1. Anasayfa
  2. Bilgi

Türkiye’de Gezilecek En İyi 7 Yer

Türkiye’de Gezilecek En İyi 7 Yer
Türkiye’de Gezilecek En İyi 7 Yer
0

Türkiye’de Gezilecek En İyi 7 Yer listemizi sizlere sunuyoruz, Canım ülkemin ne 7 nede 77 biter ülkemiz de gezilecek yerler serisinin ilkini sizlerle paylaşıyorum iyi bloglamalar.

İshak Paşa Sarayı

Doğu Beyazıt’a yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta yüksek bir tepen üzerine kurulmuştur. Pek çok bölümü olan büyük bir saraydır. 1.Dünya Savaşına kadar Beyazıt Sancağı bu saraydan yönetilmiştir. Bu büyük sarayın yapımına 1685 yılında başlanmış, 1784 yılında yani toplam 99 yılda tamamlanmıştır.

Aspendos Tiyatrosu

Antalya’nın Serik ilçesinde bulunan, Aspendos milattan önce 10. Yüzyılda kurulmuştur. Buradaki tiyatro ise milattan sonra 2. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilmiştir. Konser ve kalabalık organizasyonların gerçekleştirilmesi için oldukça uygun bir mimariye sahiptir. En küçük bir ses dahi orkestranın en üst kısmına kadar iletilebilmektedir. Türkiye’de Gezilecek En İyi 7 Yer listesinde 3. sırada efes antik kenti var

Efes Antik Kenti

Dünya’nın 7 harikasından biri olan Efes Antik Kenti ülkemizde de her yıl oldukça turist almaktadır. Eski uygarlıkların başkenti olmuş olan Efes Antik Kenti’nin inşasına milattan önce 8000 yılında başlanmıştır. Kent, yaklaşık olarak 11 bin yıllık bir geçmişe sahiptir.

Sümela Manastırı

Halk arasında ‘’ Meryem Ana ‘’ olarak ta anılan Sümela Manastırı 300 metrelik bir yüksekliğe sahiptir. Sümela Manastırı, Meryem Ana adına kurulmuştur. Sümela kelimesinin ‘’melas’’ sözcüğünden türediği bilinmektedir. ‘’Melas’’ ise siyah anlamına geliyor.Bilinene göre Sümela Manastırı’nın şu anki hali 13.yüzyıla dayanmaktadır.

 Salda Gölü

Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova ilçesindedir. İlçe merkezine 4 km uzaklıktadır. Türkiye’nin Maldivler’i gibi unvanlara sahip bu göl Mars’ın yüzeyi ile aynı jeolojik özelliklere ve mineral yapısına sahip 2 bölgeden biridir.

Uludağ

Uludağ, Bursa ilinde bulunan ve Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporları merkezidir. Antik Çağ’ın ilk tarihçilerinden Herodot’un Herodot Tarihi Adlı eserinde bu bölgeyle ilgili bilgiler yer almaktadır. Turizm bölgelerimizden biri olan Uludağ’a 1933 yılında bir otel ve şose yol yapılmıştır. Bu gelişmelerle birlikte Uludağ önemli turizm bölgelerimizden bir haline dönüşmüştür.

Pamukkale

Nüfus olarak Denizli’nin en büyük ilçesi olan Pamukkale, şifalı kaynakları ünlü bir ilçemizdir.Pamukkale adı kireçli sıcak suların çökelmesi sırasında oluşan beyaz pamuk taşlarından meydana gelmektedir. Bu özelliği ile dünyada ün kazanmış turistik bir bölgedir.

Türkiye’de gezilecek en iyi yerler, gezilecek yerler, listemizin sonuna geldik bu serinin devamı yakında sizlerle.