüğü 23 bin metrekare, uzunluğu ise 310 metre olan Kazak Gölünde, kurak aylarda hayvanların sulanması için derenin önüne set çekilerek yapay bir gölet oluşturulmuştur. Ailenizle, sevdiklerinizle Kazak Gölü Piknik Alanına gitmek çok keyifli ve çok huzurlu bir gün geçirmenizi sağlayabilir.