1. Anasayfa
  2. Bilgi

Büyük Ada Tarihi

Büyük Ada Tarihi
Büyük Ada Tarihi
0

Büyük Ada Tarihi Büyükada, İstanbul, Türkiye yakınlarındaki Marmara Denizi’ndeki dokuz Prens Adasından biridir. Ada doğal güzellikleri, tarihi yerleri ve geleneksel Türk evleri ile tanınır. Büyükada, Prinkipo olarak bilindiği çok eski çağlara kadar uzanan zengin bir tarihe sahiptir. Ada daha sonra Bizans ve Osmanlı imparatorlukları döneminde siyasi mahkumlar için bir sürgün yeri olarak kullanılmıştır.

Büyük Ada Tarihi

Büyükada’daki önemli tarihi yerlerden bazıları, 4. yüzyılda inşa edilen ve İstanbul’da ayakta kalan en eski Bizans manastırı olan Aya Yorgi Manastırı; 18. yüzyıldan kalma Ayia Anargyri Kilisesi; ve 19. yüzyılda inşa edilen ve şimdi müze olan Büyükada Konağı. Büyükada ayrıca 19. yüzyılda ve 20. yüzyılın başlarında zengin İstanbullular tarafından yazlık olarak yaptırılan birçok yalıya da ev sahipliği yapmaktadır. Bu konaklar artık otel, restoran ve diğer turistik yerler olarak kullanılıyor.

Büyükada, tarihi yerlerinin yanı sıra güzel plajları, parkları ve ormanları ile tanınır. Büyük Ada Tarihi Ada, adanın rahat atmosferinin ve doğal güzelliğinin tadını çıkarmaya gelen turistler ve yerli halk için popüler bir destinasyondur.

İlginizi Çekebilir; Heybeli Ada Tarihi