Hollanda Gezi Rehberi
Hollanda Gezi Rehberi
0

Hollanda Gezi Rehberi Hollanda’da Nerede Kalınır, Hollanda Gezilecek Yerler Peynirleri, yel değirmenleri, laleleri, bisikletleri ve Holştayn isimli inekleri ile Hollanda turistlerin oldukça fazla tercih ettiği ülkeler arasında yer almaktadır. Hollanda topraklarının büyük bölümü deniz altında yer almaktadır. Ülke doğal ve kültürel değerlerinin yanı sıra eğlence alanında sunduğu seçenekler ile de turistlere hitap etmektedir.

Hollanda Gezi Rehberi 

Hollanda Batı Avrupa’da yer almaktadır ve bulunduğu bölgede turistler tarafından en çok ziyaret edilen ülke unvanına sahiptir. Hollanda Gezi Rehberi Hollanda doğal güzellikleri ve tabiatı ile ziyaretçileri oldukça fazla etkilemektedir. Bunun yanı sıra mimari eserleri de ülkenin göze çarpan değerleri arasında yer almaktadır.

Hollanda’da Gezilmesi Gereken Müzeler

Rijksmuseum, Hollanda’nın Amsterdam kentinde bulunmakta olup ülkenin en büyük ve en önemli müzeleri arasında yer almaktadır. Amsterdam’a gelen yerli ve yabancı turistlerin mutlaka ziyaret ettiği müze Avrupa’nın da önde gelen müzelerinden biridir.

Rijksmuseum’da sanat, zanaat ve tarih alanlarında çok sayıda eser sergilenmekte olup müzede Vincent Van Gogh, Johannes Vermeer, Rembrandt van Rijn ve Frans Hals gibi dünyaca ünlü birçok sanatçının eseri burada sergilenmektedir. Rijksmuseum’daki sergilenen eserlerin büyük çoğunluğu Hollanda’ya özgüdür. Ayrıca resim alanında sergilenen eserlerin sayısının diğerlerine göre daha fazla olması göze çarpmaktadır.

Hollanda Gezi Rehberi
Hollanda Gezi Rehberi

Türkçe adıyla Rijks Müzesi, büyük bir ana binadan ve küçük ek binalardan oluşmakta olup müze üç katlıdır. Bunun yanı sıra müzede 1400-1900 yılları arasındaki döneme ait bir milyondan fazla sanat eseri bulunmaktadır. Ancak bu eserler arasından yalnızca 8000’i müzede sergilenmektedir.

Rijks Müzesi 2021 yılı giriş ücreti yetişkinler için 19 €’dur ve 18 yaş altı çocuklar için giriş ücretsizdir.

Van Gogh Müzesi

Van Gogh Müzesi, Amsterdam’da Rijks Müzesi’nin güneyinde yer almakta ve 1973 yılında ziyarete açılmıştır. Vincent Van Gogh sanat hayatına 30’lu yaşlarından sonra başlamış olup 900’den fazla esere imza atmıştır. Hollanda Gezi Rehberi  Van Gogh’un eserleri, etkilendiği veya kendisinden etkilenen ressamların eserleri, taslak çizimleri ve kardeşi Theo Van Gogh’a yazmış olduğu çok sayıda mektup bu müzede sergilenmektedir.

Van Gogh Müzesi dört katlı ana binadan ve bir yan binadan oluşmakta olup ana binanın mimari tasarımı Gerrit Rietveld, yan binanın tasarımı ise Kisho Kurokawa tarafından hazırlanmıştır. Hem ana binada hem de yan binada geometrik formlar vurgulanmıştır. Ayrıca binalar, sergi alanına oldukça fazla doğal ışık alacak şekilde tasarlanmıştır. Yan binada, müzenin koleksiyonuna ait olan ancak daima sergilenmeyen eserler sergilenmektedir.

Müzede Van Gogh’un eserlerinin yanı sıra çağdaş sanatçılar arasında yer alan Paul Gauguin ve Henri de Toulouse-Lautrec’in eserleri de sergilenmektedir. Bunun yanı sıra Van Gogh’un hayranlık duyduğu sanatçılar arasında yer alan Leon Lhermitte ve Jean-Francois Millet’in eserleri de müzede sergilenmektedir.

Van Gogh müzesi 2021 yılı giriş ücreti yetişkinler için 19 € iken müzeye giriş 18 yaş altı çocuklar ve Museumkaart sahipleri için ücretsizdir. Ayrıca müze giriş biletleri, müzenin girişinden alınabildiği gibi online olarak satılmaktadır.

Anne Frank Evi

Anne Frank Evi, Hollanda’nın Amsterdam kentinde yer alan müzelerden biridir. Anne Frank’in tuttuğu günlükler ile 2. Dünya Savaşı’nın simgelerinden biri haline gelmiştir. Hollanda Gezi Rehberi 2. Dünya Savaşı esnasında öldürülen yüz bin Hollandalı Yahudi’den biri olan Anne Frank, toplama kamplarına götürülmeden önce ailesi ve Van Pels ailesi ile yaklaşık 25 ay boyunca şu an müze olan bu evde saklanmıştır. Bahsi geçen günlükler bu evde Anne Frank tarafından yazılmıştır.

Hollanda Gezilecek Yerler

Anne Frank’in kitap haline getirilen günlükleri dünya çapında okunmuş ve oldukça fazla ses getirmiştir. Hollanda Gezilecek Yerler  Bunun üzerine Anne Frank’in yaşadıkları toplumsal farkındalık haline gelmiş ve 1957 yılında vakıf tarafından ev ve hemen bitişiğindeki binalar müzeye dönüştürülmüştür. Evin 2. Dünya Savaşı sonrasında durumu korunmakta ve bu şekilde ziyaretçilere sergilenmektedir.

Hollanda Gezi Rehberi
Hollanda Gezi Rehberi

NEMO Bilim Müzesi

NEMO Bilim Müzesi, Amsterdam’ın merkezine oldukça yakın olan bir teknoloji ve bilim müzesidir. Müzenin içerisinde hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap eden çok sayıda aktiviteye yer verilmiştir. NEMO, 2000 yılından bu yana ziyaretçileri ağırlayan interaktif bir müzedir. Müzenin mimarisi gemi şeklinde olup İtalyan mimar Renzo piano tarafından tasarlanmıştır.

Müzenin birinci katın yer çekimi, statik elektrik, ses, ışık gibi doğa kanunlarına yer verilmiş bir bölümdür. İkinci katta ise bireylerin ergenlik döneminde yaşadığı hormonal ve fiziksel değişiklikler ele alınmıştır. Müzenin üçüncü katında fen bilgisine ilişkin deneyler yer almakta olup dördüncü katta ise insan zihninin arka planında olanlar ile ilgili deneylere yer verilmiştir.

Hollanda’da Gezilmesi Gereken Doğal Güzellikler

Keukenhof, dünyanın en büyük çiçek bahçelerinden biri olmakla beraber yılda yalnızca iki ay açık kalmaktadır. Hollanda dünyanın önde gelen çiçek üreticilerinden biridir ve bu sebeple ülkede çok sayıda çiçek bahçesi bulunmaktadır. Keukenhof da bunlardan biridir ve bu bahçede her yıl yaklaşık 800 çeşit yedi milyon lale çiçek açmaktadır.

Keukenhof, Hollanda’nın Lisse kentinde yer almakta olup bahçenin tarihi 15. yüzyıla dayanmaktadır. Ancak 1949 yılında Lisse, o zamanlar belediye başkanı görevinde bulunurken, bu bahçeyi çiçek yetiştirenleri teşvik amaçlı açmıştır ve 1 sene sonra çiçeklerin halka gösterilmesi için açılmıştır.

 

Keukenhof yedi bölüme ayrılmış olup bunlar;

  1. Aşçılık Bahçesi, sebzelerin yetiştirildiği ve bu sebzelerin ziyaretçilerin tüketimine açık olduğu bölümdür.
  2. Aşk Bahçesi bölümünde her ziyaretçi kendinden bir parça anı bırakmaktadır.
  3. Rob’un Aile Bahçesi, ziyaretçilerin Rob Verlinden’in bahçe peyzajını izlediği bölümdür.
  4. Hollanda İneği Bahçesi bölümünde Frisland ineğinin çayırlarda gezmesi ve sütün hikâyesi ne yer verilmiştir.
  5. Sağlık Bahçesi, ziyaretçilerin egzersiz yaptığı bölümdür.
  6. Geri Dönüşüm Bahçesi bölümü ise atıklardan elde edilen eşyaların yer aldığı bölümdür.

Giethoorn, “Küçük Venedik” ya da diğer adıyla “Hollanda’nın Venedik’i” olarak bilinen anılan Giethoorn Köyü Steenwijkerland belediyesine bağlıdır. Bu köyde 150’den fazla köprü bulunan köye araçla giriş yasaktır. Ziyaretçiler köyü yalnızca yürüyerek gezebilmekte ve köyün kanallarında tekne turlarına da katılabilmektedir.

Marken Adası ve Volendam Kasabası, Amsterdam’a 20 km uzaklıkta yer alan ve tekne ile de ulaşılabilen bu iki kasaba doğal güzeliikleri ile ziyaret edenleri büyülemektedir. Marken, 1957 yılında deniz doldurularak ana karaya bağlanmış ve yarımada haline getirilmiştir. Volendam bir balıkçı kasabası olup burada peynir yapım atölyesi de bulunmaktadır.

Hollanda’da Gezilmesi Gereken Eğlence Yerleri

Leidseplein, Hollanda’nın Amsterdam kentinde bulunan bir meydandır. Amsterdam’ın turistik gece hayatının merkezi olarak kabul edilen meydanda çok sayıda bar, gece kulübü vb. bulunmaktadır. Ayrıca Leidseplein Meydanı’nda sokak sanatçılara izleyicilere performanslarını sergilemektedir. Hollanda’da Gezilmesi Gereken Eğlence Yerleri Meydan, canlı gece hayatının yanı sıra alışveriş için de yerli ve yabancı turistlerin sıkça tercih ettiği yerlerdendir.

Red Light District

Red Light District, Türkçe adıyla “Kırmızı Fener Sokağı” Amsterdam kentinde bulunan özel eğlence bölgesidir. Red Light District, Hollanda’nın en popüler turizm merkezleri arasında yer almaktadır. Bölgenin dar sokakları eski tarz barlarla çevrilidir.

Hollanda Gezilecek yerler
Hollanda Gezilecek yerler

Hollanda’da Gezilmesi Gereken Tarihi Yerler

De Haar Kalesi, Hollanda’nın Utrecht kentine 8 km uzaklıkta bulunan Haarzuilens köyünde yer alan ülkenin en büyük kalesidir.

St. Pietersberg Mağaraları, Maastricht kentinde yer almakta olup bu mağaralar yerel maden çıkarma işlemleri sebebiyle yüzyıllar içinde oluşan sistemli tünelleri ve geçitleri ile ziyaretçileri etkilemektedir. Bu mağaralar toplam 200 km uzunluğundaki 20.000 geçitten oluşmaktadır. Hollanda Gezilecek Yerler  Sahip olduğu bu özellikler sebebiyle mağaralar 2. Dünya Savaşı esnasında hem sığınak hem de tarihi şapel ve fırın gibi önemli sanat eserlerinin saklandığı depo olarak kullanılmıştır.

Alkmaar Peynir Pazarı’nın kuruluş tarihi tam bilinmemekle beraber 1365 yılından bu yana var olduğu halk arasında konuşulmaktadır. Hollanda Gezi Rehberi Günümüzde hala her yıl Nisan ve Eylül ayları arasında her Cuma günü kurulan pazarda yüzlerce çeşit peynir alıcılara sunulmaktadır. Ayrıca pazarı ziyaret eden turistler farklı peynir çeşitlerini tatmanın yanı sıra yöresel giyimleriyle dikkat çeken peynir taşıyıcılarını da görebilmektedir.