1. Anasayfa
  2. Bilgi

Almanya Hakkında Merak Edilen Her Şey

Almanya Hakkında Merak Edilen Her Şey
Almanya Hakkında Merak Edilen Her Şey
0

Almanya Hakkında Merak Edilen Her Şey  Almanya 1949’dan beri demokratik bir yapıya sahip olan, parlamenter federal devlet sistemine sahip 16 eyaleti, nüfusu 100 bin ‘den fazla olan 81 kente sahiptir. Orta Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Başkenti Berlin’dir. Almanya Avrupa birliği üyesi olan, Almanya’da 2100 kadar kale bulunmaktadır. Almanya’nın sınır komşuları olarak yer alan; Fransa, Danimarka, Lüksemburg, Polonya, Belçika’dır. Yaz saati uygulamasını Dünya’da hayata geçiren ilk ülke Almanya’dır. Almanca, Almanya başta olmak üzere; Lüksemburg, İsviçre gibi ülkelerin de ana dilidir.

Almanya Hakkında Merak Edilen Her Şey

Almanca, Dünya’da en yaygın kullanılan diller arasında üçüncü sırada yer almaktadır. Alman üniversitelerinde eğitim hakkına sahip olmak, uluslararası öğrenciler için de ücretsiz olmaktadır. Almanya Hakkında Merak Edilen Her Şey Ülke coğrafi yapısı gereği ılıman iklim kuşağında yer alan, yüz ölçümü 357.578 km2 olarak bilinmektedir. Almanya’nın bugünkü topla güne kadar nüfusu 84,3 milyon olmuştur. Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra dünyanın en çok göç alan ikinci ülkesi olarak yer almaktadır. Para birimi Euro’dur. Ekonomik refah düzeyi yüksek olan bir ülke olarak bilinen Almanya, Dünya’da en çok tercih edilen ülkelerden biridir.

Almanya Vize İşlemleri

Almanya’ya seyahat etmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkeye giriş sağlayabilmeleri için Almanya vizesi müracaatında bulunmaları gerekmektedir. Almanya Hakkında Merak Edilen Her Şey Almanya’ya seyahat gerçekleştirmek isteyen kişilerin 90 güne kadar olan seyahatleri için Almanya Sekenken Vizesi, 90 günden fazla gerçekleştirilmek için seyahatler için ise Almanya Ulusal Vizesi başvurusu yapılması gerekmektedir.

Hususi(Yeşil) Pasaport, Hizmet(Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah ve Kırmızı) Pasaport Hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatlerin gerçekleştirilebilmesi için Almanya vizesi başvurularını gerçekleştirilmesine gerek kalmamaktadır. Türk vatandaşlarının uzun süreli (çalışma izni, aile birleşimi, oturum izni) amaçlar ile Almanya’ya taşınmak isteyen vatandaşların Almanya’nın ulusal vize başvurusuna zorunlu katılım sağlamaları gerekmektedir. Uzun süreli vize başvurularının ilk adresi Almanya Konsolosluğu ya da Almanya Büyükelçiliği’dir.

Almanya vizesi işlemleri tamamlandıktan hemen sonra en geç beş iş günü içerisinde açıklanmaktadır.

Almanya Vize Grupları

  1. Almanya Kısa Süreli (C Tipi) Vize
  2. Almanya Uzun Süreli Ulusal (D Tipi) Vize
  3. Almanya Transit Vizesi

Almanya vizesi için gerekli görülen evraklar

Almanya vizesi için; önceki olarak vize başvuru formu doldurulmalı, aka bininde bu durumu ibraz etmeleri gerekmektedir. Diğer gerekli görülen evraklar ise vize başvuru durumuna göre değişik gösterebilmektedir. Almanya vize başvurusunda doldurulacak olan formun Türkçe ve Almanca olmak üzere iki dilde tam ve eksiksiz, özenli bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Almanya Hakkında Merak Edilen Her Şey Konsolosluk, Almanya vizesi için seyahatin amacını, seyahat masraflarının karşılanma durumunu ve başvuru sahibinin Türkiye’ye geri döneceğini gösterir belgelerinin geri dönüşümlü taleplerinin sağlanmasını isteyebilmektedir. Vize evrakların tam ve eksiksiz olması, sonuçlanma aşamasında oldukça önem arz etmektedir.